Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Soru Sormayın Bakanım’a...

Yayınlanma Tarihi : 19 - 10 - 2015 : 08:57
İzmir’deki “yılan hikayeleri”nden birisi de Atatürk Müzesi’nin restorasyonudur. Bu tarihi mekanla yakından ilgimin en önemli sebebi, ilk gençliğe adım attığım 3-4 yılımın bu mekanın arkasında, yani İkinci Kordon’a bakan bölümünde lojmana dönüştürülmüş personel bölümünde geçmiş olmasındandır. Çünkü, birlikte yaşadığımız rahmetli Amcam Ahmet Odabaşı, Atatürk Müzesi’nin müdürüydü.
Dolayısıyla, Atatürk’e İzmir’in kurtuluşundan sonra ev olarak hediye edilmiş bu muhteşem mekanın her köşesini iyi bilirim. Eşyalarını tanırım. Hatta, Atatürk’ün denize bakan yatak odasında bulunan komodin üzerindeki çalışmayan masa saatinin, Büyük Kurtarıcımız’ın hayata gözlerini yumduğu saat ve dakikaya ayarlamış olmam da derin hatıralarım arasındadır.
 
O zamanlar, iki katlı binanın zemin katı İzmir Atatürk Kütüphanesi olarak hizmet veriyordu. Satın almaya paramın yetmediği yardımcı ders kitaplarından burada faydalanmışlığım da vardır. Sonra kütüphane bölümü Konak’ta yaptırılan İl Halk Kütüphanesi’ne taşındı, bina tamamıyla Atatürk Müzesi oldu. Yıllar süren restorasyon da çok şükür bitti.
 
Ertuğrul Günay’ın bakanlığından bu yana, hatırladığım kadarıyla Kültür ve Turizm Bakanı Görmeyen İzmir, nihayet geçtiğimiz günlerde Geçici Hükümet’in Kültür Bakanı ile tanışma fırsatı buldu. İzmir’i ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Atatürk Müzesi’ne de uğramış.
 
 
Soruya Doğrudan Cevap
Ancak bizim gazeteci milletinin ağzı torba değil ki büzesin. İçlerinden birisi Sayın Bakan’a, müzeden çalınan tarihi halının akıbetini, çeyrek asırdır restorasyon bekleyen Bornova’daki tarihi Peterson Köşkü’nün durumunu sormuş.
 
İşte cevap:
Soruşturması var. Merak etmeyin; devletin malını kimse bir yere alamaz. Siyaseti siyaset içinde yapmak lazım. Kala kala, kültür varlıkları üzerinden mi siyaset kaldı? Bunlar doğru değil. Siyaseti doğası dışına çıkarmamak gerek. Bakanlık çok derin geçmişi olan bir kurum. Etkin ve yetkin bürokratlar var. Siyasi karar eksiklikleri varsa, teftiş kurulları var. Biz de kuzu otlatmaktan gelmedik ki buralara. Bunun üzerinden bir şey yapmak doğru değil. Hükümetin bağımsız bakanıyım. Devlete olan hizmetimi yapıyorum. Eksiklikler, aksilikler varsa kontrol ediyorum. Yetki ve görevim dahilinde hizmeti eksiksiz yapıyorum. Bunun üzerinden siyaset yapanlar benim 1.5 ayda sarf ettiğim mesaiyi hayat boyu sarf etmemişlerdir. Çalışıyoruz. Bunun üzerinden şu olmuş, bu olmuş, kalkıp siyaset yapmayı tavsiye etmiyorum. Tavsiyem, siyaseten daha pozitif olsunlar. Yol gösterici, sorumlu olsunlar. Kültür varlıkları üzerinden siyaset üretmesinler...
 
 
Çoban Sülü’nün Ruhunu Şad Etmek...
Bakan Topçu, bunları gazeteci arkadaşımızın “Çalınan tarihi halının izi, çürüyen, ancak yerel yönetimlerinin elini bile sürmesinin istenmediği Peterson Kökü’nün durumu” sorusu üzerine söylemiş ama, ben içinde cevap bulamadım.
Ayrıca; siyasi içerik taşımayan bir sorudan siyaset çıkarmasını da... “Biz buraya kuzu otlatmaktan gelmedik” sözünü de kavrayamadım. Acaba, önce inşaat mühendisi, defalarca başbakan ve cumhurbaşkanlığına kadar yükselen rahmetli “Çoban Sülü”nün ruhunu şad etmek için mi söyledi?
Devamını siz getirin...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN