Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dikili ‘Bu’nu Kaldırmaz

Yayınlanma Tarihi : 14 - 10 - 2015 : 09:08
“Olay”ın ilgilileri mutlaka biliyordur ama; ilgisizlerin de ilgisini çekmek amacıyla tazelemek istiyorum. Çünkü, ortada “bu kadar zor bir işi, bu kadar kolay eden” sebepler üzerinde kafa yormamak neredeyse olanaksız.
 
Ege’de Sonsöz’den Fatih Yapar’ın haberine göre; İki yıl önce Ankara’da kurulan vakıf üniversitesi yönetimi, kampus kurmak üzere Dikili Belediyesi’nden “bedelsiz” yer tahsisi ister. Normalde her belediye başkanının ilgisini çekmesi gereken bu durum, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun’un daha çok ilgisini çeker. Bu da son derece normaldir. Bir ilçe sınırları içine, hatırı sayılır bir üniversitenin kurulmuş olması, aynı anda orta halli 10 fabrikanın kurulması kadar istihdam, önemli para girdisi demektir. Belediye meclis üyelerinin de bilgisi dahilinde olan bu gelişme, Eylül Ayı Meclis Toplantısı’nda Başkan Tosun’a “üniversite yönetimi ile görüşme, birlikte çalışma” yetkisi verilir.
Bir ay sonra toplanan Belediye Meclis üyelerinin, gelişmelerden habersiz üyeleri şoktadır. Eylül meclisinde verilen “temas ve ortak çalışma için görüşme yetkisi”, iddiaya göre tutanaklarda değiştirilmiş, “yer tahsisi ve arazilerin bedelsiz verilmesi” haline gelmiştir. Buna dayanan belediye yönetiminin, ilgili kanunun “kamu yararı taşıyan dernek, vakıf ve kuruluşlara yer tahsis eder” hükmünü harekete geçirdiği, bir ay içinde Dikili sınırları içinde 5 farklı yerdeki arazilerin, söz konusu üniversite vakfına bedelsiz tahsisi için, tüm hazırlıkların süratle sonuca ulaştırıldığı ifade edilmektedir.
 
Oy Çoğunluğu Yetmez
Gelişmelerden habersiz bazı üyeler isyandadır. Eylül toplantısında Başkan Tosun’a sadece “görüşme” yetkisi verdiklerine, “tahsis” durumunun söz konusu olmadığını anlatmakta, tutanakların bir önceki meclis toplantısında alınan kararlar doğrultusuna çekilmesini istemektedir.
 
Sonuçta oylamaya gidilir; “değiştirilmesini isteyenler”le istemeyenlerin eşit oy dengesi, Başkan Tosun’un “değiştirilmesin” oyu ile bozulur.
Olay, “oy çoğunluğu” ile üzerine yatılacak gibi değil.
 
Bazı üyelerin iddia ettiği gibi, tutanaklar, başkan yetkisi ile ücretsiz arsa tahsisinin önünü açmak ve işleri hızlandırmak için, bir önceki meclis tutanakları değiştirildiyse, ortada bir sahtekarlık vardır. Bunu ancak yargı temizler.
 
Eğer bazı meclis üyeleri, katıldıkları meclis toplantısında ne kadar aldıklarının farkında değil de, ancak “bir sonraki meclis toplantısında akılları başlarına gelecek” durumdaysa, bu vahim bir hadisedir, “meclis üyeliğinin namusunu kurtarmak” da kendilerine düşer.
 
 
CHP Yönetimi El Koymalı
Benim alıntı yaptığım haberde, Başkan önerisi ile yapılan oylamanın, “bir önceki meclis tutanaklarının değiştirilmesi” üzerine mi, yoksa “bir önceki meclis oturumunun tutanakları böyleydi de bazı arkadaşlarımız atlamış” şeklinde mi yapıldığı konusunda açıklık yok.
Ancak, söz konusu vakfı kuranların kimliği ve dünya görüşleriyle birlikte, “bedelsiz tahsis”in 5 ayrı bölgede değeri onlarca milyon lirayı bulan 2 bin dönüm araziyi kapsadığı, bir ay içinde tapu devri de dahil bir çok işlemin el çabukluğu ile gerçekleştirilmiş olması, tartışmanın büyüklüğünü ve haklılığını ortaya koyar.
“Büyük tahsis”in İzmir’e kadar ulaşan kokusu üzerine, Başkan Tosun’dan olayın iç yüzünü öğrenme gereği duyan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, sonrasında “derhal iptal istediği, bu tür olayların partiye zarar vereceği” uyarısında bulunduğu belirtiliyor. Dikili’ye üniversite, kimsenin karşı çıkacağı bir durum değildir. Ancak, her işin mevcut kurallar dahilinde ve sokaktaki vatandaşa bile hesap verebilecek açıklıkta yürütülmesi esastır.
Ortada, Cumhuriyet savcısı dahil, CHP parti yönetimini de harekete geçirecek bir “olay” vardır, aydınlatılmasını istiyor ve bekliyoruz.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN