Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


“Sakat İhaleler”den Kurtulamamak...

Yayınlanma Tarihi : 13 - 08 - 2015 : 09:19
Ortaya bir ihale sonrası hizmette aksaklık çıktı mı, içimdeki şeytan hemen devreye girer; İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, uzmanları ihale yapmasını bilmiyor...”
 
İçimdeki şeytanı kovsam da, hafızalarımızdaki bazı ihalelere bakınca, eski defterleri karıştırmanın hiçbir işe yaramadığını bilsem de, şeytanın haklılık payını inkar edemiyorum.
Örneğin;
 
Birkaç müteahhit firma değişimi ya da iflası ile 8 yıl süren 4 km’lik Üçyol-Üçkuyular Metro hattı... İşin kamu kurumu İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, dolayısıyla İzmirliler’e maliyet katlamasının boyutlarını bilmesem de, kayıp zamanı normal iş bitim süresinin üç katı olarak tahmin etmek zor değildir.
“Çürük apartman” altında kalan, şu sıralar yeniden gündeme gelen Bornova Merkez’e Metro’nun uzatılması olayında da bir “ihale fiyaskosu” olduğunu kim inkar edebilir. “Aslında öyle değildi” dense de kim inanır?
Yıllar süren metro çalışmaları nedeniyle adeta ekseni kaçan Hatay Caddesi’nin yeniden düzenlenmesi, kaldırımlarının yenilenmesi çalışmalarında müteahhit-belediye kavgası ve uzayan işler de henüz hatırımızdadır.
İzmir’in “kent kart” ihalesini alan firma, 5-6 aylık hazırlık dönemine rağmen daha ilk günden kelimenin tam anlamıyla çuvalladı. “İhaleyi kaybeden firma sabote etti, şifreleri vermedi ya da bozdu” gibi bir sürü hikaye, büyükşehir kasasından uçup giden milyonlarca lira. Birkaç gün önce “yeni firma” yetkilisinin açıklaması vardı; Sistem yüzde 90 oturdu... Aradan geçen aylara rağmen demek ki daha “oturmamışlık”ın itirafıdır.
Gelelim son bombaya!... Maceralarla, mazeretlerle dolu inşaatı 8 yıl süren Balçova Teleferiği, hizmete girişinden kısa süre sonra arıza yaptı. Nihayetinde kul yapısıdır, arazı yapabilir. Ancak, “açıldığından bu yana 37.811 biletli ziyaretçi, bir o kadar biletsiz çocuk taşıyan teleferiğimiz yorgun düştü, başlangıç düzeyindeki halat regülasyonlarının sağlanması amacıyla 10 günlük bakıma alındı” açıklamasına ne demeli? Bunu “her şeyi bilen” halkımıza nasıl anlatmalı?
 
“Hata Gözlemcileri”ne Fırsat Vermek...
 
Hizmet için çırpınan insanların, bu kadar ağır eleştirileri hak edip etmediği gibi iyi niyetli bir düşüncenin de yeridir. “Yapmanın zor, eleştirmenin kolay olduğu” gerçeğini de unutmamalıdır. Eleştiri fırsatı ortaya çıktı mı, kimi uzun keser, kimi kısa... Bir kamu kurumu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, son 13 yılda 100 küsur kez değiştiği bildirilen Türkiye Cumhuriyeti Kamu İhale Yasası’nın kaç numaralı haline, hangi maddesine takıldığını da bilemiyoruz.
Ancak; “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde her şey yolunda yordamında ve kuralın dahilinde yapılıyorsa, yaşadığımız bunca aksaklık, kaybolan bunca zaman, heba olan bunca para ne oluyor?” diye sorma hakkımızı da kimse elimizden alamaz.
Zaman zaman yönetimlere, özellikle de “orkestra şefleri”ne haksızlık yapmış olabiliriz. Ama asıl olan, bu “haksızlık” fırsatını kimseye tanımamaktır.
 
Yukarıda örnekleriyle saydığımız ihaleler tıkır tıkır yürüseydi, işler zamanında bitseydi, zaman ve para kaybı olmasaydı, aylardır denendikten sonra “her şey tamamdır” diyerek hizmete sokulan teleferikte “zorunlu mola” olmasaydı, “Büyükşehir Belediyesi’nde aksaklık gözlemcileri” dahil kim ne diyebilirdi ki?
Demek ki, “İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminin yoğurt yiyişi”nde, “orkestra” elemanları oluşturmasında ve yönetmesinde bir hata var... Bunu sorgulamak, çarelerini bulmak da 11 yıllık deneyimli Başkan Aziz Kocaoğlu’na düşer...
Bunu hem kendisi, hem partisi, hem de oy verenleri “sürekli savunma durumu”ndan kurtarmak için yapmak durumundadır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN