Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


12 Eylül Üniversiteleri...

Yayınlanma Tarihi : 14 - 09 - 2015 : 08:42
Otuz beşinci yılında da yoğun tartışma ve değerlendirmelere hedef olan 12 Eylül Askeri Darbesi’nin en önemli “eserleri”nden birisi de Yüksek Öğrenim Kurumu’ydu (YÖK)... Darbe sonrasında “sözde demokratik düzen”e geçtikten sonra, üniversiteleri tek tip hale getirme, siyasilerin denetimine sokma, bir anlamda da “ses kesme” amaçlı bu yapılandırma, eleştirilerin yanında, kaldırılması için de protestolara hedef oldu.
Daha sonra yapılan çeşitli siyasal atamalarla, YÖK’ün yapısı ve yetkileri, darbe dönemi YÖK’ünü bile aratır hale gelirken, ülkemizdeki üniversite sayısı da katlana katlana büyüdü. Şu anda, 114’ü devlet, 76’sı da vakıf olmak üzere tam 190 üniversitemiz var... Bunlardan 10’u da İzmir’de...
Peki bu kadar kısa sürede açılan bu kadar üniversite, bu kadar yetişmiş profesörü, doçenti, nitelikli öğretim elemanını nasıl buldu? Tabii ki bulamadı... Doğal olarak iyi yetişmiş, ülke şartlarında iş bulabilecek mezunlar da veremedi.
Bugün her 4 işsizden birinin üniversite mezunu olması, tablonun en acı göstergesidir. Daha da acısı, bu hazin tablo hakim güçlerin umurunda bile olmazken, “üniversitelerin sessizliği” en önemli kriter sayıldı. Bu alandaki siyasal başarıyı kimse inkar edemez...
 
Önce Seçim Yaptır, Sonra Ata!...
Üniversiteler öyle sessizliğe büründüler ki; tam 33 yıldır önlerine konan “rektör seçim sandıkları”ndan çıkan sonucun bile bir şey ifade etmediğini, 5 oy alan yerine 3 oy alanın galip ilan edilmesini bile içlerine sindirir oldular. Cılız itirazlar da, kanuna takılıp kaldı...
Bu kadar girişten sonra sözü, İzmir’deki iki büyük kurumun yöneticilerinin, “üniversite mezunu eleman almama” kararına ve gerekçesine getireceğim.
Önce bölgenin en büyük iş vereni Petkim’in sahibi SOCAR’ın Türkiye Ceo’su Kenan Yavuz’un yaptığı ama, karar vericilerin “çatlak ses kutusu”na attığı “protesto”suna tekrar bakalım:
Üniversite! bitirip ortalığa dökülen milyonlarca genç var. Nitelikli ara işgücü bulamıyoruz. “Üniversite bitirdim” diye eline diploma alan, “ben ne zaman müdür olacağım?” demeye başlıyor. Buradan YÖK’e sesleniyorum; gelecek üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğim. Üniversite mezunlarına ise kapım kapalı. Ailelere sesleniyorum, Sitcom (Situation comedy – durum komedisi)” üniversitelere çocuklarınızı gönderip hayatlarını karartmayın. İş bulamazlar...
 
Bir ağır durum tespiti, eleştiri, tam anlamıyla da protesto, çok sayıda üniversite yöneticisinin, üniversite hocasının, “işe yarayan eleman” diye taşa sarılan sanayicinin, iş verenin hislerine tercüman olsa da, Kenan Yavuz’a kimse destek çıkmadı, çıkamadı...
İşin daha da garibi, üniversitelere yön veren, yüz binlerce yüksek öğrenim gençliğinin “bu gün ve gelecekte ülke ihtiyaçlarına göre eğitim alması”ndan sorumlu olan YÖK’ten bir “gençlerimizi dünyanın her tarafında iş bulabilecek donanımda yetiştiriyoruz” itirazı veya düzeltmesi gelmedi.
 
YÖK ve Eğitim Kalitesi...
Ege’de Son Söz’den Onur Deniz’in haberine göre, ikinci “protesto” otomotiv motor teknolojileri üzerinde faaliyet gösteren Delfi’nin Ege Serbest Bölge’de faaliyet gösteren ayağından geldi. Büyüme aşamasında olan firmanın yöneticileri, eleman alımı duyurusunda “18 – 30 yaş arası lise mezunlarının başvuru yapabileceği, başvurularda üniversite mezunlarının tercih edilmeyeceği” ifadesine yer verdi.
Türkiye’deki 190 üniversitenin eğitimine, düzenine, rektörüne, dekanına, öğretim üyesine, elamanına karışan YÖK yöneticilerine bundan daha ağır “ayna tutma-eleştiri” olabilir mi?
Oysa, ekmeğinden kesip çocuk okutan aileler, yaşamadıkları çocukluklarını, gençliklerini dersanelerde, kurslarda harcayan evlatlarımız ne umutlarla, ne hayallerle okula gidiyor.
Yarın (Salı) yazı günüm olmadığı için, geçen haftaki notlarım arasına aldığım, okul açılışına davet edilen mezun bir öğrencinin bir hayli etkileyici konuşmasını sizlerle paylaşacağım.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN