Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


AK Parti İzmir'in Patronu Binali Yıldırım Olacak

Yayınlanma Tarihi : 29 - 09 - 2015 : 10:32
BEN HABER GAZETESİ 36.SAYI
 
 
 
Siyasetten ekonomiye, yerel yönetimlerden kentin sorunlarına kadar gündeme dair merak ettiğiniz her şey Genel Yayın Yönetmenimiz Erol Yaraş’ın yorumlarıyla bu sayfada sizlerle buluşuyor. 
 
 
Genel Olarak Partilerin Listelerini Nasıl Yorumluyorsunuz?
Türkiye çapında düşünürsek AK Parti'nin birçok eksikliğini giderdiği görüyoruz. Çünkü AK Parti 7 Haziran seçimlerinde 10 puana yakın bir oy kaybetmişti. Bu kaybın nedenlerini bu geçen sürede çok iyi araştırmışlar ki müthiş bir değişikliğe gittiler. Özellikle de 3 dönemlik diye tabir edilen AKP'nin ağır topları, başta Ali Babacan olmak üzere Taner Yıldız, Beşir Atalay, Cemil Çiçek, Burhan Kuzu gibi isimler yeniden listede yer buldular. Özellikle Ali Babacan ve Mehmet Şimşek çok dikkat çekici isimler olarak öne çıkıyor. İş dünyasındaki tedirginlik 7 Haziran seçimlerinde sandığa kadar yansıdı. AK Parti kurmayları bunu gördüler. Her ne kadar Ali Babacan ve Mehmet Şimşek ile Recep Tayyip Erdoğan'ın arası limoni dense de bu listelerde yer bulmaları Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın duygularını bir kenara bıraktığını gösteriyor. Sonunda Recep Tayyip Erdoğan'a bir şeyi yaptırmanın kolay olmadığını bu ülke çok iyi biliyor. Bu iki ismin yeniden yer alması bir anlamda başta TÜSİAD olmak üzere iş dünyasına olumlu bir mesaj olarak algılanıyor. Ekonomi yeniden sizin çok güvendiğiniz, dünya ekonomi çevrelerinin çok güvendiği iki isme teslim edilebilir mesajı veriliyor. Bu çok önemli bir mesaj AK Parti açısından. 
 
MHP ise çok radikal bir değişikliğe giderek, Meral Akşener'i listeden çıkardı. Bana göre 7 Haziran'dan sonra Devlet Bahçeli'nin yaptığı hatalar zincirinin en son ve en büyük halkası olarak görülüyor. Aynı zamanda da MHP ile ilgili söylemlerde bulunan insanları da endişeye sevk ediyor. Sandığa farklı şekilde yansıyacaktır. Çünkü MHP bir Türkeş soyadını kaybetti, iki Merak Akşener gibi ileride MHP'nin başına geçebilecek, MHP'lileri özlediği çizgide bir parti haline getirebilecek bir ismi kaybetti.     
 
CHP ise aday listelerinde çok fazla değişikliğe gitmediği için onun üzerine yorum yapmaya gerek yok. Kılıçdaroğlu, ''Ben 7 Haziran'da yola çıktığım ekibime çok güveniyorum, onlar gerekli güçte insanlardır. Ben onlarla devam edeceğim'' dedi. CHP'de 7 Haziran seçimlerinde fazla bir başarı yoktu. Bu CHP adına yeniden listelerini ve kişileri değiştirme şansı verdi. Ama Kılıçdaroğlu bu şansı kullanamadı. 
 
 
 
EROĞLU İLE İZMİR’İN DOKU UYUŞMAZLIĞI OLDU
 
AK Parti'nin İzmir’deki Değişikliklerini Nasıl Yorumluyorsunuz?
AK Parti İzmir'de çok büyük akıllılık yaptı. Ve çok ciddi bir atılım yaptı. Oyu yüzde 26'lara kadar gerilemişti, Binali Yıldırım diye bir faktör var artık bu şehirde. İsteyenler kabul eder isteyenler kabul etmez ama Binali Yıldırım İzmir'de bir faktördür. Ve partiyi ateşleyen bir faktördür. Veysel Eroğlu çok iyi niyetle İzmir'de çalıştı, çok çaba harcadı. Veysel Eroğlu ile İzmir'in doku uyuşmazlığı oldu. Özellikle de İzmir'i ilgilendiren ÇED raporlarındaki sorumlu kişi olmasından dolayı İzmirli Veysel Eroğlu ile fazla buluşamadı. Binali Bey ciddi bir şekilde listelere damgasını vurmuş, ağırlığını koymuş ve radikal bir takım değişikliklerle kaybettikleri 3 milletvekilini yerine koyabilecek bir hamle yapıyorlar. AK Parti’nin 7 Haziran'da kaybettiği 3 milletvekilinin en az 2 tanesini geriye alabilecek bir hamlenin içine girdiğini görüyorum. Bu da Binali Yıldırım'ın listelerdeki iddiasıyla ortaya çıkacak. 
 
1 Kasım Seçimlerine Kadar Olan Süreçte AK Parti İzmir'in Patronu ve Sürükleyici İsmi Binali Yıldırım Olacak Diyebilir miyiz?
Tamamen Binali Bey. İzmir bu dakikadan sonra tamamen Binali Bey'den sorumlu. Binali Bey ne derse o olacak. 7 Haziran seçimlerinden önce Binali Bey İzmir'e geldi ve çalışmalarda bulundu. Tahmin ediyorum mevcut il başkanıyla Binali Yıldırım arasında geçmişe dayalı o soğuk savaş buzdolabına kaldırılmış durumda. Bunu herkes gördü Binali Bey İzmir'e gelip 7 Haziran öncesi yaptığı çalışmalarda örgüt ve il tarafından adeta dışlanmıştı. Bu görünen ve yaşanan bir olaydı İzmir'de. Kol kırılır yen içinde kalır misali o soğukluğu buzdolabına kaldırdılar. Ama bildiğim kadarıyla onun hesaplaşması seçimlerden sonra tekrar gündeme gelebilir. 
 
 
 
NECİP KALKAN DOĞRU TERCİH
 
2.Bölgeyi Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Yerel ağırlıklı bir liste yapmaya çalışmışlar. Orada da 4'ü bulup 5'i rahat zorlarlar. 2. bölgede de Nesrin Ulema'nın 5'inci sıraya konması biraz itici güç anlamında motivasyon olarak nitelendiriyorum. En büyük sürpriz Necip Kalkan faktörü. Necip Kalkan İzmir'de yıllardır Ankara'da parlamentoda olma kavgası verir. Çok potansiyel insandır. Binali Bey'in bugün Necip Kalkan'ı 4. sıraya koymasının ana sebebi Necip Kalkan'ın Karabağlar'da belediye başkanlığı dönemindeki ilk başarısıdır. O kaybetti ama AK Parti oylarını Karabağlar'da ciddi bir şekilde yükseltti. Necip Kalkan, Binali Bey ile de çok yakın çalıştıkları için hem Güneydoğu kökenli oyların yeniden AK Parti'ye dönüşünde önemli bir faktördür, hem de geçmişe yönelik dostluk ve vefanın en iyi örneklerinden biridir Necip Kalkan İzmir'de. Bu konularda yıllardır çalışma yapmaktadır. İtici güç Necip Kalkan'dır. Cemil Şeboy'un olmaması farklı değerlendirilmesi gereken bir konu. Cemil Şeboy partiye iyi emek vermiştir. Daha sonra da 7 Haziran'dan sonraki milletvekilliğinde de İzmir'e faydalı olabileceğini göstermiş bir İzmirliydi. Cemil Şeboy'un olmaması herkese sürpriz oldu. Binali Bey Necip Kalkan ile Cemil Şeboy'u düşündüğü zaman Karabağlar performansından daha mutlu olduğu için Necip Kalkan'ı tercih ettiğini görüyoruz. 
 
 
 
MHP HATALARININ BEDELİNİ İZMİR’E ÖDEYECEK
 
MHP'yi Nasıl Yorumluyorsunuz?
MHP yaptığı bu hataların bedelini en iyi şekilde İzmir'e ödeyecek. Çünkü yaptıkları hatalarla ilgili sorulara cevap bile veremiyorlar. Oktay Vural da Ahmet Kenan Tanrıkulu da bu konuda çok sessiz kaldı, hiç ortaya çıkmadı. İzmirli çok soruları olacak bu adaylara. Bu sorulara nasıl cevaplar verecekler merak ediyorum. Niye koalisyonu kurmadınız, meclis başkanını niye AK Parti'den seçtirdiniz? Soruların en sert şekilde sorulacağı şehirlerden bir tanesi İzmir. Bu olayları göğüsleme adına bir kadın hamlesi yapma gereği hissettiler. Ama İzmirlinin tavrı çok sert olacak. Aslan Savaşan ve Murat Koç ciddi bir çalışma göstermişti. Her iki bölgeden de iki milletvekili çıkarmışlardı. Bu sefer her iki bölgeden iki milletvekilini o kadar rahat alacaklarını düşünmüyorum. AK Parti'nin hamlesi CHP'nin 7 Haziran'dan sonraki tavırları İzmir'de daha farklı bir karşılık bulacaktır. AK Parti kaybettiğini yerine koyarken tabii ki birilerinin eksilmesi lazım. Veya CHP hedeflediği 7. sıralarına gelirsen bir tarafın eksilmesi lazım. Eksilecek taraf olarak MHP'yi görüyorum. 
 
 
CHP ŞANSINI İYİ KULLANAMADI
 
CHP Listesini Nasıl Yorumluyorsunuz?
Bu seçimlerin tekrar edilmesi Türkiye'de bir tek kişiye yaradı. O da Atilla Sertel. Çünkü 4 yıl daha bekleyip ön seçime girip ne olacağı meçhul bir kavga Atilla Sertel'i beklerken hiç ummadığı bir şekilde 3 ay sonra yeniden milletvekilliği şansı kendisine geldi. 1 Kasım seçimleri kime yaradı derseniz; o da Atilla Sertel. Onun dışında CHP Türkiye çapında şans elde etmişken, ben hala şunu sorguluyorum Zekeriya Temizel'in İzmir'de ne işi vardır? Bunu bir İzmirli olarak sorguluyorum benim gibi herkes sorguluyor. Yeniden düzenlenebilirdi, özellikle kontenjanlar konusunda Zekeriya Temizel başta olmak üzere şans yakalayabilirdi Kemal Kılıçdaroğlu. Çünkü İzmir'de bir başarısızlıkları söz konusuydu. Milletvekili kaybetmişlerdi. Türkiye çapında puan kaybetmişlerdi. Kemal Bey'in bu şansını pek iyi kullandığını söyleyemeyiz. 
 
Oransal Olarak Seçimlerle İlgili Bir Tahmininiz Var mıdır?
40 gün gibi bir süre varken bunu söylemek çok zor. Burada çok uzun bir süre var. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'yi aynı 7 Haziran tablosu bekliyor. Yine bir koalisyon. Kıyı kesimlerinde MHP'nin oy kaybedeceğini düşünüyorum. Biraz önce de dediğim gibi sorulara cevap veremiyor MHP'liler. Ama iç kesimlerde MHP'ye bir geçiş olabilir. Türkeş soyadı çok önemli. Bu Anadolu’da AK Parti’ye bir artı getirebilir. Merak Akşener'in yokluğu MHP tabanında çok farklı bir yer alır. MHP 4. parti olursa şaşırmasın. Baraj altı beklemiyorum. 4 partili bir parlamentoya gidiyor Türkiye. İnşallah bu sefer aklı selim galip gelir ve Türkiye özellikle ekonomideki endişelerini ve korkularını 1 Kasım'dan sonra üstünden atar. 
 
 
 
HDP’NİN İZMİR’DE İŞİ ZOR
 
Yaşanan Terör Olayları HDP'nin Oylarının Azalmasına Yol Açmaz mı? 
Elbette HDP en sert tepkilerden birini İzmir'de de görecek. 2 milletvekilliğinden 1 tanesini İzmir'de kaybedebilir. HDP'ye verilmeyen bir Kürt oyları vardı. Bu oyların bu sefer HDP'ye yöneleceği görünüyor. Yüzde 3'lük HDP'ye yönelmenin etkisiyle HDP'nin kendi yerini koruyacağı ortaya çıkıyor. Dediğim gibi 1 ay çok uzun bir süre. Daha çok şeyler değişecek, daha çok olaylara şahit olacağız. Türkiye çok ilginç bir coğrafya. Komşularımız ateş altında. Bu ateşten de en çok etkilenen ülke Türkiye. Onun için bu 40 günlük sürede nelerin yaşanacağını bilmeyeceğimiz için şu andaki mevcut tabloya göre 4 partili bir parlamentoya gidiyoruz. Ama burada seçimlere kendini en iyi hazırlayan parti olarak ben AK Parti'yi görüyorum. AK Parti burada değişiklikleri topluma doğru anlatması gerekiyor. Çok farklı bir söylem olacak “yüzde 60 bir araya gelip bir hükümet bile kuramadılar” sözüyle birlikte tek başına bir AK Parti hükümetiyle de karşı karşıya kalabilir Türkiye. 3 aylık süreyi en iyi değerlendiren parti AK Parti olmuştur diyebilirim.
 
İçinde Bulunduğumuz Süreçte Sizi En Çok Endişelendiren Şey Nedir?
Birincisi terör, yalnız beni değil bütün Türkiye'yi endişelendiren bir konu. İkincisi ekonomi, siyasi belirsizliğin getirmiş olduğu sıkıntılar içinde boğuşan ekonomi. Üçüncüsü Türkiye'deki göçmenler. Suriyeliler başta olmak üzere savaştan kaçan göçmenler. Bunlar Türkiye'yi rahatsız edecek 3 ana konu. Çözülebileceği tek bir ortam vardır, o da siyasi istikrar. Siyasi istikrarın olmadığı yerde her türlü husumeti belirleyebilirsiniz. İnşallah 1 Kasım seçimleri hayırlı olur. Ülkeyi bekleyen 3 büyük sorun da 1 Kasım'dan sonra çözülür.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN