Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Son Durumun Tahlilsizliği

Yayınlanma Tarihi : 03 - 08 - 2015 : 09:37
Seçimlerin sonucunda ilk ihtimal olarak, AKP dışında, yüzde 60’lık koalisyon hükümeti gündeme geldi.
AKP’nin ve Tayyip Bey’in siyaseten silkelendiği tehlikeli durumun talihsizliği bu noktada başlıyordu.
MHP, koalisyon ihtimallerinde HDP ile birlikteliğin imkansızlığını sert dille ilan edince, Ak Saray rahat nefes aldı ve bütün ihtimalleri bertaraf eden sert tavırlı koalisyon tarifiyle AKP ve CHP görüşmeleri önem kazandı.
Yani koalisyon ihtimallerine göre, seçim sonuçlarına karşı çıkacak tek partinin AKP olduğu görüldü.
Çünkü AKP koalisyon ihtimalini değil, açık seçik “tekrar seçim” ihtimalini siyaset gündemi haline getirdi. Tayyip Bey stratejik değişikliği yavaş yavaş tepsiye döşemeye başladı.
Rahmetli Erbakan’ın deyimiyle “kadayıfın altını kızartmaya” başladı.
Yani son günlerin “siyaset talihsizliği”, açık seçik deyimle “siyaset tahlilsizliği” en sıkıntılı günleri gündeme getirdi.
 
Seçimin hemen ertesi gününde, en güler yüzlü çehre Selahattin Demirtaş’a aitti. Hele MHP’nin açık ve sert lisanla HDP’yi muhatap alması, Demirtaş’ın talihini hızla parlatıyordu.
PKK’nın uyguladıklarına bakarak, HDP’ye emanet oy teslim edenler, yavaş yavaş irkilmeye başladılar. Ve tercihlerinin istenmeyen durumlar yarattığını görerek, oylarını geri almayı gündeme getirdiler...
Çünkü...
 
Çünkü HDP 80 milletvekilliyle Meclis’e girmenin talih değerini ve bunun sağladığı siyasal kredinin tesirini kavrayamadı.
Çünkü aynı konuda mutabakat pekiştirmenin önemini kavrayamayan ve etkisini bir türlü yansıtamayan “eş başkan” sisteminin simalarında görülen siyasi tesirsizlik, tereddüt yaratmaya başladı.
Yani kullanmayı beceremedi.
Örneğin en büyük eş genel başkan olarak Figen Hanım’ın “sırtımızı dayadığımız kadro” dediği terör örgütleri, ilk ve derin tereddüdü yarattı. Bu tereddüt, giderek artan oranda umutsuzluğu pekiştirmeye başladı.
Her gün ülkenin dört yanından gelen terör haberleri ve şehit cenazeleri, başlangıçta oy kaybına uğrayan MHP’nin durumunu düzeltirken, HDP oylarında yıpranmaları hızlandırdı.
Tayyip Bey’in tam da arzu ettiği durumun siyasal vasatları böylece olgunlaşmaya başladı...
 
Bu hengâmede en kazançlı çıkacak kadro, süresi dolmuş AKP siyasetçileri olacaktır.
Örneğin görüşmeleri yürütme görevinin verildiği siyasetçi olarak Ömer Çelik; partinin ve hükümetin daha ünlü, unvanlı isimlerinin önünde yer alırken, örneğin başbakan yardımcısı ve AKP genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, hangi niteliklerini ortaya koyarak müzakerelerde temayüz ediyor?
Siyasette erbap sayılan isimlerin, böyle bahislerde seçkin nitelik sergilemesi sağlanamazsa, ehliyette tereddüt yaratması kaçınılmaz olur.
 
AKP’nin koalisyon alternatiflerinin genişlediği izlenimi yaratmak, sadece AKP’nin lehinedir. Böylece CHP’nin koalisyon şartlarını giderek törpületmesi avantajını yaratır ki, Tayyip Bey’in kaçırmayacağı en müessir sahne budur.
HDP birinci eş bayan başkan olarak Figen Hanım’ın sırtını dayadığını söylediği terörist kadrolar tekrarı da, bir başka felaket senaryosu yazmayı sonuçlandırır.
Haydi hayırlısı...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN