Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Salgado Sergisi ve Bir Ders

Yayınlanma Tarihi : 03 - 10 - 2015 : 09:32
Folkart Sanat Galerisi yine çok güzel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sebastiao Salgado'nun 'İşçiler' adlı fotoğrafları görülmeye değer. Öneren, düşünen ve uygulayan herkese bir İzmirli olarak teşekkür ederim.
 
Ama benim konum başka. Folkart daha doğrusu Mesut Sancak’ın İzmir'e kaliteli, iyi, lüks inşaat anlayışını getirmesinin yanı sıra başka bir düşünceyi de İzmirlilere hatırlattı.
 
Yaptığı bir söyleşide “En güzeli, en özeli, en farklıyı yapmaya gayret ediyoruz. İnşaat şirketleri arasında mor inek olmaya devam edeceğiz.” Söyleminin ötesinde İzmirli işadamlarına hiçbir zaman hatırlamak istemedikleri bir konuda dersler verdi ve vermeye devam ediyor. Dersin ne olduğunu sorarsanız; Bu kentten kazandığının bir kısmını yine bu kent için harcamak.
 
Genelde İzmirli işadamlarında böyle bir düşünce pek yoktur. Onlar İzmir'in adını, suyunu, toprağını, doğasını çok iyi kullanırlar ama sosyal 
sorumluluk projeleri dediniz mi, hepsi yan çizip arazi olurlar.
 
Salgado Sergisi'nin açılışında bir konuşma yapan Sancak “Gerçek işadamı bulunduğu iş yaptığı şehirde sanata, kültüre ve spora destek veriyorsa o zaman iş yapmış sayılır. Biz bunları yapıyoruz. Ben bunu her zaman her yerde söylüyorum. Bunlar birer lütuf değil. Bunlar bu şehirden para kazanan bütün firmaların yapması gereken şeylerdir. Bu bir mecburiyettir. Kazandığın paranın bir kısmını bu gibi şeylere ayıracak ve zamanı geldiğinde gözünün yaşına bakmadan harcayacaksın. Biz bunu yapıyoruz ve çok faydasını görüyoruz.”
 
Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak bu sözleri söylerken salonu gözümle şöyle bir taradım. Gözüm üç tane İzmirli işadamına takıldı. İkisinin servetleri en az Sancak Grubu kadar, bir tanesinin de hatırı sayılırdı. Bugüne kadar sosyal sorumluluk projelerinde yer aldıklarını, spor kulüplerine bir katkılarının olduğunu duymadım, bilmiyorum.
 
Sancak'ı çok iyi dinlediklerini gördüm ve ister istemez düşündüm. Yıllardır bu şehrin etinden, sütünden, tüyünden, kılından faydalanan bu üç ahbap çavuşlar acaba Sancak’ın konuşmasından bir ders almışlar mıydı?
 
Bana sorarsanız aldıklarını söyleyemem. Alsalardı bugüne kadar bir kıpırtıları olurdu. Hatta akıllarından şunu bile geçirmiş olabilirler ”Ne gereği var’’ Ama görünen gerçek o ki Sancak Grubu'nun 10 yılda aldığı mesafeyi onlar sülalece burada olmalarına rağmen on yıllardır alamadılar, bu kafayla bundan sonra da alamayacaklar.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN