Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türkiye'nin En Genç Uluslararası Enkaz Arama Köpeği Diff ile Tanışın

Yayınlanma Tarihi : 25 - 10 - 2015 : 09:19
Geçen hafta yurtdışındaydım. Tanımadığım bir numara beni aradı, arayan kişi Serdar Arslan'dı. Heyecandan konuşamıyordu bana köpeği Diff ile kazandıkları bu ünvanı anlatıyordu. Sözünü kesip yurtdışında olduğumu ve haftaya döneceğimi söyledim. Bu başarıyı herkes duymalı öğrenmeli dedim bana yazmasını istedim. O kadar heyecanlıymış ki heyecanı yazıya yansımış. Zaten de yazarken bile ellerim titriyor bu kadar anlatabiliyorum nolur sen toparla demiş bana. Şimdi Diff’in sahibi Serdar Arslan, Diff in yurtdışında Türkiye’ye kazandırmış olduğu bu ünvanı ben size anlatmaya çalışacağım.
 
 
 
Diff ile ben tanışmadım ama bu ünvanın eski sahibi olan Kass ile tanışmıştım. Kass da Border Collie cinsiydi hani Max vardı hatırlarsınız belki 'Yetenek Sizsiniz' ile bu cinsi bizlere tanıtmıştı. İnanılmaz hiperaktifi yerinde duramayan ve ayrıca dünyadada kabul görmüş en zeki köpek cinsidir Border Collieler. Diff ve Kass ikisi de Border. İkisi de Serdar Arslan'ın yetiştirdiği Türkiye'de KIF'e (Köpek Irkları Fedarasyonu) bağlı ve ikisi de ORDOS (Orta Doğu Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Derneği) üyesi. Kass, aynı zamanda otizmli çocuklar için bir rehabilitasyon merkezinde çalışmakta aktif olarak.
 
 
 
Ben Serdar’a Kass’ı yetiştirirken Diff’i büyütmenin zorluklarını sordum. Kass için Macaristan'da bir sınava gittiklerinde 'Aynı yetiştirici de Diff'i görüyor o zaman daha 65 günlüktü diyor aldım eve getirdim fakat hiç hazır değildim' diye devam ediyor. Çünkü Kass'ın geçmesi gereken daha 3 sınavı vardı diyor. O yüzden aslında Diff'i bir şekilde Kass yetiştirmiş ve 'Kass'ın sınavları için ordan oraya yağmurda çamurda, karda hiç hava koşulu atlanmadan Diff'le birlikte gittik' dedi. Zaten arama kurtarma köpeklerinin her koşula hazırlıklı olması, her tür stresli duruma hazırlıklı olması, alışkın olması gerekirmiş. O yüzden Diff eğitimine çok erken başlamış. Kass ile birlikte her tür sınav ortamında bulunmuş. Hatta Serdar ekledi; 'Diff bize uğurlu geldi, bahçeli bir ev aldık. Ben de hemen bahçeye engeller kurdum orada da çalışmamız bize çok yarar sağladı' diyor.
 
 
En son 16 Ekim tarihinde Macaristan'ın Jaszbereny şehrinde düzenlenen IRO(Uluslararası Kurtarma Köpekleri Organizasyonu)'da Diff, Enkaz Arama Köpeği Yeterlilik seviyesini RH-T/A branşını 3 yaşında başarıyla tamamlıyor ve Türkiye’nin Uluslararası 'En Genç Enkaz Arama Köpeği' oluyor. 2.5 yıllık sıkı bir eğitimin özverinin ve sevginin sonudur bence bu başarı. Serdar Arslan ve köpeği Diff'i tebrik ediyorum. Türkiye için bu aralar iç karartıcı haberlerin yanında böyle güzel anlamlı ve önemli bir başarıyı, gururu bize verdikleri için. 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN