Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bornova’ya Metro Bir Daha...

Yayınlanma Tarihi : 08 - 08 - 2015 : 10:14
Mevcut metronun Bornova merkeze uzatılması, 15 yıllık “şehir efsaneleri” arasındaki yerini aldı.
“Kazdık, kazamadık, tünel üzerindeki apartmanlarda çatlama oldu” falan derken, mahkeme kararıyla inşaat durduruldu. Suç ise “tünel inşaatı üzerindeki kooperatif apartmanlarının çürüklüğü”ne yüklendi.
Ancak sağlam bir duyum sonrası, zaman zaman en yetkililere de sorma şansı bulduğum şu soru hiç bir zaman “makul ve mantıklı” cevap bulamadı:
“İnşaat öncesi inceleme yapan, rapor hazırlayan uzmanlar, metro tünelinin yerine 37 metre altından gitmesi gerekir dediği halde, inşaat firması ve belediye kontrolörleri “27 metre yeterlidir” diyerek işe başlamışlar mıdır? Mahkemenin inşaatı durdurmasına kadar uzanan tünel güzergahı üzerindeki apartman çatlamaları ondan mıdır?”
Gerçek şu ki; yerin altında şu anda bu kentin paraları gömülü...
Yaşanan bunca “aksilik veya beceriksizlik”ten sonra, geçtiğimiz yıl İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu açıklama yapmıştı: Metroyu Bornova merkeze götürüyoruz...
Bu konuda bana göre en sürpriz haber ise Bornova Belediye Meclisi’nden geldi:
“Metro’nun Evka 3’ten Bornova Merkeze getirilmesi için gerekli 1/1000’lik planlar oy birliği ile onaylandı. Daha önce 1 / 5000’lik planlar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde onaylandığı için planlama açısından süreç tamamlandı.”
İnsanın ister istemez aklına takılıyor: Yıllar önce başlatılan inşaatın planları onaysız mıydı da, yeni bir onay süreci başlatıldı? Yoksa güzergah değişikliğine mi gidildi?
Bilmiyoruz, bilemiyoruz...
 
Neyse; demek ki bizde işler böyle oluyor, böyle yürüyor veya yürümüyor...
“Geç olsun da, güç olmasın...” ata sözümüzün varlığına şükrederek bir üç-beş sene daha bekleyelim...
 
Her Tür Eleştiriye Açık Yönetim...
 
Ancak bizim gibi, vatandaşın da ağzı torba değil ki büzesin... Ama Allah var; Aziz Kocaoğlu ve arkadaşları, vatandaşın kapasitesi veya körü körüne bağlanmışlığı, kendisinden olmayanlara muhalefet aşkıyla yaptığı her eleştiriyi olgunlukla karşılıyor. Genel uygulamaların aksine bunu vatandaşın demokratik hakkı olarak görüyor, üstelik de eleştirilerin içinden alınacak doğrular varsa, hiç bir kaprise yer vermeden alıyor.
 
Dün konu ile ilgili haberi Ege’de Sonsöz internet haber sitesinden okurken, altında çok sayıdaki vatandaş yorumu dikkatimi çekti... Kimisi aklı ve mantığı yerinde karşıt öneriler getiriyor, kimisi “ben” odaklı... Kimisi ise, “tedavi kabul etmez muhalefet hastası...”
Tam yeriyken bunlardan bir kaç tanesini sizlerle paylaşayım da ne kadar “ortak paydasız”, ayrılmış, bölünmüş, “kayıtsız şartsız taraf veya karşıt” olmuş bir toplum haline geldiğimize birlikte bakalım.
- Garaja gitmeyen metroya metro demem... Altındağlı, Çamdibili vatandaş 15 dakikalık yolu 2 vasıta ile gidiyor.
- Bence İzmir’deki tüm yatırımlar durdurularak tüm kaynaklar Bornova’ya aktarılmalı. Bornovalıların mağduriyeti çok büyük.
- Bu halk niye Bornova’ya yapılan yatırımlara karşı? Başka işleri mi yok?
- Burada kimse Bornova’ya yatırım yapılmasın demiyor. Trafikte şehrin kanayan yarası olan Buca’ya maalesef metro gibi bir proje için adım atılmamışken, Bornova’ya yürüme mesafesinde metro durağı olmasına rağmen “U dönüşü” tarzında proje yapılması gerçekten komik.
- Buca’da 3 adet üniversite yerleşkesi ve iki adet hastane varken, sizce bu projeye en çok ihtiyaç duyan semt neresidir?
- Çok geç kalınmış bir proje... Yapabilirler mi?... Bakın orası meçhul...
 
Benim görüşüm ise şu; Metro’nun Bornova merkeze uzatılması, Aziz Kocaoğlu ve arkadaşlarının üzerinde “ödemesi yarım kalmış bir borç” olarak duruyor... Yapmalılar ve kurtulmalılar, yeni projelere bakmalılar... Önceliği de, haklı feryatların yükseldiği Buca’ya vermeliler...
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN