Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Balıkesir

Yayınlanma Tarihi : 11 - 09 - 2015 : 09:45
Balıkesir'in merkez ilçe konumundaki 6 Eylül Belediyesi'nde çok sıkıntılı günler yaşanıyor.
Kurulalı 1.5 yıl olan ve sıfır borçla hizmete açılan 6 Eylül Belediyesi, bu süre içinde maliyeden gönderilen 65 milyon lirayı kuruşuna kadar tüketirken, bu süre içinde piyasaya da tam 17 milyon lira borçlandı.
Bugün ise 6 Eylül Belediyesi kısmi iflas durumunda. Üçüncü şahışlara olan borçlarını ödeyemiyor, sürekli erteliyor. Bu arada da belediye başkanlığı borç batağından kurtulmak için sürekli olarak özel bankalardan kredi çekerek borçlanıyor.
Kısacası, borçlarını, yüksek faizle borçlanarak ödemeye çalışıyor.
 
Paralar Nereye Gitti?
Balıkesir Belediyesi büyükşehir olunca, merkez ilçe konumundaki yerleşim alanına, Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluş günü olan 6 Eylül adı verildi.
6 Eylül Belediye Başkanı seçilen Dr. Recai Kapoğlu, göreve sıfır borç ve kasasında Maliye Bakanlığından göderilen 65 milyon lira nakit para ile başladı.
Bir yıllık görev süresi içinde bir kere hac ve 3 kez umreye giderek dikkatleri üzerine çeken Dr. Kapoğlu, ilçesinde hizmet dışı milyonluk harcama ve giderleriyle Balıkesirlilerin diline düştü.
Sürekli İstanbul merkezli şirketlerden yapılan alımlar ve peş peşe 100'er bin ve üzerindeki faturalarla belediye kasası çok kısa bir süre içinde boşaldı.
Bir belediye meclisi üyesinin dediği gibi; "Birbuçuk yılda bir metre asfalt yol yapmadan 90 milyon liranın üzerinde para nereye harcandı, kimlere ne ödemeler yapıldı, herkes gibi belediye meclis üyeleri olarak bizler de merak ediyoruz. Çünkü hiç bir şeyden haberimiz yok, olmuyor da..."
 
Bürokrasi de Rahatsız
6 Eylül Belediye Başkanı Dr. Recai Kapoğlu'nun, çoğu çalışana göre aşırı harcama ve borçlanmalarından belediye büroksasisi de rahatsız.
Bir belediye çalışanına göre, Balıkesir 6 Eylül Belediyesi'ni, Balıkesirli olmayan Başkan tarafından İstanbul'dan getirtilen ve ikisi başkan yardımcısı, bir diğeri ise belediye şirketine genel müdür yapılan 3 ithal bürokrat yönetiyor.
Nitekim aynı belediyenin mevcut belediye başkan yardımcıları ile müdürlerin çoğu, bu durumdan rahatsız.
Aynı yetkilinin sözleri şöyle; "Hiç bir şeyden haberimiz olmuyor. Yüklü faturalar geliyor, ödeniyor ama belediye başkanı tüm bu harcamaları ve işleri İstanbul'dan getirdiği isimlerle çözümlüyor. Biz sadece seyrediyoruz..."
 
Meclis Kararı Yok
6 Eylül Belediyesi'nin birbuçuk yıl gibi kısa sürede kasasındaki 65 milyon lira parasını tüketmesinin ardından, piyasa 17 milyon lirayı bulan üçüncü şahıs borç ödemesi için önce Halk Bankası'ndan 6 milyon lira kredi çektiği öğrenildi.
Nitekim bu borçtan belediye meclis üyelerinin haberi yok. Çünkü bu kredinin belediye başkanı tarafından meclis kararı olmadan alındığı iddia ediliyor.
 
Borçlanma Sürüyor
Sıfır borç, kasasında 65 milyon lira para ile kurulan 6 Eylül Belediyesi'nin son birbuçuk yılda borçlanarak aldığı kredilerin dökümü şöyle:
6 Milyon lira Halk Bankası. 6 milyon lira İller Bankası, araç için kredi. 9.7 milyon lira yine İller Bankası'ndan kredi.
Yine İller Bankası'ndan 1.4 milyon lira park ve bahçeler için kredi.
11 milyon 500 bin lira da çeşitli özel bankalardan kredi.(Meclis kararıyla)
 
Yönetim Zafiyeti mi?
6 Eylül Belediye Meclis üyeleri, belediyenin birbuçuk yılda toplam 34.5 milyon lira kredi kullanır hale getirildiğini, bunun büyük bir yönetim zafiyeti olduğunu söylüyorlar.
Muhalefet, Başkan Kapoğlu'nun harcamalarının, kesilen faturaların incelenmesi için İç İşleri Bakanlığına ve Valiliğe şikayette bulunmaya hazırlanıyor.
Bir yetkili, "6 Eylül Belediyesi hesaplarının Sayıştay ve Mülkiye müfettişlerince incelenmesini talep edecek ve suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu.
Bunun gereçkesini ise şöyle özetledi:
"hiç bir belediye, borçlanıp, borcunu bankadan borçlanarak ödemez, ödememelidir. Mali disiplin şarttır. Üstelik baktığınızda 6 Eylül ilçesinde gözle görülür, elle tutulur bir hizmet de yok. Peki bu alınan kredilerle birlikte 99.5 milyon lira nereye harcandı. Sanki buhar oldu uçtu. Biz muhalefet olarak 6 Eylül Belediyemiz için Başkanın şu sloganı kullanmasını öneriyoruz: Borç çok, kredi çok; iş yok!..."
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN