Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Asıl Galipler Listesi

Yayınlanma Tarihi : 18 - 08 - 2015 : 09:49
7 Haziran seçimlerinin asıl galipler listesi nihayet dün belli oldu. Seçimin sayısal galibi AKP’dir: 258 milletvekili ile birinci parti olmuştur.
 
Seçimin siyasal galibi Tayyip Bey’dir.
Kaybettiği iktidarı yeniden eline alabilmek için, bütün kuralları söke söke sadece  kendi lehine kullandırmayı başarmıştır.
 
Şimdi yeniden seçime gidiyoruz. Yine Tayyip Bey’in kurallarında ve 7 Haziran sonuçlarının ilhamında, ülkenin siyasi ilkeleri gündeme getirilecektir.
Yeni seçimlerin sayısal sonuçlarının ve disiplin ilkelerinin bugünden tartışılması başladı. Ancak farklı eğilimler ve neticeler çıkacağına ihtimal verilmiyor...
 
MHP erken seçim istemiyor. Böylece Bahçeli-Davutoğlu görüşmesinin hiçbir sonuç sağlamadığı açığa çıktı.
Tayyip Bey’in en avantajlı konumu, seçim hükümeti kurulması durumunda anayasaya göre, hükümetin güvenoyu almasına ihtiyaç olmamasıdır. Yani güvenoyu oylaması yapılmayacak. Tayyip Bey, Davutoğlu’nun yıprandığı gerekçesiyle yeni kurulacak seçim hükümeti için başka bir başbakanı da görevlendirebilir.
AKP grubu Tayyip Bey’in sürprizlerine dayanıksız olduğu için böyle bir uygulamada gıkı çıkmayabilir.
Tayyip Bey bütün partilerin bakan verdiği bir hükümet modelinde, seçim için hassasiyet taşıyan bakanlıkları AKP uhdesinde olacak şekilde değerlendirecektir.
Tayyip Bey, Meclis Başkanı ile müşterek çalışma kurallarına uygun bakanlar kurulu oluştururken, MHP’nin İsmet Yılmaz’ın adaylığına çektiği “kıyak”ın ilk ve yararlı etkisini bu vesileyle görecektir.
İsmet Bey’in böyle hassas bir zeminde Tayyip Bey’e mukavemet girişiminden söz etmek asla mümkün görülmemektedir.
 
Bu kadar imtiyazlı görünen manzara zenginliğine karşılık bir iki ufak sürpriz ile karşılaşılabilir.
Örneğin üç dönem kuralı nedeniyle seçimlere katılamayan 68 eski ve hatırlı milletvekiline yeniden listelerde yer verme imkanı doğacaktır.
Bu kuralın uygulanması; ilk kez seçilmiş bazı milletvekillerine erken seçim nedeniyle TBMM’ye kısa sürede veda etme ihtimalini (riskini) gündeme getirecektir.
Seçim amaçlı hükümet devlet yönetiminde önem taşıyan makamların ve mevkilerin olduğu gibi devam etmesi sonucunu sağlayacaktır.
Son AKP hükümetinin iş başına getirdiği önemli bürokratik mevkilerin sahipleri görevlerinin başlarında hizmete devam edecektir.
Bu kadronun değiştirilmesini amaçlayan hiçbir kararname uygulamaya konulmayacağı için, bu seçimlerde bürokratik otorite yüzde yüz oranında Tayyip Bey’in talimatında               hizmet verecektir.
Tayyip Bey, fiili durum olarak artık devletin rejiminin değiştiğini açık dille ifade ederek, yeni seçimde tavrının ne olacağını belirtti.
Yani yeni seçimlere, yeni başkan gibi girecektir. Yani parlamentere rejime elveda diyecektir.
Bu yeni sıfat etkinliğiyle AKP’nin oylarını artırmayı hedeflemektedir. Böylece ihtiyacı olan en az 18 milletvekili sayısını sağlamaya çalışacaktır.
 
Talih ve tesadüf bahsinin birlikteliği ne getirir?
Bunun tutamakları her zaman belli değildir.
Bütün olumlulukların hızla ve birada gelişmesi büyük bir talih bahsidir. Ama bunların tek bir kişi için her zaman tesadüf etmesi mümkün olmayabilir...
Sessiz çoğunluk denilen irade nasıl tezahür eder?
Bunu ancak sandıklar açılınca görebiliriz...
 
Şair bir rubai hanesinde  diyor ki:
Ters aktı sular, kalmadı âlemde huzur.
Bir sert ele düşmüş gibi kıvrandı gurur...
Devran değişir, zulmeti nurlarla sarar;
Son hükmünü takdir-i ilahide bulur...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN