Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


“Terör Edebiyatı” Üzerine...

Yayınlanma Tarihi : 12 - 10 - 2015 : 08:55
Bizim meslek erbabını en çok zorlayan konuların başında “başlık açmak” gelir... Koskoca bir dehşeti, sayfalar dolusu yazıyı, binlerce fotoğrafı birkaç keleme ile özetlemek durumundasınız.
 
Ama büyük beyin fırtınası sonrası açmak zorunda kaldığınız başlığın, yaşanan dehşet, ortaya konan insanlık dışı manzara karşısında arzulananı asla vermemesi gibi bir durum da kaçınılmaz sondur. Eğer başlığın içine biraz da “duygu, ideoloji” katmaya kalkışırsanız, bilin ki karşı tarafın hedefine yerleşmişinizdir.
 
Cumartesi günü yaşadığımız, yaşatılan tarihimizin en büyük, en kanlı terör olayı sonrası çıkan gazete başlıklarına baktığımda, kullanmakta olduğumuz dilin barındırdığı “alçaklık, hainlik, vatan hainliği, insanlık dışı” gibi kelimelerin ne kadar yetersiz kaldığı gibi bir durumu gözlemledim.
 
Bu değerlendirme asla bir “mesleki eleştiri ya da ahkam kesme” değildir. Yaşadığımız dehşetin büyüklüğü karşısında, 80 bin kelimelik dilimizin bile yetersiz kalmasıdır.
Tarihimize şimdiden “kara-kanlı cumartesi” olarak geçen insan katliamından sonra, siyasilerin kullandığı dil de dikkat çekicidir. Kimisi, kurduğu birkaç cümlenin içine, özenle “önümüzdeki yeniden seçim” mesajını da yerleştirmeyi ihmal etmiyor, kimisi ise, faili belli olmamış olay karşısında senaryolar yazıyordu. “Kardeşlik, birlik ve beraberlik” mesajları içinde bile “aynı düşünmeyen insanların asla bir arada olamayacağı vurgusu”nu söküp çıkarmak o kadar da zor değil...
 
Terörist, Amacına Ulaşmıştır...
 
Böylesine ağır bir katliamdan sonra bile, içinden memnuniyet duyan vatandaşların varlığını kim inkar edebilir? Ölenlerin “vücutları parçalanarak ölenlerin hangi taraftan” olduğunu sorgulayanlar yok mu? Hele hele, yaklaşan seçimlere gönderme bulmak...
Allah benzerlerinden saklasın cinsinden olaylar karşısında bir de bazı yetkililerin teröristleri hedef alan göndermeler yapması, tehditler savurmasını, “asla amacınıza ulaşamayacaksınız” tehditleri savurmasını, olaya yaklaşım açısından bir “terör edebiyatı” cinsinden sayıyorum. Teröristin yalın amacı, terör yaratmaktır, can almaktır. Terör yapıyorlar mı, yapıyorlar. Canımızı en ağırından yakıyorlar mı, yakıyorlar.
 
Ülkenin başkentinde yaşanan böylesine kanlı bir olay sonrasında bile, “emir-komuta zinciri”nden kurtulmuş bir kaç kişisel vicdanın, sorumluluk duygusunun, hata yaptım erdeminin harekete geçip de bir-iki istifa bile getirmemiş olması, düşünen insan için terörden de beterdir...
 
Acı Büyük; Hayat Devam Ediyor...
 
Kanlı olayın üzerinden saatler geçmesine rağmen, ölü sayısının 30’a çakılıp kaldığı anlarda, Çiğli’de bir sanat olayının konukları arasındayım. Ülkemizin dört bir yanından, eşleriyle, çocuklarıyla kopup gelmiş, vatandaşlık bilinci ve duygusuyla birilerine mesaj verme isteğiyle yollara düşmüş bir o kadar insanımız, omuz omuza, yan yana, can cana can verirken, ellerinde getirdikleri afiş bezleri, döviz sopalıı sedyeleri olurken, Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi İzmir’de de hayat devam ediyordu.
 
İzmir’in gözde sağlık kuruluşlarından Ekol’ün Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Mehmet Baz ve eşi Figen Baz’ın İzmir’e kazandırdığı modern sanat galerisinde, Türkiye’nin en ünlü ressamlarından Muzaffer Akyol’un 53 sanat harikası, İzmirli sanatseverlerle buluşuyordu. Her birisi içinde geniş anlam ve derin felsefe barındıran tablolar hakkında bir şeyler söylemek, benim için “çizmeyi aşmak”tır. Ancak, sergi salonunun ve önünü mahşeri kalabalığa çeviren İzmirli sanatseverlerin yanında, İstanbul’dan, Ankara’dan, Ayvalık’tan, Bodrum’dan sadece bu serginin açılışı için kopup gelmiş ve de çok tanınmış sanatsever bolluğu, Sanatçı Muzaffer Akyol’un haklı ünü ve serginin mutlaka gezilmesi gerektiğinin açık mesajıdır.
 
Teşekkürler sanatsever Op. Dr. Mehmet Baz, teşekkürler sanat aşığı Figen Baz...
 
 
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN