Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ahlaki Değer Kisvesi

Yayınlanma Tarihi : 01 - 09 - 2015 : 10:29
BEN HABER GAZETESİ 35.SAYI
 
 
Farklı cinsel yönelimler konusunda yapılan araştırmaların büyük çoğunluğu benzer sonuçlara varmaktadır: Cinsel yönelim, kesin olarak bilinmeyen nedenlerin etkisi altında, çok küçük yaşta belirlenmektedir ve sonrasında (çok nadir durumlar haricinde) değişmemektedir. 
Eşcinsel erkeklerin ortak bir "gay genine" sahip oldukları iddiası 1990'larda insanlar arasında karşıtlığa neden oldu. İnsanların doğuştan gelen yapıları gereği böyle olması fikri, o zamanlara kadar eşcinsellerin "sapkın" tercihlerinden ötürü "o şekilde" oldukları düşüncesine aykırıydı. 2014 yılında ise gay erkek kardeşler üzerinde yapılan daha kapsamlı bir araştırma, orijinal bulguyu doğruladı ve 8. kromozom üzerinde bir "gay geni" tespit edildi. Bu da, dünya çapında tartışmaları yeniden alevlendirdi. 
 
Günümüzde zorlamayla bir erkeğin, bir dişiye ilgi duymasına engel olamadığımız gibi, bir erkeğin, bir diğer erkeğe ilgi duymasına engel olamayız. Cinsel yönelim kişilerin seçimleriyle oluşan bir durum değildir. Bu nedenle eşcinsellik bir seçim veya tercih değildir. Ancak eşcinsel bir yaşam sürmek kişinin kendi tercihidir. Toplum tarafından sürekli itilen, hor görülen, yaşam alanları ve çalışma koşulları kısıtlanan, cinsel yönelimleri farklı bu insanların giderek kabuklarından sıyrıldıkları, en azından yaşam savaşlarında tekme atılmaması için son güçleriyle yardım çığlığı attıklarını sıkça görür olduk. 
 
Bu konuda önyargısız olduğumu gören cinsel yönelimi hakkında sürekli ve belirgin bir sıkıntı duyan, inançlarıyla cinsel yönelimi arasında sıkışan, terapi arayışında bulunan, terapi alamayacaksa intihar etmeyi düşünen pek çok danışanım oldu. Onların yaşadıkları sıkıntı ve utanca tanık oldum. Yönelimleri nedeniyle toplum dışına itildiklerini, aileleri tarafından kabul görmeme kaygısıyla yönelimlerini saklayarak istemedikleri yaşamlara zorlandıklarını kaygıyla izledim. Toplumda bunca hırsızlıklar, tecavüzler, ölümler, kötülükler varken cinsel yönelimi nedeniyle horlanan, farklı cinsel yönelimini ailesine bile söyleyemediği için askerlik yapmak zorunda bırakılan, askerde bunalıma girip "bunu hak etmediğini" söyleyen danışanım oldu benim. Hatta 13 yaşında ailesi tarafından utanç duyularak getirilip yoğun terapi seansları ile toplumsal değerlere ters düşen bu durumu değiştirmem istendi benden. Aileye verdiğim yanıt: "Onu değiştiremem ancak sizin durumu kabullenmenizi sağlayarak birlikte mutlu bir yaşam sürmenize, bir İNSAN ve BİREY olarak başarılı işler yaptığında onunla gurur duymanıza katkı sağlayabilirim" oldu... Toplumsal değerler açısından kabul edilemez farklı yönelimli bir çocuk sahibi olmanın ne kadar zor olduğunu onlar kadar iyi anlayamayız. Ancak çocuğumuza verdiğimiz destekle onu başarılı diğer insanların yaşam alanlarına zarar vermeyecek bireyler olarak yetiştirebiliriz.
 
İnsanların cinsiyetleri ve cinsel yönelimleri yaşamın başka alanlarındaki işlevlerini doğrudan çok fazla etkilememelidir. Kişilerin cinsel tercihleri ve davranışları, yalnızca kendilerini ve cinsel eşlerini ilgilendiren özel bir yaşam alanıdır ve böyle kalmalıdır. Tüm bu düşüncelerim farklı cinsel yönelimleri olan insanların gayri ahlaki bir yaşam biçimini benimsemelerini onayladığım anlamına gelmiyor. Asıl onaylamadığım insanlık ayıbı olan, insana insan onurunu koruyacak şekilde davranılmamasıdır. Ve yine asıl onaylamadığım din ve ahlaki değerler kisvesi altında bir takım toplumsal yaraların (çocuk gelinler, tecavüzler, kadına şiddet vb.) mubah sayılmaya çalışılmasıdır...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN