Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dipten Gelen Dalga

Yayınlanma Tarihi : 30 - 10 - 2015 : 10:56
BEN HABER GAZETESİ 37.SAYI
 
 
Siz bu yazıyı okuduğunuzda, Türkiye’nin tarihi seçimine birkaç gün kalmış olacak. 
Anket şirketleri, sonucun 7 Haziran’dan çok farklı olmayacağı ortak görüşünde. 
Ama toplum derin bir kırılma yaşıyor. Bu kırılmaya, ciddi bir kaygı eşlik ediyor. 
Bu nedenle, sürprizlere hazırlıklı olmak gerekiyor. 
Benim kişisel görüşüm AK Parti’nin oy oranının bu seçim sonucunda yüzde 38-39’lara düşeceği yönünde. CHP oylarını arttırıyor gözüküyor. MHP birkaç puanlık kayıp içinde. HDP, sürecin en dinamik partisi, oylarını arttırması, sürpriz sayılmaz. 
Türkiye seçim sonucu, yine, yeni bir yüzleşme içinde olacak.
Ülkeyi sarsan, Ankara 10 Ekim Katliamı, üstü örtülü “Eğer 7 Haziran’da verdiğiniz oylar üzerine bir kez daha düşünmezseniz, çatışma ve iç savaş tüm Türkiye’ye sıçrar.” mesajı taşıyordu.
Seçmenlerin algısı da bu yönde. Kaos ve göz korkutma, bir toplumu attığı adımdan geri çevirebilir mi? Tarihsel örneklere sosyolojik açıdan baktığımızda, tam tersi olduğu görülüyor. 
 
Yani bu mesajın, kendileri açısından olumlu olacağını düşünenler, eminim yanılacaklar.  
Bu derin toplumsal çatlamada kendisini yansıtıyor. Örneğin AK Parti’ye oy veren, ihtimalen 1 Kasım seçiminde vermeye devam edecek olan yüzde 38-39 ya da yüzde 40’lık kesimin, ortalama yüzde 20’si; Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir otorite-lider figürüyle hala çok gönülden bağlı. Ama AKP’nin ve teşkilatının içine, partiye oy veren seçmenlerin önemli bir bölümüne, hatta yarısına baktığınızda (yani diğer yüzde 20’ye); özellikle Ankara katliamı sonrasında, ciddi bir kaygı, korku, güvensizlik yaşandığını görebilmek mümkün. Çünkü bu yüzde 20’lik bölümün, AKP’ye oy verme davranışı, daha çok faydacı-pragmatik bir eğilim taşıyor. Yani AKP içinde, yeni bir gelişme olduğunda ya da merkez sağda gerçek anlamda yenilikçi, liberal, demokrat eğilimli yeni bir örgütlenme oluştuğunda; o yüzde 20’nin, AKP’den hemen vazgeçmesi, çok daha mümkün görünüyor. Çünkü o yüzde 20’lik kesim de, iç savaş ortamını andıran aşırı kutuplaşmadan, yaşadıkları gelecek kaygısı nedeniyle, çok ciddi rahatsız. Alternatif oluştuğunda, sert Erdoğan çizgisinden uzaklaşmaya hazır duruş sergiliyorlar. Onların bu rahatsızlıklarını, AKP yönetiminin de çok anlamlı bir yerden okuyabildiğini düşünmüyorum. Çünkü onların sergiledikleri bu eğilim, aslında toplumun dipten gelen ve anket şirketleri tarafından henüz tam tespit edilemeyen, derin dalgalarının ve kırılmalarının bir parçası. Bu kırılma, eminim Türkiye’yi, yeni ve daha umut dolu, barışçıl bir yere taşıyacak. Zaten CHP’nin ilk kez iki seçimdir, AK Parti’nin belirlediği gündemin peşine takılan değil, kendi gündemini yaratan bir tablo sergilemesi; ekonomik olarak kitlelerin taleplerine yanıt veren bir yerde durması, bu değişim sürecinin bir parçası. Seçim sonrası Türkiye’nin gündeminde, ekonomik sorunlar kadar, daha çok demokrasi isteği olacak. Bu temel “demokrasi” isteğinin, CHP’nin ve HDP’nin, artık zorlanan AKP’nin, hiçbir politika üretmeden, oturduğu yerden oy alan-veren MHP’nin gündemine; “barış” kavramını yeniden tanımlandırarak, başköşeye oturtacağı kanısındayım. 
 
Türkiye’nin sahici bir “barış” gerçekleşmeden, yeni bir boyuta geçmesi zor görülüyor. 
Seçim sonuçlarından yansıyacak İzmir özeline gelirsek, belki 7 Haziran İzmir tablosu az da olsa değişerek sonuçlanacak. AK Parti, listelerinde ciddi bir revizyon yaptı. Güçlü isim Binali Yıldırım, yeniden liste başı oldu. Ama bu atak, İzmir’in somut durumunu çok değiştirecek gibi gözükmüyor. Sanıyorum AK Parti, seçim sonucunda İzmir’de aldığı önemli yarayı, biraz daha derinleştirecek gibi duruyor. CHP’nin her iki bölgede yedişer milletvekilini zorladığı çok net. CHP kıl payı farkla, iki bölgeden birinde, 8. Milletvekilliğini de alabilir. HDP’nin iki milletvekilini koruma ihtimali yüksektir. MHP’nin, İzmir’de az da olsa oy kaybettiğini düşünüyorum. 
 
Bu durumda, AK Parti ve MHP’nin, İzmir’de her iki bölgede, kaçar milletvekili çıkarabileceğini hep birlikte göreceğiz. Seçim sonuçlarının, ülkemize, “barış, huzur, kardeşlik” getirmesini diliyorum.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni Yıl Yazısı
(03 - 01 - 2018)
Gazi Mustafa Kemal ve İzmir
(10 - 11 - 2017)
Ders Alınacak Hayatlar
(01 - 11 - 2017)
Mükemmellik
(31 - 07 - 2017)
Maniniz Yoksa
(28 - 06 - 2017)
Boğucu Gündem
(24 - 05 - 2017)
Ruhsal Enflasyon
(24 - 04 - 2017)
Ümit, Uyanık Rüya
(30 - 03 - 2017)
Sevgi Üzerine
(14 - 02 - 2017)
Konuşan Şehir
(02 - 02 - 2017)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN