Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Alper’i İkinci Kez Öldürmek!

Yayınlanma Tarihi : 14 - 08 - 2015 : 09:16
Çeşme’de bundan tam 21 yıl önce, evlerinin bahçesindeki havuzda yüzerken boğulan, ilçede hastane olmadığı için tıbbi müdahale yapılamayarak hayatını kaybeden gencimiz Alper Çizgenakat’tan söz ediyorum.
Gencecik ferdini yitirmenin acısıyla kıvranan aile, büyük acısını adeta içine gömemek büyük bir idealle zor bir işe soyundu “Başka Alperler ölmesin” diyerek, kışın kasaba görünümünden yazın 100 bin nüfuslara ulaşan Çeşme’ye bir hastane kazandırmak için yola çıktı.
Çünkü “başka Alperler”, ya bir trafik kazasında, ya da bir başka nedenle yaralanıyor, ilçede en küçük bir tıbbi müdahalede bulunulamadan 90 km uzaklıktaki Dokuz Eylül Üniversitesi yolunda can veriyordu.
İyi hatırlarım... Onlarca, hatta yüzlerce İzmirli, Çeşme’ye bir devlet hastanesi yaptırmak için maddi manevi seferber olmuş, sonunda 25 yataklı bir hastane ortaya çıkarılmış, içi yine vatandaş katkılarıyla günün en modern tıbbi alet ve cihazlarıyla donatılmış tabelasına da “Çeşme Alper Çizgenenakat Devlet Hastanesi” ismi yazılmıştı.
Ülkemiz gelişti, devletimiz güçlendi, Çeşme kat kat büyüdü, AKP Hükümeti daha büyük, daha modern bir devlet hastanesini yapıp açtı. Ancak tuhaf olan bir şey vardı; ismine vatandaş olanaklarıyla hastane yaptırılan Alper Çizgenakat ismi silinmişti.
 
Mevzuat Hazretleri Böyle Demiş...
 
Haliyle; aile ve duyarlı vatandaşlar, bunca emeği, bunca çabayı, bunca maddi manevi katkıyı görmezden gelme anlamı taşıyan bu “isim silmeye” tepki gösterdi. Yüzlerce binlerce kişinin tepkilerine, üzüntülerine duyarsız kalmayan Sağlık Bakanlığı Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği yazılı açıklama yapmış:
“.........Hastane tamamı ile eski hizmet binasından yeni binaya taşınmış olup eski bina ile hiç bir bağı kalmamıştır......Sağlık Bakanlığı’na Bağlı Hastaneler ile Hastanelerin Bazı Bölümlerine Ad Verilmesi Hakkında Yönerge’nin 2. Kısım Madde 3 b) gereğince; ‘Yatırım programında yer almak kaydıyla Bayındırlık birim fiyatına göre inşaat keşif bedelinin % 50 ve üzerinde mali yardımda bulunan hayırseverin ismi verilir.’ denilmesinden ötürü yasal mevzuat gereği yeni hizmet binasının adı ‘Çeşme Devlet Hastanesi’ olarak belirlenmiştir. .........”
 
Eski Hastanenin Cismi de İsmi de Yok...
 
Demek isteniyor ki; vatandaş olanaklarıyla yaptılılan hastanenin yerine yenisini yaptırdığımızdan, eski hastanenin ismi de cismi de yok hükmündedir. Elbet de yasalar ve mevzuat ne diyorsa o yapılmalı. Sadece Çeşme’de değil, devletin tüm işlerinde yatırımlarında harfiyen uygulanmalı. Bunun böyle olmadığını adımız gibi bilsek de, bir emirle “dağların devrildiği”ne defalarca tanık olsa da, kimseden yasa dışı isim verme, iş yapma beklentimiz ve teşvikimiz olamaz...
Ancak, “devletin yapamadığını vatandaşın yapmışlığını, bunca emeği, heyecanı, katkıyı yok saymayı” nereye koyacağız?
Biliriz; devletin vicdanı olmaz ama, yasa yapıcısı, yasa uygulayıcısı insanların hiç mi vicdanı, sağ duyusu olmaz?
Devletimiz, Çeşme gibi bir turistik kentin ihtiyacı olan devlet hastanesini vaktiyle yapsaydı da, ismini de “Çeşme Devlet Hastanesi” koysaydı, vatandaşa “nafile gayret” içine hiç girmemiş olsaydı. O hastanenin içinde her türlü tıbbı cihaz devlet tarafından konmuş olsaydı da, Çizgenakat Ailesi ve yüzlerce hayırsevere bir de “vefasızlık acısı” yaşatılmamış olsaydı.
Bu “yasal vefasızlık” karşısında, bir kez daha yıkılan Cizgenakat Ailesi’ne sabır diliyorum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN