Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Asgari Ücreti, CHP Formülü Çözer...

Yayınlanma Tarihi : 16 - 11 - 2015 : 09:01
İktidar Partisi’nin seçim vaadi olan 1.300 lira asgari ücret, seçimlerde yeteri kadar oy topladıktan sonra beklentisi işçilere, tasası eleman çalıştıran işverene düştü. Anlaşıldı ki; 1.300 liraya çıkarılacak asgari ücretin “kaynağı” konusunda kafa yorulmamış, “biz yaparız” faslından kapanmış.
 
Oysa; son iki seçimde CHP’nin “asgari ücret 1.500 lira olacak” sözü, iktidar partisi mensupları dahil tüm ekonomistlerin, basın mensuplarının “Kaynak nerede? Nasıl vereceksiniz?” sorularına hatta işverenlere “sizin sırtınızdan seçim vaadinde bulunuyorlar” şikayetine bile yol açmıştı. CHP kurmaylarının “asgari ücreti vergi dışı bırakarak, işveren sırtına tek kuruş ek yük getirmeden yükselteceğiz” açıklamaları ile konu gerçekleşebilirliğe oturtulmuştu.
 
Secim meydanlarında 1.300 liralık asgari ücret sözü veren İktidar Partisi kurmayları ise, seçim sonrasında formül arayışı içinde. Kimisi “asgari ücreti belirleme yetkisi bizde değil” diyor, yükü işverenle paylaşmayı öneriyor. Geri dönüşümsüz işçi aidatlarıyla kendilerini düzenin parçası yapan bazı sendikacılar ise, 18980 öncesinin “sarı sendikaları”nı bile aratacak bir sessizlik, seyircilik içinde...
 
Ancak, seçim vaadinin bir bölümünün bile kendilerine yükleneceği endişesi taşıyan işveren kesimleri ayakta. Açıklama üzerine açıklama, formül üzerine formül öneriyorlar. Başbakan Ahmet Davudoğlu, “sözümüzü mutlaka yerine getireceğiz” diyerek beklenti içinde olan işçileri rahatlatırken, işveren kesimini rahatlatacak bir formül açıklamadı. Anlaşılıyor ki; 1.300 liralık asgari ücretin formülü henüz net olarak bulunamadı.
 
OECD Rakamları Yalan Söyler mi?...
Bizim de üyeleri arasında ulunduğumuz OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı) uzmanları, 26 üye ülke arasında yapılan asgari ücret sıralamasında Türkiye’yi 20’nci sıraya yerleştiriyor. Gelişmiş ülkeler, Türkiye’nin asgari ücretini 2’ye, 2.5’a katlarken (örneğin Lüksemburg’ta 25 bin doların üzerinde) bizden sonraki ülkeler ise Yunanistan, Macaristan, Polonya vs...
 
OECD uzmanları her ne kadar Türkiye’de yıllık asgari ücretin 11.068 dolar olduğunu açıklasa da bu rakam bize asla uymuyor. Yıllık 11.068 doları aya böldüğümüzde çıkan rakam, aylık 1.000 dolara yakın... Çevir Türk Lirası’na... En az 2.800 lira eder ki, Türk asgari ücretlisinin eline geçen rakamın üç katına yakındır.
 
Bir de biz kendi kafamıza göre hesap yapalım; halen aylık 1.000 lira olan asgari ücretin yıllık toplamı 12.000 lira eder. 2.90’dan dolara çevir, yıllık net 4.138 dolar... Hadi asgari ücretin 1.300 lira nete çıkarıldığını düşünelim; onun da yıllık toplamı eder 5.217 dolar... O halde bizim asgari ücretlinin kağıt üzerinde hak ettiği ve işverene maliyetinin yarısı, şu veya bu şekilde uçup gidiyor.
 
Ücrette Üst, Vergide Alt Sıralar...
Nitekim; 26 OECD ülkesi arasında asgari ücret miktarı bakımından son sıralarda yer alan Türkiye, asgari ücretten en yüksek vergi alanlar sıralamasında 6. sırada... Yani asgari ücret rakamında alt sıralar, vergi kesmede üst sıralar.
Bir de, paranın ülkemizdeki satın alma gücüne bakalım ve asgari ücret toplamında bizden geride olanlardan Macaristan’ı kaba taslak ele alalım:
Akaryakıt, doğal gaz, elektrik bizden daha ucuz.
Gıda maddeleri, örneğin et bizdeki fiyatın üçte biri.
Süt ve süt ürünleri, hatta tarımsal gıdalar bizden en az yüzde 40 daha ucuz...
Görülüyor ki; asgari ücreti 1.300 liraya çıkarsak da, kağıt üçerinde bizdekinden daha az asgari ücrete talim eden Macaristan, Polonya, Yunanistan işçisinin yaşam standardına ulaşamıyoruz.
O halde; Türk seçmeninin pek de itibar etmediği “asgari ücrette CHP” formülünü, hiç kaprise yer vermeden uygulamanın, Türkiye’yi OECD ülkeleri arasında 10. sıraya taşımanın zamanıdır.
Macaristan’ı yönetenlerin yönetim masrafları, ile Türkiye’yi yönetenlerin yönetim masraf ve standardını ayrı tutuyorum....
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN