Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tiyatro Sohbetleri

Yayınlanma Tarihi : 18 - 11 - 2015 : 08:57
Kore Savaşına asker gönderdiğimiz yıldı. Ülkenin her köşesinde genç Mehmetçikleri cepheye yollarken, çok içtenlikli uğurlama törenleri yapılıyordu. 
Siverek’ten Kore savaşına katılmak için asker gönderildi mi, net olarak hatırlamıyorum. Ama Halkevi binasının tiyatro salonunda, bir uğurlama töreni düzenlenmişti ki, onu hiç unutmadım.
Sahnenin tam ortasına, bir küçük masa yerleştirilmişti. Arkasına üç sandalye konmuştu. Salonda oturanlar sorular soruyor ve masanın arkasında oturanlar da cevaplıyorlardı.
Kimse, Kore’nin neresi olduğunu bilmiyordu. Halkevi kütüphanesindeki tek ciltlik mavi kapaklı Hayat Ansiklopedisi’nde de, Kore sözcüğünün karşısında, tek cümlelik bir açıklama vardı: “Uzak-Doğu’da bir ülke...”
Bir yıl sonra aynı sahnede, bir astsubayın yazdığı ve bir jandarma teğmeninin sahneye koyduğu, “Kunuri’den Kocatepe’ye” isimli oyunu sahneye koyduk. Ben de oyunda Afyonlu bir yüzbaşıyı canlandırıyordum.
Ertesi gün aynı sahneye yine bir masa ve birkaç sandalye kondu. Oyunu izleyenler, yazarı ve yönetmeni soru yağmuruna tuttular.
Bu oyun hayatımda unutulmayacak tesir yarattı ve izler bıraktı. Oyun yazarlığımın ilk kıvılcımı yüreğime o gece düşmüştür...
*
Önceki gün, İzmir Devlet Tiyatrosu eski müdürlerinden, değerli dostum Yaşar Ürük üstattan, bir elektronik ileti aldım. Tiyatro bünyesinde gerçekleştirilmek üzere “Pazartesi Sohbetleri” adıyla yeni bir kültürel etkinlik dizisinin başlatılacağını müjdeliyordu.
Her ayın üçüncü, ya da son Pazartesi akşamı, konularında uzman kişilerin bir araya geleceği bu etkinlikte “Tiyatro” sözcüğü ile başka bir alan buluşturularak, konunun enine boyuna inceleneceği belirtiliyordu. 
*
Programa göre 30 Kasım Pazartesi akşamı, “Tiyatro ve Arkeoloji” konusu tartışılacak... Programın konuşmacı konukları Prof.Dr. Özdemir Nutku, Doç.Dr. Akın Ersoy ve İlhan Pınar, konuyu irdeleyip, soruları cevaplayacaklar...
28 Aralık 2015 Pazartesi akşamı, “Tiyatro ve Hukuk” başlığı tartışılacak. Prof.Dr. Murat Tuncay, ben ve Avukat Ulvi Puğ konuyu irdeleyecek ve tartışmaları değerlendireceğiz...
Toplantıların moderatörlüğünü Yaşar Ürük gerçekleştirecek...
2016 / Ocak ayı programında “Tiyatro ve Şiir”, Şubat ayında ise “Tiyatro ve Müzik” konusu işlenecek... Bu etkinlikler Mayıs ayına sonuna kadar bu şekilde sürecek.
Dilerim araya “Tiyatro ve Siyaset” başlığını da yerleştirirler...
*
Bu girişim, İzmir Devlet Tiyatrosu’nun kuruluşunun 60. yıl dönümü vesilesiyle iki önemli özellik ve değer taşıyor.
İzmir Devlet Tiyatrosu, 1957 yılında Devlet Tiyatrosu’nun Ankara’dan sonra, açılan ilk sahnesidir.
İzmir Devlet Tiyatrosu aynı zamanda, İzmir’de mevcut kültür ve sanat kurumlarının (Konservatuvarlar, Senfoniler, Devlet Opera ve Balesi, Korolar, Halk Dansları Toplulukları, Güzel Sanatlar Fakültesi, Güzel Sanatlar Liseleri vb.) en eskisidir. Ya da bir anlamda bu üstün sanat kurumların arasında, bir “ağabey” özelliği taşımaktadır.
İşte bu açılardan da önemli olan 60. yılın yoğun kutlama etkinliklerine, “Pazartesi Sohbetleri” adeta bir basamak olacak...
*
Kentlerin sanat kurumları ve kuruluşları, o kentin iftihar burçlarıdır... 
İzmir, 60 yıldan beri sahip olduğu Devlet Tiyatrosu      bünyesinde, yeni bir etkinliği harekete geçirmekle, bu saygın geleneğe yeni ve etkin bir katkı sağlamaktadır...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN