Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Cudi Dağı'nın Dünü ve Bugünü

Yayınlanma Tarihi : 26 - 08 - 2015 : 09:03
Son yaşananlarla ilgili herkes bir şey söylüyor.
Bıkmadan usanmadan satırı satırına okuyorum.
İtiraf etmeliyim ki, bunların içinde en çok etkilendiğim sözler Tarkan Kadoğlu'ndan geldi.
Kadoğlu, Türk Girişimci ve İş Dünyası Konfederasyonu TÜRKKONFED'in Başkanı ve Cizreli.
Belli ki doğduğu topraklarda susmayan silahlar ve yaşanan acılar O'nu çok derinden yaralamış.
Tarkan Kadoğlu, son izlenimlerini anlatırken; "Halk bu topraklarda barışı tattı. İpler kopmamalıydı. Bir an önce hükümet kurulmalı ve barış sürecini tekrar başlatılmalı" diyor.
 
Kadoğlu, barış sürecinin 3 yıl sürüp bir anda sona ermesine son derece üzgün.
12 bin 500 üye, 30 bin şirket, 150 dernek ve 22 federasyonu çatısı altında toplayan TÜRKONFED’in Başkanı Güneydoğulu işadamı, özellikle siyasilere öfkeli ve kırgın.
"Liderlik cesaret, sineye çekme, hoşgörü gerektirir. Yok etmek ve parçalamak çok kolaydır, yuvaları büyütmek, çocukları geliştirmek zordur" dedi.
 
Kadoğlu'na göre her gün şehit cenazelerinin geldiği, bombaların patladığı, sokak çatışmalarının yaşandığı güneydoğuda dün nasıldı bugün nasıl?
O kadar güzel özetlemiş ki?
DÜN:
Mevcut hükümet çıkıp dedi ki, ‘Ben yeni bir yöntem deneyeceğim. Diyalog yoluyla bu işi çözeceğim. Artık anneler ağlamasın.' Bu insanlar tarafından da takdirle karşılandı. Artık batıdaki insanlar da Türk-Kürt kardeşliği ve bu ülkenin bütünlüğü konusunda hem fikir hale geldiler.
Barış süreci çok iyi gidiyordu, çok mutluyduk. Çünkü insanlar barışı tattılar, bu saatten sonra savaşı desteklemezler. Halk artık Cudi Dağı’nda piknik yapmaya başlamıştı. Bu zevki bırakıp da savaşa razı olmazlar. Cizre ve çevresinde her gün sabaha kadar çatışmalar, patlamalar var. Eskiden böyle değildi, gece saat 12’lere kadar insanlar sokaklardaydı, kahvelerdeydi.
 
BUGÜN:
Cizre'de çocuklar "Aman baba sokağa çıkma sana bir şey olur" demeye başladılar.
Sadece bizde değil, tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehirlerinde elektrik kesiliyor, bombalar patlıyor. Bugün görüyoruz ki, sokağa çıkma yasaklarına başlanıldı.
Bu ne demek?
Seni evine hapsediyorum, çünkü senin güvenini sağlayamıyorum demek. Bu da bizim ülkenin zaafıdır.
 
PKK'ya gelince...
PKK her koşulda kayıtsız ve şartsız silahları susturması lazım. Silahını gitsin Suriye’de, Irak'ta kullansın.
Halkını katletmeye gelen IŞİD’e karşı kullanacaksa kullansın. Bunda hiçbir tereddüt yok. Ama Türkiye’de silahla çözümlere değil, siyasetle çözümlere bakmamız lazım.
Birbirimizi ikna ederek çözmeliyiz. 80 milletvekili alan HDP’ye bu çözüm için insanlar alkış tuttu. HDP’ye bir fırsat vermek, elini güçlendirmek gerekir.
 
 
Kadoğlu'na göre koalisyon hükümeti kurulmuş olsaydı, bugün durum çok farklı olacaktı.
Neden? dediğinizde yorumu şöyle:
"Halkın iradesi 7 Haziran'da uzlaşı istedi, tek partiye ve tek kişilik bir parti hükümet kurulmasına müsaade etmedi, 'ey partiler birleşin ve ülkenin sorunlarını çözmek için hükümet kurarak çalışın' dedi.
Almanya örneğini Türkiye’de de çok görmek isterdim. TÜRKOFED olarak bunu her yerde dile getirdik, destekledik. Ama netice itibarıyla olmadı. Yine de demokrasimiz işliyor."
Ya seçimin tekrarı?
"Şu an ekonomi çok zarar görüyor. Başlayan şiddetle tüm insanlar zarar görüyor. Zaten iyi bir hükümet kurulmazsa bu sorunların çözüleceğine de imkan görmüyorum. Bu seçimin de bir an önce yapılması, hükümetin kurulması lazım. Biz 2015’ten vazgeçtik, en azından 2016’yı kaybetmeyelim istiyoruz..."
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN