İzmir Klasiği Enternasyonal Fuar

Benim için İzmir Enternasyonal Fuarı’nın yeri çok başkadır. 84‘üncü kez kapılarını bugün açan fuar Türkiye’de değil dünyadaki tek aile fuarıdır.
 
Yıllardır bu şehirde entel dantel geçinen bazı tipler “panayır” diyerek fuarımızı aşağılamışlardır. Onlara göre yıllar evvel Enternasyonal Fuar kepenk kapatmalıydı. 
 
Ne yazık ki geçmişte panayırcılar kervanına, akraba kontenjanından fuara genel müdür yapılanlar da ayak uydurmuştu. 
 
Sayın Kocaoğlu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde dümene geçtiği günden beri İzmir Enternasyonal Fuarı’na ayrı bir önem ve değer vermiştir. Geçen kış Prof. Dr. İlhan Tekeli’nin yönettiği bir çalıştay düzenledi. Yaptığı konuşmada "Fuarımızın yol haritasını bulmak ve daha iyi düzenlemek için buradayız. Ortak akıl ile bir çözüm bulacağız." diyerek İzmir’in simgesine verdiği değeri göstermişti.
 
Şayet Sayın Kocaoğlu bu entel ve dantellere kulak assaydı bugün İzmir Fuarı yerinde yerler eserdi. Fuarcılığın “F” sinden anlamayan yöneticiler ihtisas fuarlarını ön plana çıkartarak Enternasyonal Fuarı öldüreceklerdi.
 
Kocaoğlu başta Mermer Fuarı olmak üzere ihtisas fuarcılığının önünü açtı, hem de Enternasyonal Fuar canlansın diye elinden gelen katkıyı koydu. 
 
Bugünlerde bazı çatlak sesler Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Fuar İzmir’i daha ilerilere taşımak için İstanbul’dan aradığı desteği eleştiriyor ve  ‘’biz daha iyisini yaparız, bizimle çalışın’’ diyorlar. İyi de adama ‘’be kardeşim bugüne kadar neredeydin. Elini tutan mı vardı, yapsaydın da bizde başka yerlerde çözüm aramasaydık’’derler.      
 
Atatürk’ün İzmirlilere bir mirası olan bu fuarı daha nice 84 yıllara taşımak için elimizden geleni yapmalıyız. Düşünün bakalım ailecek gitmek istediğiniz bir başka fuar aklınıza geliyor mu?
YORUM EKLE