Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Feraset

Yayınlanma Tarihi : 27 - 10 - 2015 : 08:00
Siyaset bahsinin kızıştığı zeminlerde; akli melekeler yerine, duygusallığın sala pati ve aşınmış zaafları gündeme gelir.
Biz bu uygulamayı, geçmişte çok sıklıkla izledik. O kadar ki, açık artırma merakıyla desteksiz vaatlerde bulunanlar, bütün siyaset güvenirliğini gayya kuyusuna atarlardı.
Osmanlı’yı da katın ve cumhuriyetin seçimleriyle birlikte düşünün; bugüne kadar hiçbir seçimde “vaat listesi” denilen beyanlarla, siyasi rüşvete dönüşmüş bir seçim yaşamadık. Adeta meydan mitingi gibi vaat müzayedesi yaşıyoruz...
 
Beş ay içerisinde, iki kez, aynı başarı ve zaaf noktalarıyla seçime girdiğimiz başka bir örnek yoktur.
Şimdi ilkini yaşıyoruz..
Neden?
Çünkü AKP tek başına iktidar koltuğundan düştü.
Sonra AKP’nin kurucu lideri, bir üst kata terfi edince, yerini “mültehik” lidere bıraktı.
Kurucu liderin davetiyle AKP’ye iltihak eden Davutoğlu “mültehik lider” olarak şimdi, “müessis lider” Tayyip Bey karşısında imtihan veriyor...
Bakalım birinci seçimde, tek başına iktidar nimetini sunamayan Davutoğlu, acaba ikincisinde bir talih parlaklığı gösterebilecek midir?
 
Seçimlere beş gün kaldı. Eğilimlerin gerçeğe yakın tahminleri ikna edici görünmüyor.
7 Haziran sonuçlarının tekrarı halinde; Kasım seçimlerinin gereksiz olduğu anlaşılacaktır ki, bunun asıl anlamı, iktidarın kendini tekrar eden içerikleri ve anlatımlarının etkinlik kazanmadığıdır.
 
Seçim propagandalarında Davutoğlu üzerinde, aşırı yoğunluk planlanmış olduğu görülüyor. Tekrar tek başına iktidar emelinin peşine düşmüş, bir eski tek başına iktidar partisinin böyle bastırmalar yapması doğaldır.
Ama her değişik ilde, aynı şeylerin tekrarı ve her gün bütün televizyonlarda ısrarla verilmesi, bu konuşmaların mahiyet tartışmasında tereddütler yaratıyor.
Davutoğlu güleç yüzle konuşuyor. Asabiyet yok... Kaşları çatık değil...
Ama o kadar çok uzun konuşuyor ki, Türk seçmeninin izleyici olarak bile desteklemesi tehlikeye giriyor. Yani izlemek için mitinge gelmiş ve/veya getirilmiş izleyici kitlesinin ilgisini ve heyecanını kendi lehine yönlendiremiyor.
Ha bu arada Abdullah Gül’ün AKP’yi bölen değil, Refah Partisi-Fazilet Partisi sürecini “yenileyen” ekip lideri olarak, ortaya çıkması bekleniyor...
İşte size bir garabet örneği...
Bu durum, diğer partilerde de var...
Ancak devlet desteğinden yoksun olunca taleplerin sınırlılığı bazı heyecanlı müdahalelere dönüşüyor.
Bir yanda sınırsız vaatlerle, seçmeni saf ve yargısız gören insafsız hüküm zaafı, öte yandan her fırsatta kavga çıkarmayı meziyet sayan hırçın siyaset merakı Türkiye’yi layık olmadığı zeminlerde hırpalıyor...
İşte Japonya örneği...
Nasıl bir seçim terbiyesine sahip olduğumuzu Japonya’da bütün dünyaya gösterdik: 1 Kasım genel seçimi için oy kullanmak amacıyla, Türk Büyükelçiliği önünde bekleyen, Tokyo’da yerleşmiş Türk vatandaşları arasında çatışma çıktı. Kavgada üç kişi hastanelik oldu.
 
Türk siyasetçilerinin, seçimlerde ara sıra ölçüyü kaçırdıkları olurdu.
65 seneden beri siyasetle ilgilenirim ve 65 yıldır seçim mücadelesini izlerim. Çünkü babam siyasetçiydi ve evimiz adeta parti karargâhı gibiydi...
Sert rekabet yaşanırdı, ama siyasetçilerin bir birine saygısı ve edepli konuşmaları örnek alınacak bir zarafet taşırdı.
Ferasetin elden kaçırıldığını ilk kez bu seçim propagandasında gördüm ve ürktüm...
Allah, ülkeye ve ulusa saadet ve selamet versin...
Çünkü gidişat, hiç de iyi değil...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN