Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Cumhuriyet’e Bayrak Asmak...

Yayınlanma Tarihi : 24 - 10 - 2015 : 09:25
Son yılların Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, tam da o günlere denk gelen olumsuzluklar bahane edilerek geçiştirildi. Yine bir Cumhuriyet Bayramı öncesinde de bir olumsuzluğun göbeğindeyiz. 102 yurttaşımız, tam da “Cumhuriyet, özgürlük, barış, kardeşlik, demokrasi” derken, özel olarak yetiştirilmiş iki “Haşhaşi”nin kurbanı oldu.
 
Bu olumsuzluğun, yine bir Cumhuriyet Bayramı’nı layıkıyla kutlayamamıza bahane olacağını düşünür ve de üzülürken, yüreğimi ferahlatan haber İzmir Ekonomik ve Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK) toplantısından geldi. İzmir iş dünyasının gerçek Cumhuriyet çocuklarının, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı akşamı düzenleyeceği Cumhuriyet Fener Alayı’na en güçlü şekilde katılım kararı geldi.
 
“Haşhaşi” yetiştiricilerine ve kullanıcılarına bundan daha anlamlı bir karşı duruş olamazdı. Tüm karar alıcıları, katılacak olanları şimdiden kutluyorum. İzmir’in, İzmirli’nin hak ettiği “Demokrasinin kalesi” sıfatını kör gözlere sokma, Cumhuriyet düşmanlarına “Bu Cumhuriyet kolay kurulmadı arkadaş” diye haykırma zamanı.
 
Ancak Cumhuriyet Bayramı için, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 5 bin bayrak dağıtmasını mini bir eleştiri, samimi bir sitem getirmek
istiyorum. Niyet ne kadar iyi olursa olsun, sahil kesiminde oturan sevgili hemşerilerimizin en az yüzde doksanında, evine asacak, balkonundan sallandıracak bir Türk Bayrağı olduğuna inanıyorum. “Keşke bir bayrağım olsa da, şu Cumhuriyet Bayramı’nda assam” dediğini hiç zannetmiyorum. Evinde bir Türk Bayrağı bile bulundurmayan, bulundursa bile, içine özenle yerleştirilmiş kinin, nefretin, Cumhuriyet düşmanlığının etkisi ile asmak istemeyenlere bayrak hediye etsen ne yazar?..
 
İnisiyatifle Yürüyen Kanunlar...
Belediye meclisleri, meslek komisyonları, ile her tür demokratik yapıyla kurulmuş olan yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kafa patlattıkları, kent yararına olacağına inandıkları hiç bir projeyi Ankara kıskacından kurtaramıyor. Dolayısıyla siyasetçi kıskacına, inisiyatifine alınmış yerel inisiyatif tam anlamıyla ve de özenle boğulmuş durumda.
Söze, bir sivil toplum örgütü İEKK’dan girdik, hükümet eliyle ve kanunla kurulmuş yerel örgütlerden birisi olan İZKA (İzmir Kalkınma Ajansı) ile bitirelim.
İzmir’in çok önemli, çok yetkin kişilerinin de yer aldığı İZKA’nın önceki gün 2015 Yılı’nın Son Kalkınma Kurulu Toplantısı vardı.
Hem ağlarım, hem giderim...
Açılış konuşmasını yapan İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, aslında yerel olan bu kurulun “işe yaratılmadığı”nı resmen ilan etmiş:
Kalkınma ajansları bu ülkenin en önemli kuruluşlarıdır. Türkiye’ye örnek çalışmalar yapmak zorundayız. Hala istediğimiz düzeyde verimlilik sağlayamıyoruz. Bu durum, yasalarda yer alan eksikliklerden dolayıdır. Burada yer alan İzmir’in en seçilmiş üst düzey insanlarının daha etkin rolde olması gerektiğini söyledik. İZKA toplanır. Önerilerde bulunur, yönetim kurulu (vali başkanlığındaki yürütme kurulu) inceler, isterse üstüne eğilir, istemezse eğilmez. Bizim de karar verme yetkimiz olması lazım. Yönetim kurulu “yasalar bizim elimizi kolumuzu bağlıyor” diyor. O zaman ben de sormak istiyorum; bizim konu ile ilgili şikayetimizi yönetim kurulu bakanlığa iletti mi?
“İnisiyatife bağlanmış, kişisel inisiyatifle yürüyen kanunlar”la bu kadar...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN