Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bülent Bey’in Beyanı

Yayınlanma Tarihi : 26 - 10 - 2015 : 07:57
Bülent Bey, siyaset hayatımda tanıdığım, sevdiğim ve sözlerine önem verdiğim bir parlamento değeridir. İyi hatiptir. 
CNN kanalında Hakan Çelik ile yaptığı siyasi mülakatı izledim. Durum değerleri konusunu işlerken; hem kendisinin AKP ile ilişkileri, hem de AKP’nin iç ilişkileri hakkında etraflı açıklamalarda bulundu.
 
Bülent Bey’in mülakat beyanlarında, derin bir AKP tahlili yoktu.
Mülakatın akışına bakarak bir siyasi yorum aranırsa, denebilir ki; Hakan Bey’in sakin ve tecrübeli didikleme üslubuna karşı, Bülent Bey de aynı üslup ile cevaplar vererek, didiklemeyi eşitlemekte başarılıydı.
Bu üsluptaki mülakatlarda, tartışmanın “aleni” değil, “zımni” maksadı daha fazla ilgi çeker ve önemsenir.
Mülakatın dört başı mamur olması isteniyordu; ama izleyicilerin beklediği siyaset tesirini yaratmadığı görülüyordu.
Bülent Bey, Hüseyin Çelik’in naklettiği bir Kızılderili fıkrası üzerine “biraz ruhlarımızı dinlendirelim” dedim, diyor...
Siyasette en tehlikeli sonuç, ruhların yorulmasıdır.
 
Bıkkınlık hissinin dar kadrolarla paylaşıldığı değerler, buhranlı ruh halleriyle karanlıklara gömülmeyi getirir.
Bülent Bey’in hem kendi anlattıkları, hem de Hakan Bey’in ustaca tertiplenmiş sorulara verdiği cevapları, AKP’de; sağlam ve sert bir yönetim iradesine itaatten başka bir üslubun bulunmadığını açıklıyordu.
Yani Tayyip Bey, çok geniş bir kadronun itaatiyle konumunu pekiştiriyordu...
Bunlar, halk tarafından varlığı tahmin edilen ve yorumları da sahibine yakıştırılan, isabetli ve içerikli teşhisler olarak tezahür ediyordu.
Neresinden bakarsanız bakın; oklar tam isabet noktasına yöneltilmiş olsa bile, hedef tahtasında vurulmuş tek bir 12 işareti görülmüyordu.
Neden?
 
Veda eden bir siyasetçi için, varlığını geleceğe taşıma iradesinde, geçmişindekileri geride bırakmak isteği doğal davranıştır. Bülent Bey hükümet sözcülüğü görevinde, olayların cereyanındaki asıl gerçeklerin tamamını aktarmada, tereddütler yaratan üslup sergilerdi.
Ben de hükümet sözcülüğü yaptığım için, bu işin ne kadar zor olduğunu bilirim. Örneğin Bülent Bey, Gezi Olayları sırasında, aklıselimi simgeleyen konuşmalarıyla temayüz etmişti. 
 
Hatta bu konuşma tarzı, Tayyip Bey’in üslubuna bir tür kafa tutma kararının, kısa ama tesirli örneği olarak sergilenmişti.
Ancak unutulmamalıdır ki, Tayyip Bey hükümetlerinin son dönemdeki hükümet sözcüsü Bülent Bey idi. Gazetecilerin siyasal mukayese soruları karşısında, sürekli savunucu tavır takınır ve hükümet etkinliğini vurgulamayı, adil ve isabetli cevap üslubuna tercih ederdi.
Bugün bunları, kurucusu olduğu partisine bağlılığın örnekleri olarak savunduğunu görüyoruz...
Siyaset lisanında dört halin tesiri, kullanımı, etkinliğinin ölçülmesi ve yorumu çok zordur. Bunlar sırasıyla “ima, ihsas, telmih ve kinaye”dir.
Bunları bir “tariz” gibi değil, bir “cinas” ustalığı ile kullanır ve AKP’yi zor duruma düştüğü uçurum kenarlarında “paçayı kurtarma” ustalığı ile savunurdu. Ustalığına rağmen çok zorlandığının örnekleri vardı.
 
Şimdi partisini ve baş yöneticisini eleştiriyor. TRT’de bile konuşturulmadığını söylüyor... Şikayetçi davranıyor... Ama TRT’de muhalefetin sesinin nasıl kısıldığını hiç anlatmıyor... Neden? Belli ki bir cesaret sorunu yaşanıyor... Bana göre bundan sonra Tayyip Bey başta olmak üzere AKP’li siyasetçiler, Bülent Bey’in hedefinde olacak.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN