Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Pahalı Siyaset...

Yayınlanma Tarihi : 02 - 11 - 2015 : 09:15
Dün isteksiz, ama “vatan görevi” diyerek bir kez daha sandık başına gittik. Elbet de, 7 Haziran’da “sayılmayan oyum”un aynısını aynı partiye verdim. Benim gibi “namus borcu-vatan borcu” diye sandık başına giden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür seçmenlerin en az yüzde 90’ının da aynı düşünce ie aynı şeyi yaptığından adım gibi eminim. 
 
Bu düşüncelerle oy verme sırası bana geldiğinde, 60-70 santimlik oy pusulasının aynı noktasına “evet” mührünü basıp, oy zarfını şeffaf sandığa attıktan sonra kibar ve bir o kadar da işini ciddiyetle yapan devlet memurunun “hayırlı olsun”ununa karşılığım şu oldu: Mart’ta tekrar buluşmak üzere...
 
Görevli bu “absürd temenni”ye gülümseyerek karşılık verirken, kadın sandık görevlisini hayli sinirlendirdi. Yüzünü başka tarafa döndürerek söylenme sesini duydum ama, tepkisinin yönünü anlayamadım. Hükümetlerin en ulvi görevlerinden birisi de vatandaş vergilerinin, vatandaşa her alanda hizmet olarak döndürülmesidir. 7 Haziran seçimlerinde harcanan milyarlar yok sayılıp, 5 ay sonra yeniden aynı masraflarla seçim tekrarına gidilmiş olmasını, “Vatandaş vergilerinin yerli yerinde harcanması olması” prensibine uygun bulamayız. 7 Haziran’da seçilen 550 milletvekilinin 5 aylık pahalı mesaisinin yok sayılmasına da, sineye çekmek zorunda olsak da, sebep olanlara içsel öfkemizi de kimse engelleyemediği gibi, dışa vurum olmadığı için, yani “dillendirme” olmadığı için hiçbir “hakim-savcı” da cezalandıramaz. Şimdi gelelim, 7 Haziran’dan sonra vergilerimizin bir bölümünün nelere gittiğine.
 
Saati 3.500 Liralık Vekiller
 
Formalite gereği yemin ettikten sonra, 5 aylık tatile çıkan milletvekillerine;
Hiç icraatta bulunmayan milletvekillerinin 5 aylık maaşları banka hesaplarına aktırılırken, seçin sonrası için de “2.5 aylık maaşları tutarında ikramiye” ile ödüllendirecekler.
Bu gün parlamentoya girmeyi hak kazanan 7 Haziran milletvekillerine “yeni dönem” için 37.500 lira daha ödenecek. Böylece, 25. dönem milletvekillerinin 1 saati için kendilerine 3.500 lira, toplamda, 108.750’şer lira ödenmiş olacak.
 
7 Haziran’dan bu yana, emekli olan milletvekilleri de ayrıca 8.500’er liralık milletvekili emekli maaşlarını da almaya devam ettiler.
7 Haziran’da milletvekili seçilenler, 1 Kasım’a kadar geçen yaklaşık 5 aylık süre içinde 10 kez genel kurul toplantısına katıldılar. Yemin etme, meclis başkanı seçme gibi, formalitelerle uğraştılar.
 
Tabii ki bunların tamama yasal, ve tamamı da 25. dönem milletvekilleri için özel olarak çıkarılmış bir kanunun gereği değil. Daha öncekilerin, yani dünyaya “milletvekili emekliliği” gibi bir meslek dalını duyuran milletvekillerinin eseri.
Gelelim bugüne;
 
AKP’nin 1 Kasım milletvekili aday listesi büyük ölçüde değişirken, CHP, MHP ve HDP’de değişim sınırlı oldu. 7 Haziran’da vekil olan, 15 Ekim’de 2.5 aylık maaş alanlar. “Kanun”un onlar için de söyleyeceği var: 25. dönem vekil olarak Meclis’e girenler, 26. dönem milletvekili olarak meclise geldiklerinde, 1 Kasım’dan 15 Ocak’a kadar olan sürenin maaşını da alacaklar. Yani diğer vekillerle birlikte aldıkları “peşin maaş” olarak aldıkları, maaşın üzerine, kişi başı 37.500 lira tutan bir “üç aylık” daha alacaklar.
 
İşte “gelişmekte” olan ama, asla “geliştirilmeyen” ülkemizde “yönetme maliyeti”nin, sadece yüzde biri... Bazı sıfat sahipleri baş döndürücü hızla gelişiyor ama, ülkemiz de, çoğunluk da, bırakın gelişmeyi “nerede o eski günler”i sayıklıyor.
Bir ülkede, siyaset zenginleşme aracı ise... Eyyyy... İşçi, memur, esnaf, çiftçi, emekli...
Yönetenlere bu kadar bol da, siz yönetilenlere neden yok?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN