Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Biz Şatafatı Severiz

Yayınlanma Tarihi : 16 - 10 - 2015 : 09:17
Her ülkenin devlet başkanı, o ülkenin en önemli simasıdır.
Çünkü ülkenin simgesel değeridir...
Toplumsal yargıların ve yorumların doruklaştırıldığı saygın ve örnek varlığıdır.
Ülkemizde cumhurbaşkanlarının siyasi ve sosyal itibarı oluşurken, tanımlama olarak kullandığımız en temel ölçüt, cumhuriyetimizin değeri ve mücadele tarihimizdeki yeri ve önemidir.
Oniki cumhurbaşkanımızın hepsi, devletin başı olarak siyasal tercih farklarına rağmen, tüm ulusun saygısını görür ve bu itibarin simgesel değerleriyle yüceltilir.
Devlet, bu anlayışın cömert ve cesur değerleriyle, ülkenin bütün imkan ve kaynaklarını kullanarak, cumhurbaşkanlığı makamının gereksinmelerini en üst düzeyde karşılar.
 
Bu durum, sadece bize mahsus bir uygulama nezaketi ve zarafeti değildir. Bütün ülkelerde bu durum, temelde benzer değerler ve tercihlerle yüceltilir...
Cumhuriyetin ilk yılından itibaren, ülkemizi ziyarete gelen bütün konuk devlet başkanları (imkanları sınırlı olsa bile) ülkelerinin en etkin ve en üst düzeyde ziyaret zarafetini sergilediler.
Hiç ummadığımız bir örnek ile şaşkınlık yaşadık.
Bu şaşkınlık yaratan olayı basınımızda yer alan, kısa takdim notlarını bütünleştirerek aktarmak istiyorum.
 
Ülkemizi resmi olarak ziyaret eden Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün, bu seyahatini gerçekleştirirken herkesi şaşırtan bir tercih sergilediği anlaşıldı.
Finlandiya Cumhurbaşkanı ülkemize yaptığı Helsinki - İstanbul - Ankara seyahatini THY’nin tarifeli uçağıyla ve aktarma yapmak suretiyle gerçekleştirdi. 
Böyle bir seyahat programı, alıştığımız üslup değildir. Derin tesirli bir hayret yaratması kaçınılmazdır. Nitekim yukarıdaki fotoğrafa baktığınızda şaşkınlık içinde kaldığınıza eminim.
Finlandiya Cumhurbaşkanı ve eşi, geniş aralıklı ve konforlu first-class koltuklarda da oturmuyor. Şu “meşhur” Anadolu jet uçaklarının, üç kişilik o “meşhur” daracık koltuklarına sıkıştırılmış olarak oturuyor. 
Eşinin önünde yemek tepsisine bakınız; ne demek istediğimi çok daha açık ve sitemkar bir manada ve lisanda yorumlayacaksınız...
 
Finlandiya dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor. 
Bu ülkenin cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanımız Erdoğan’la görüşme yapmak üzere ülkemize yapacağı seyahatte, THY’nin tarifeli uçağını kullanıyor.
Üstelik acil çıkış kapısının yanındaki koltukta yer veriliyor...
Ve İstanbul aktarmalı olarak Ankara’ya geliyor...
 
Ak-Saray’da konuk ediliyor... Ama cesur bir lisanla gözlediklerini ve şaşkınlık geçirdiklerini de açıklığa kavuştururken, cesaret ve tevazu dengesi içinde, zarif bir üslupla aktarıyor.
Bu aktarmaları yukardan bakışlı bir lisanla değil; tevazu dengelerinin en az rahatsız edici dilini kullanarak, Ak-Saray’ın ihtişamı ve süslülüğü karşısında hayretini ifade etmiş.
Binden fazla odası olduğunu öğrenince “umarım içinde kaybolmam” temennisiyle şaşkınlığına zarif bir siyasi nezaket kisvesi giydirmiş...
Peki, Finlandiya Cumhurbaşkanı’nın uçağı tamirdeyse; isteseydi, Finlandiya havayollarından kendisi için bir özel uçak hazırlanmaz mıydı?
Durun sevgili okuyucularım, lütfen biraz durun...
Burası Türkiye, orası Finlandiya...
Aramızda bir fark olsun...
Türk ulusu, imparatorluktan gelen özelliğiyle debdebeye, şaşaaya fazla meraklıdır. Şatafata (fazlasıyla) düşkün ırkız...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN