Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Seçim ve Türkiye Gerçekleri...

Yayınlanma Tarihi : 26 - 10 - 2015 : 07:56
Konunun uzmanları, istatistikçiler, yorumlayıcılar, teşhis koyucular ne derse desin, bana göre son yılların en gerçekçi “Türkiye Raporu” New York Üniversitesi’nden geldi. Söz konusu üniversitede öğretim üyesi olan Doç. Dr. Selçuk R.Şirin’in bilimsel alandaki ödüllerinden bir kaçından bahsedelim de, aşağıda özetleyeceğimiz tespitlerinin safsata olmadığı anlaşılsın.
 
İstatistik ve Davranış Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Selçuk Şirin, Boston College ve NYÜ Mükemmeliyet ödülü.
ABD Çocuk Gelişimi Vakfı’ndan Genç Araştırmacı Ödülü.
 
Dünyadaki en büyük araştırmacı derneği olan AERA’dan Araştırma Büyük Ödülü.
Ve Doç. Dr. Selçuk R.Şirin tespitleri:
 
Bir ülkede insanlar yatırımlarını güvencede hissetmeyince para ölü yatırıma, yani “tapu kağıdı”na gider. Bir ülkede milli gelir arttıkça, o ülkede ev sahipliği talebi azalıyor. Almanya’daki ev sahipliği oranı Türkiye’dekinden düşük. Çünkü Almanlar hukuk sistemlerine güvendikleri için, para ile para kazanma yolunu seçiyor. Biz ise birikimlerimizi betona gömüyoruz.
Türkiye son 10 yılda dünya basın özgürlüğü sıralamasında hızla geriledi. 2002 yılında 99’ncu sıradayken, bu yıl 149’ncu basamağa geriledik. Bilgi ekonomisinde bilgiye erişime engel koyan ülkelerde icat çıkmıyor. Özgünlük olmayınca inovasyon da çıkmıyor. Ne kadar özgürlük, o kadar ekmek...
 
Avrupa ülkeleri arasında vatandaşına en çok soruşturma açan ülke Türkiye. Bu verilerde Türkiye’yi sadece Danimarka geçiyor. Bunun nedeni, trafik, çöp ve benzeri cezaların mahkemelik olması. Avrupa’da kişi başına düşen soruşturma sayısında zirveye oynarken, bu soruşturmaları sonuca bağlayacak hakim ve savcı sayısında son sıralarda yer alıyoruz.
 
Milli Eğitim, eğitemiyor...
 
Milli Eğitim bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre; Türkiye’de evinde bir öğrenci bulunan ailelerin yüzde 54’ünün evinde bulunan kitap sayısı 25’i geçmiyor. Evinde en fazla 10 kitap olan (onlar da ne kitabıysa) ailelerin oranı yüzde 27. Peki okullarda?... Okulunda 5.000’den fazla kitap bulunan öğrenci oranı yüzde 1... Bu oran Güney Kore’de yüzde 92...
Türkiye teknoloji ihraç etmiyor ama, tarımsal ihracatımız da katma değere dayanmıyor. Biz zeytini satıyoruz; bizden alan marka yapıp para kazanıyor. Fındıkta dünya ihracatında tekeliz. Geçen sene kırıp 2.5 milyar dolar kazandık. Fındığı bizden alıp çikolata yapan İtalyan firması 13 milyar dolar ciro yaptı.
Bir de tarımsal ihracattaki yerimize bakalım; ABD 176 milyar dolar, Hollanda 11 milyar dolar, Çin 70 milyar dolar, Tayland 40 milyar dolar, Türkiye 17 milyar dolar.
Doç. Dr. Şirin’in diğer bir tespitine göre;
Son 40 yılda dünya çapında 404 terör örgütü faaliyetine son vermiş. Terörist gruplarla mücadelede en etkin yöntem olarak “siyasi çözüm” ön palana çıkmış. Terör örgütlerinin yüzde 43’ü faaliyetlerine şeffaf siyasi çözüm sürecinde imzalanan anlaşmalarla silahlara veda etmiş.
 
Suriyeli Çocuklarımız ve...
 
Türkiye’de 0-4 ya arasında 361.768, 5-11 yaş arasında 425.126, 12-17 yaş arasında 257.520 Suriyeli çocuk var. “Bu çocuklar bizim çocuklarımız” ama, onlara bizim çocuklarından daha iyi bir eğitim ve sağlık hizmeti veremezsek, Pakistan’da, Afrika’da olan bizde de olacaktır. Gelecekten ümidi kesen mülteci çocuklar, suç ve terörün bir numaralı kaynağı haline gelebilir.
....Ve final;
Türkiye son bir yıl içinde dünyanın en büyük ekonomileri arasında 18’nci sıraya geriledi. Kişi başına milli gelir tam 8 yıldır yerinde sayıyor.
Türkiye gerçekleriyle, seçim meydanı söylemlerinin ne kadar uyum içinde olup olmadığını taktirlerinize arz ediyorum. Benim tespitim ise; Geçmişle hesaplaşma ve o günlerden korkutmanın hala en geçerli siyasi malzeme olarak kullanıldığı, geleceğin, ekonominin, medeniyetin lafının olmadığı ülkemiz, siyasi aktörler eliyle daha çok basamak düşer.
 
NOT: Bu tespitler, Hürriyet Pazar’dan Yenal Bilgiç’in Yol Ayırımındaki Türkiye kitabından alıntıdır.
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN