Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İkinci Büyük Adam: İskender...

Yayınlanma Tarihi : 01 - 11 - 2015 : 23:43
“Bana tanıdığım tüm insanlar arasında bir seçim yapmam sorulsa, tüm diğerleri arasında üç kişiyi seçerdim” diye söze giren Montaigne’in Birinci Adamı Homeros’u, onun anlatımıyla geçen hafta sizlerle paylaşmıştım.
Bugün “ikinci seçim”i Büyük İskender’i anlatıyorum:
Onun büyüklüğü henüz 33 yaşındayken dünyanın tüm oturulan yerlerinden zaferle geçmesindeydi. Ömrünün yarısında, insan yeteneğinin tüm başarılarına ulaştı. Bizim insanlığımızı aşan bir şeyleri gözlerinizin önüne getirmeden onun olağan süreli yaşamını ya da erdemli gelişimini, ya da insan yaşamının olağan süresinin şansını düşünemezsin. Kendi askerleri arasında kaç krallık filiz verdi: Onun ölümünden sonra dünya 4 krallığa bölündü. Soyları eskiye giden ve ordusunun basit komutanlığını yapanlar, büyük imparatorluğa sahip çıktılar.
Büyük İskender, olağanüstü erdemlere, adalete sahipti; ılımlıydı, özgür düşünceliydi, sözlerine güvenilirdi. Yakınlarına karşı sevgi beslerdi, yendiklerine insanca davranırdı. (Çünkü onun karakteri haklı olarak tüm kınamalardan uzaktı.) Gerçi her davranışı da tipik, az görülür, ya da olağanüstü değildi. Ama bu kadar büyük olayları her zaman adalet kurallarına göre yürütmek de olası değildi. Bu gibi insanları sıra dışılıktan ayırmak ve kendi yüksek amaçlarının içinde yargılamak gerekir. Örneğin Thebai’nin yakılması, Meandros’un ve Doktor Ephestion’un öldürülmesi, yine Persli tutukluların, Hintli bir birliğin topluca kıyımı hoş görülebilir gibi değil. Biraz övüngen olmasına, kendisiyle ilgili söylenen olumsuz şeylere hemen alınmasına ve tüm Hindistan’a yaydığı yemliklere, silahlara ve hayvan geçlerine gelince, bence tüm bunlar onun genç yaşına ve talihinin garip şekilde gelişimine bağlanabilir.
 
Mucize Derecesinde Yetenek..
Onun askerlik erdemlerini, hızlı hareket edişini, öngörüsünü, sabırlı oluşunu, disiplininin, esnekliğini, yüce gönüllülüğü, kararlılığını, şanslı oluşunu göz önüne aldığımız zaman, Hannibal bize öğretmiş olmasa da, onun insanlar arasında birinci olduğunu görürüz. Az bulunur güzelliği ve kişilik yetenekleri mucize derecesindeydi. Öylesine genç, kızıl ve ışık saçan bir yüzün altındaki şu duruşuna ve cesaretindeki direnişine bir bakalım:
Okyanusun dalgaları arasında yıkandığı zaman,
Sabah yıldızı gibi parlıyor.
Diğer gök ateşlerinden daha çok seviyor onu Venüs,
Kutsal yüzünü göğe doğru çeviriyor, karanlıkları dağıtıyor.
Virgilius
 
Sezar’dan Daha Üstündü...
Bilgisi ve yetenekleri olağanüstüydü. Şansının süresi ve büyüklüğü, lekeden, kıskançlıktan uzaktı, saftı, açıktı. Ölümünden çok sonra bile, onun madalyasını üzerinde taşıyanlara uğurlu geldiğine inanmak, dindarca bir inanç oldu. Kralların ve prenseslerin onun işleri üzerine yazdığı kadar, tarihçiler, diğer krallar ve prensler üzerine yazmadılar. Muhammed dininden olanlar bile, tüm diğer tarihleri küçümsemelerine karşın, onun bir tek ayrı yanını kabul ediyor ve onurlandırıyorlar: Hepsi bir araya getirildiğinde, tek başına beni bile kuşkuya düşürecek olan Sezar’a onu yeğlediğim için beni haklı bulacaklardır. İkisinin bir çok ortak noktası var. Ama Sezar kimi bakımdan ondan üstün olabilir.
Dünyayı iki ayrı yerde kırıp geçiren iki ateşti bunlar.
Kuru bir ormanın kaç yerinden tutuşmuş yangınlar gibi,
Zakkum ağaçlarının çatırdayan dalları,
Ya da dağların tepelerinden inen köpüklü seller gibi,
Büyük bir uğultuyla denize iniyor, önüne gelen her şeyi kattıktan sonra...
Virgilius
Bununla birlikte Sezar’ın tutkusu daha ılımlı olsa bile, daha yıkıcıydı; kendi ülkesini yıkmak ve tüm dünyayı daha da kötüleştirmek, onun şu alçak şu alçak amaçları arasındaydı: Eğer tüm yaptıkları bir araya getirilecek ve tartışılacak olursa, ben İskender’den yana olurum...
Hepinize sağlık içinde mutluluklar, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür “seçim”ler dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN