Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yanlış Mesel

Yayınlanma Tarihi : 22 - 08 - 2015 : 09:27
Mülkiye’de Usul Hukuku Hocamız rahmetli İsmail Hakkı Karafakih idi. Yaşlıydı. Çok deneyimli bir hocaydı. Mecelle’yi adeta ezbere bilirdi.
Lafı cuk oturtma yeteneği muhteşemdi: “Yanlış meselden, doğru meal çıkmaz” derdi.
Sözün özü şu: Eğer eyleminizin özünde hata varsa, biçiminden yararlı sonuç çıkaramazsınız...
 
Önce MHP, arkasından CHP seçim hükümetinde yer almayacaklarını açıkladılar.
Bu açıklamaların karar isabetini tartışmıyorum. Ama sonuçlarının demokrasi tarifimiz açısından çok ciddi sorunlar yaratacağı endişesindeyim.
Buna mukabil HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz kararımızdan vazgeçmeyeceğiz” diyerek siyaset adamlığından, devlet adamlığına doğru adım atmak istediklerini tartışmaya açtı.
Bu uygulama sadece AKP’yi zora sokar. 
Nitekim Davutoğlu; Kemal Bey ile Devlet Bey’in seçim hükümetinde yer almalarının ricakar ısrarını canlı tutarken, kabineye girmeyi resmen ve yüksek sesle açıklayan HDP’yi görmezlikten gelmesi, AKP telaşının içeriklerini ve boyutlarını ortaya koyuyor.
 
 Kemal Bey hükümet pazarlıklarında, görüşmeleri uzatarak işin çözümsüzlüğe yöneltilmesinden ötürü, kabinede yer almayacaklarını açıklarken, AKP’yi kendi kurduğu tuzağa düşürmek kurnazlığını deniyor.
Devlet Bey de bu kurnazlığın farkında... O da kendi kurnazlığı ile Davutoğlu’nun sıkıştığı aralıkta kalması için keskin sonuçlu strateji uyguluyor...
 
 Kemal ve Devlet Beylerin AKP davetine bigâne kaldıkları hükümet zemininde, Selahattin Bey kabinede yer almak için adeta can atıyor. 
 
Öyle ki, ileri sürülmesi muhtemel koşullar hakkında hiçbir yorum gereği duymadan tam teslim bir hükümet ortaklığı arıyor. 
Mesela diyor ki, “bakanlık pazarlığı yapmayız.”
Bunun Türkçesi şudur: Selahattin Bey, Meclis Başkanı’nın HDP için belirleyeceği bakan sayısını öğrenince, hemen kendi bakanlar listesini başbakana sunacakmış.
Bakanlık pazarlığı yapmayacakmış. Hangi bakanlıklar kendisine verilirse o bakanlıklar için teşekkür edip, hemen uygulamaya geçecekmiş...
 
 Hükümet kurmak yerine “yeniden seçim” fikrini getiren ve taktikleriyle süre dolduran parti olarak, herhalde bu durumun kendisi için çok itibarlı bir konumlandırma olmayacağını anlamış olmalı ki, şimdi süre uyutmasına muhatap aldığı partileri ısrarla kendi kuracağı hükümette ortak olarak görmek istiyor.
Görmek istemediği tek parti HDP.
Buna karşılık hükümette yer almak isteyen parti de yine HDP.
Böyle hassas zamanlarda siyaset ihtilaflarının bu türde olanlarının çözülmesi imkansızdır.
AKP, tek başına hükümet noktasında kalırsa yüzde 60’lık muhalefet çoğunluğuna sahip CHP, MHP ve HDP muhalefetine karşı dayanabilmesi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. 
Muhalefet partileri hükümette yer almazsa, AKP tek başına hükümet kolaylığına sahip olabilir mi?
Hayır! Deneyimli muhalefet milletvekilleri AKP’ye rahat vermeyeceklerdir. Böylece AKP’nin zaman içinde hükümet becerilerinin körelmiş olduğu gündeme getirilebilir.
 
 Her şey AKP kadrosuna 18 isim ilave ederek 276 sayısının avantajını kullanmaya göre değerlendiriliyor...
Bu değerlendirmenin sanılan ve/veya tezgahlanan ölçeklerde gerçekleşmemesi halinde, yeni seçimin fayda sağlamadığı görülecek ve bu durumun faturası, yeniden seçim isteyen partiye ağır olacaktır...
AKP bu karşıtlığı nasıl yönetebilir?
Bu soruya bir soruyla cevap verilebilir mi?
Verilebilir...
 
Mesela?
“Yanlış meselden doğru meal çıkar mı?”
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN