Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Gurur ve Mutluluk

Yayınlanma Tarihi : 09 - 10 - 2015 : 08:50
Bu iki kelimenin, Türk toplumunda bir tür erişilmez yüksek değer taşıdığı yıllarda, hep merakla beklerdim. Ne zaman ulusumdan bir değerli bilim veya sanat adamı “Nobel” ödülünü kazanacak diye telaşlı bir merakla sonuçları okur ve yine hüzünlü bir iç çekişiyle, gelecek senenin sabrına sığınırdım.
Bir ara merhum Yaşar Kemal için ümitli bekleyişlerimiz olmuştu...
Nihayet Orhan Pamuk yüzümüzü güldürdü...
Evrensel ölçekli başarıların ve gururlu takdirlerin içinde en fazla ulusumla ve insanlarımızla öğündüğüm başarı budur...
Yine aynı heyecan ve mutlulukla Profesör Aziz Sancar’ın arkadaşlarıyla birlikte yürüttükleri çalışma sonunda, Nobel Kimya Ödülü’nü kazandığını öğrendim.
Ödülün verildiği Aziz Sancar Mardin’in Savur ilçesinden...
Şimdi, doğup ilkokula gittiği Savur ilçesinin insanlarının, küçük Aziz ile ne kadar gurur duyduklarını düşünebiliyor musunuz?
 
Bu ödülü birlikte kazandıkları çalışma arkadaşları ve meslektaşları Amerikalı Paul Modrich ve İsveçli Thomas Lindahll’in de aynı gurur ve sevinci paylaştıklarına kimsenin kuşkusu olmamalıdır.
Çünkü bu hizmet, bu sabır ve gayret tıpkı Alfred Nobel’in dediği gibi, “insanlığın en büyük yararı” uğruna yapılmış bir yüksek ahlak üstünlüğü ve mesleki gayret iftiharıdır...
Aziz Sancar, okuma yazma bilmeyen bir anne ve babanın sekiz çocuğundan biri...
İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, alanında derinleşmek isteğiyle bilimsel dünya insanlarının emellerini büyüleyen Amerika’ya gitmiş... Akademik bir kariyerin sahibi olmanın insanda nasıl bir ideal yaratacağını düşünebiliyor musunuz?
Evet, bu emelini başardı... Yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen üç Türk’ten biri oldu.
 
Nobel ödüllerinin geleneksel dağıtım ve ilan üslubu devam ediyor. Edebiyat ve ekonomi ödülleri açıklandıktan sonra barış ödülü belli olacak... Pazartesi günü ise ekonomi ödülü duyurulacak.
Ve Nobel Ödülleri, Alfred Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık günü sahiplerine sunulacak.
 
İşin tören kısmının, biraz pazarlama amaçlı olduğuna, kimsenin kuşkusu yok. Ama böyle iddialı ödüllerin dağıtımında, olayın önemsenmesine vesile olan bekleyişlerimiz var...
İlerideki yıllarda edebiyatçılarımız ve bilim adamlarımız, eminim ki daha nice önemli başarılarla, Nobel ödüllerinin dağıtımında ulusal gurur ve iftiharımızın simgeleri olacaklardır.
 
Nitekim bu üstün başarı üzerine, Mardinli hemşerileri kocaman bir Türk Bayrağı’nı Aziz Bey’in evine asmışlar.
Aziz Sancar da, tevazu içinde bu ödülü Türk gençliğine adadığını söylüyor. Her cümlesinde bir içtenlik ve ulusal iftihar idraki var.
Aziz Sancar diyor ki:
“Bu ödülü ülkemin gençlerine adıyorum. Hikayem, inanıp da başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığının hikayesidir. Hem kendim, hem de ülkem için sevindim. Beni bu noktaya getiren şey ülkemde aldığım eğitimdir”...
Aziz Bey bu ulusal gururu dünya kamuoyuna duyururken, bu ödülü içinden çıktığı Türk ulusuna gururla armağan ettiğini belirtiyor...
 
Atatürk boşuna dememiş: Türk öğün, çalış, güven...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN