Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yeni Seçimin Aktörleri

Yayınlanma Tarihi : 10 - 08 - 2015 : 09:00
7 Haziran seçimlerinin aktörleri arasında iki seçkin sima dikkat çekiyordu. Birincisi Tayyip Bey’di. İkincisi Selahattin Demirtaş...
Tayyip Bey’in seçim stratejisinde hangi rolü üstleneceği merak konusuydu. Hatta cumhurbaşkanının cesaret sınaması olarak değerlendirileceği bile söyleniyordu.
Sonuçta birinci siyasi figür olarak Tayyip Bey, herkesi şaşırttı. Bir parti liderinin izlenim ve meraklarını bile aşan tavırlar sergiledi.
Bu tavırların bir bölümü anayasa ihlali idi. Buna rağmen elinde Kur’an ile sahnelerde ve ekranlarda siyaset planlaması yaparak kurduğu partiye oy istedi.
Kazanacağını sanıyordu; kaybetti. Üç dönem sonrasında artık tek başına iktidar hayali tarihe karıştı.
 
Seçimler yenilenirse Tayyip Bey yine meydanları dolaşır, yine bütün kanallarda kendi siyaset bahislerinin sergilenmesiyle seçim propagandasında yer alırsa, bu üslubun tesiri ne olur?
Yani eski denediğini, yine sanki yeniymiş gibi sergilerse çok etkili olur mu?
Hayır, olmaz...
Çünkü açık ihlal ile farklılığın avantajını yaratmak isteğini seçmen (velev ki kendi seçmeni olsa bile) adil karşılamamış ve yönteme itibar etmemişti.
Belki de dördüncü kez tek başına iktidarı kıl payı kaybetmesinin gerisinde bu inatçı yöntem ısrarının payı ve tesiri büyük olmuştu.
Yeni seçimde bu üslup modeli tekrar edilirse, aynı sonucun tekrarı şaşırtıcı olmaz...
 
Seçimin yine birinci aktörü Tayyip Bey olacaktır.
Ama ilkindeki üslubunu tekrarlar ve orijinal teklif ve uygulamalar geliştiremezse, başarılı olma şansı çok sınırlı kalacaktır.
 
Yeni seçimin ikinci önemli aktörü Selahattin Demirtaş olacaktır. Yüzde 13,5 oy oranının tesadüfi olmadığını göstermek zorundadır. PKK’nın bütün tertiplerine karşı bigane kalıp, sonra da tetikten el çekme fantezisi ile etkinlik sağlaması kolay olmayacaktır. Açıkçası bu üslup kimseye güven vermeyecektir.
Tayyip Bey yeni seçim stratejisinde Demirtaş’ı hedef alır ve başarırsa inanılmaz bir güç kazanacaktır. Sekiz yıl önce bir dergiye verdiğim röportajda, “Atatürk’ten sonra en muktedir lider Tayyip Bey’dir” demiştim...
Şimdi diyorum ki, eğer tekrar yapılacak seçimde, Tayyip Bey tek başına iktidar eksiğinin kapatıldığı bir sonuç sağlarsa, Atatürk dâhil bugüne kadar gelmiş geçmiş en muktedir siyasetçi ve devlet yöneticisi olur...
HDP’yi seçmen gözünden düşüren de, PKK’nın her vesileyle silaha sarılma iptilası olacaktır.
Çünkü bu defa şehit cenazelerinin gelişi MHP’nin oyunu arttırmayabilir; ama HDP’nin oyunu düşüreceği kaçınılmazdır...
 
Yeni seçimde ve CHP siyasetinde Kemal Bey’in alacağı oy oranı en az yüzde 25’i muhafaza eder.
Belki bir miktar arttırır; ancak kendisine birinci başbakan adayı olacak oranda ve sayıda milletvekili kazandırmaz.
MHP’nin, yüzde altmışlık muhalefete rağmen hükümet kurma talihi vermeyen tavrının ve ısrarının geniş kabul görmesi, “muhal”; yani (adeta imkansız) görünüyor.
 
Son bir yorum başlığı daha açmak istiyorum: Tekrar seçimde Tayyip Bey, eksik sayıdaki milletvekilini tamamlayamazsa, bir dahaki seçimin tarihi ne olursa olsun, tek başına iktidar olma ihtimaliyle kimseyi ikna edemez...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN