Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Alzheimer Günü

Yayınlanma Tarihi : 25 - 09 - 2015 : 09:43
Güzel bir bayram günündeyiz. Hüzünlü siyaset yazmak içimden gelmiyor.
Kentimizin ince ve etkin belediye hizmetlerinden söz etmek istiyorum. Hem de hiç siyaset katmadan...
 
Ülkemizin değişik il ve ilçelerinde belediye meclisi üyeliği görevi üstelenmiş arkadaşlarımla karşılaştığımda, hemen bir merakımı harekete geçiriyor ve soruyorum: “Meclis görüşmelerinde en çok hangi bahislerin tesiri ve tartışması öne çıkıyor?” diyorum.
Aldığım cevapların yaklaşık yüzde 95’i, “imar değişiklikleri” yönünde oluyor...
İşin gerçeğinde de, durumun bu doğrultuda olduğunu deneyimlerimle biliyorum. İBŞB meclisi toplantılarında gündem başlıkları sınıflandırmasının hemen tamamına yakın kısmı bu yöndedir.
 
Ama burada iki önemli hususu birbirinden ayırmak gerekiyor.
Birincisi, belediye meclisinin gündemindeki yasal onay bekleyen kararlardır.
İkincisi, belediye üst yönetiminin karar ve uygulama yetkisi içeriğindeki kentsel gereksinmelere yönelik düzenlemeler ve değerlendirmelerdir.
Uygar ve etkin belediye anlayışının örneklerinde en fazla merak (ve maalesef aynı zamanda hayret) uyandıran husus işte bu ikinci başlıktaki hassas konulardır. 
 
Bu hassas konuların içeriklerinde; büyükşehrin sosyal, kültürel, sanatsal, sporsal, uluslararası temas ve geliştirme doğrultuları yer alır.
Bu tür gelişmelerin önemi büyüktür.
Eğer belediye yönetimiyle ilişkiliyseniz, bu gelişmeleri gündelik yaşamın disiplininde pek fark etmezsiniz. Çünkü çoğu kez yerel basın bile bu eylemlere ve etkinliklere yer vermez.
Ben bu gelişmelerin hayırhah emellerinin ve eylem dengelerinin isabetini ancak bir yerden izleyebiliyorum.
Belediye meclisi üyesi seçilmeden önce de Büyükşehir Basın Yayın Müdürlüğü’nün bilgilendirmelerini izlerdim. Bu merakımı tartışmasız sürdürüyorum.
Bugün bu sahifenin benden vefalı okuyucusu olduğunu da sanmıyorum. 
 
Bayramdan önce gördüğüm en önemli etkinlik, “Dünya Alzheimer Günü”nün kutlanması ve kutlamaların sergilenmesi idi. İnsanlığın en ıstıraplı yaşlılık hastalıklarının başında gelen Alzheimer hastalığı İzmir’de önemli ve ciddi ölçekli etkinlikler dizisi ile kentin gündemine alındı ve anıldı.
Bu olayın acısını çekenler, hasta yakınları ve insanlık idealinin ıstıraplarına çare üretmeyi meslek edinmiş yüksek ahlaki değer erbabı, morlar giyinerek anma gününe katıldılar. Saat kulesi mor ışıklara büründü, hayırhah anılar hatırlatmasının manzara güzelliği az bulunur bir zarafet güzelliği sergiliyordu.
 
Alzheimer, tam yüzyıllık bir hastalık... Bu hastalık ilk kez 1901 yılında Alman nöropatolog Alois Alzheimer tarafından teşhis edilmiş ve 1906 yılında tıp bilimine tanımlaması gerçekleştirmişti... Henüz 37 yaşındaydı. 51 yaşındayken öldü...
 
Ernst Reuter
Şimdi gelelim işin hüküm cümlesine...
Türkiye üniversitelerinde “belediyecilik ilmi ve yönetimi” sadece (evet sadece) Mülkiye’de okutulurdu. Dersin kurucu hocası Berlin ilk büyükşehir belediye başkanı Ernst Reuter idi. Dünya üzerinde Hitler’e kafa tutan tek belediye reisiydi.
Bugün iyi belediyecilik yönetimi sergileyen başkanlar, belki farkında değiller; ama Reuter’ın temel şehircilik ilkelerini uygulayanlardır.
Reuter’ın Türk yerel yönetimleri için dillendirdiği en isabetli teşhis, belediye reislerinin doğuştan üstün yetenekli olduklarıdır. Ama en isabetli yorumu ise, bu teşhis isabetini dillendirmekteki zaaflarıdır. 
Reuter diyor ki, “Belediye reisleri, görev arzında ve dengesinde egoist davranamazlar. Davranırlarsa, hizmet ahlakı unutulup gider... 
Çünkü belediyecilik siyaset işidir; ama hizmet arzı daima reisin şahsiyetini yansıtır... 
Yurttaşın önemsediği budur...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN