Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Torun Kinyas Kartal’dan Selam

Yayınlanma Tarihi : 13 - 09 - 2015 : 09:53
Cuma günkü yazıda, Kinyas Kartal imzasını taşıyan “Terörü lanetleyelim; Kürtleri değil” sözünü başlık olarak kullanmış, ünlü politikacı Kinyas Kartal’ın yıllar önce rahmetli olduğunu anlatarak, “Bu Kinyas Kartal, başka bir Kinyas Kartal olmalı” demeye getirmiştim.
Sözün sahibi ve yaşayan Kinyas Kartal İstanbul’dan ses verdi;
“Durmuş Bey, üç gün önce şehit haberlerinin peş peşe geldiği sırada, içerleyip sosyal medyada bir yazı paylaştım. Çok kısa bir sürede benim bile şaşıracağım bir şekilde yazı paylaşılarak elden ele dolaşmaya başladı. Ve size kadar ulaşmış. Yayınladığınız için teşekkür ederim.
 
Gelelim Kinyas KARTAL’a; Ben rahmetli Kinyas Kartal’ın torunuyum. 
19. Dönem Van milletvekili olan Nadir Kartal’ın oğluyum. Hacettepe’de ihtisasını tamamlayıp İstanbul Şişli Etfal Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanı olarak çalışan bir doktorum. 
Aynı zamanda yazdığım kısa denemeler de Doğan Kitap aracılığıyla yayınlanmaktadır. Yani anlayacağınız, rahmetli dedem mezarında huzurla uyumaktadır. Allah ömür verdiği müddetçe onun ismini, ona ve ailemize yakışır şekilde taşımaya çalışacağım.
Yazınızdaki “mezardan çıkacak hali yok ya” kısmına küçük bir sitem etmekle beraber, yazımın ve fikrin daha geniş kitlelere ulaşması için gösterdiğiniz çabaya teşekkür ederim.
Saygılarımla...
Dr. Kinyas KARTAL
Kartal hakkında araştırma yaparken, bir ayrıntıya rastladım.Hani, gerçek vatansever, gerçek aydınların, konusu açıldığında sürekli “ah-vah” ettiği, Türk insanını çağdaşlaştırma, aydınlatma hamlesi olan, UNESCO’nun, “geri kalmış ülkeler için en önemli eğitim projesi” olanak tanımladığı Köy Enstitüleri’nin kapatılmasının asıl sebebine...
 
Politikacılar İpi Çekti...
 
Kinyas Kartal 1900’de Kafkasya’da doğmuş, Çarlık Rusyası’nda askeri okulda okumuş, SSCB kurulunca Van’a yerleşmiş ve zamanla 200’den fazla köyün sahibi olmuş. Sonraları politikaya atılan Kartal, Adalet Partisi’nden milletvekili seçilmiş. 
Kartal, bir röportajında Köy Enstitüleri’nin tarihe karıştırılması olayını, şekilde şöyle anlatıyor: Köy Enstitüleri komünist yetiştirdiği için mi kapatıldı? Hayır... Beni babam Moskova Üniversitesi’nde okuttu. Komünizmin ne olduğunu ben gayet iyi biliyorum. Köy Enstitüleri’nde komünizmi bilen kimse yoktu.
 
Peki neden? Ben kapattırdım Köy Enstitüleri’ni... Ben toprak ağasıyım. 200’e yakın köyüm var. Bu köylerdeki halk bana tapar. Evlenecek, boşanacak, askere gedecek, mahkemesi nesi varsa gelir bana danışırdı. Ama Köy Enstitüler’i açıldıktan sonra 5 köyüme Enstitü mezunu geldi ve köylerden artık kimse gelip bana danışmamaya başladı.
Düşündüm; köylerimin hepsine Köy Enstitüsü mezunu gelirse benim ağalığım ne olur?.. Doğu’daki tüm ağalara telefon ettim, onları topladım. 
 
Bir de Batı’dan buldum, Eskişehir’den Emin Sazak... Sonra Adnan Menderes’le pazarlığa giriştik. Yıl 1950... Seçimlerin olacağı zaman... Dedik ki “Köy Enstitüleri’ni kapatırsan, şu gördüğün Doğu’daki tüm toprak ağaları ve Batı’dan Emin Sazak’ın oyları sana... Kapatmazsan oy yok...” Menderes de iktidara gelince Köy Enstitüleri’nin temelini sarsmaya başladı.
 
Politikacı, Aydın Sevmez...
 
Rahmetli Atatürk’ün talimatıyla başlatılan, yıllar süren olgunlaşma döneminden sonra yurdun her köşesinde “ışık öğretmenler” yetiştirmeye başlayan eğitim kurumu, Türk insanının aydınlanmasından korkan ağalar, oy uğruna her şeyi ortaya koyabilen politikacılar ve dış güçler tarafından tarihe gömüldü. Gerçek aydınların ortak görüşü şudur; Eğer, oy hesaplarına kurban edilen Köy Enstitüler’i kapatılmasaydı, Türkiye hala “gelişmekte olan ülkeler ligi”nde sürünmezdi...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN