Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Birgi’ye “Yasak” Eklemek...

Yayınlanma Tarihi : 03 - 08 - 2015 : 09:37
Bazen bizim ülkede öyle şeyler oluyor, öyle uygulamalar yürürlüğe konuyor ki, “kimin aklına gelir?” diye şaşkınlığa uğruyorum. Örneğin, Ödemiş’in tarihi ve turistik beldesini -pardon mahallesini- “İçkili yer bölgesi”nden çıkarmak gibi...
 
İçki müptelası değilim, “akşamcı” değilim... Hele birilerinin deyimiyle “ayyaş” hiç değilim. Yerine göre en fazla bir kadeh aldığım olur. Ama içki içmeyenlerin, içenlere mahalle baskısı uygulamasına, baskısına şiddetle karşıyım. Hele içki içenlerin birilerini rahatsız edecek eylem ve söylemlerde bulunmasına, direksiyon başına geçip günahsız birilerinin canına kastetmesine, eşine, çocuğuna, yakınlarına kötülük yapmış olmasına bırakın karşı olmayı, bu gibileri adamdan bile saymam... Hele çoluk çocuğu açken, susuzken, defter kitap parası bulamazken, ayağına geçirecek bir ayakkabıya muhtaçken, elindeki üç-beş kuruşu içkiye yatıranlara sıfat bulma zahmetine bile girmem.
 
Bir de şuna şaşarım; sözde koyu Müslüman geçinenlerin, her türlü yolsuzluğu, hırsızlığı, ırz düşmanlığını, itliği, uğursuzluğu “bir yolunu bulup yapmıştır, yolunu bulup yemiştir, çaldı ama kendisi için çalmadı” gibi aymazlıklara boğup da, katıksız alkol düşmanı kesilmelerini insanlık dışı sayarım... Müslümansan Müslümansın... Benim din kurallarından hangisini uygulayıp, hangisini uygulamadığımdan kime ne, sana ne... Senin ne kadar Müslüman olduğundan bana ne...
 
Hadi yeri gelmişken, bağnazları delirtecek bir alıntı soruya yer vereyim; İsa Peygamber’in dinini kitabını benimseyen kullarına şarabı kutsal ilan eden, içkiyi yasaklamayan Yüce Allah, son peygamberi Hz. Muhammed’in yolundan geden Müslümanlar’a neden külliyen haram etsin?
 
“Laiklik, Dinsizliktir” Yalanı Hala Geçerli...
Ödemiş Belediye Meclisi’ne gelen “yasak teklifi”, 15 AKP’li, 4 MHP’li üyenin 19 oyu ile karara bağlanmış. 14 CHP’li ise red oyu vermiş. Samimiyetle inanıyorum ki, böylesine bir yasağa “evet” oyu veren belediye meclis üyeleri arasında kendisini “aşağı tükürsen sakal...” durumunda hissedenler, baskı altında hissedenler de olmuştur.
 
CHP’liler ise tarih profesörü Yusuf Halaçoğlu’nun ağzından kaçırdığı “özenle saptırılmış gerçek”te olduğu gibi zaten laik... Laiklik de “dinsizlik” demek olduğuna göre “içki yasağına hayır”ları beklenen yoldadır. Çünkü insanımıza bir yönetim tarzı olan laiklik “dinsizlik” olarak insanların beynine sokulmuş, el altından halen de ısrarla, inatla, Atatürk’ün partisi CHP’yi karalamak adına inatla anlatılmaktadır.
Yine inanıyorum ki; “Birgi’de içkili mekan yasağı”na “hayır” oyu veren CHP’li belediye meclis üyeleri arasında en az “evet” oyu veren diğer partili Müslümanlar kadar dini bütün olanlar da vardır.
 
Herkes Kendine Müslüman Olsun...
Birgi’deki yasağın savunucuları diyor ki “Halktan gelen istek üzerine...”
Madem öyle... Koyun Birgililer’in önüne demokrasi sandığını, ne sonuç çıkarsa siz de saygılı olun, itirazcılar da...
Ayrıca bir soru: Bu yasaktan sonra Birgililer daha mı ahlaklı olacak?
Bakın en muhafazakar, en dindar ilimiz Konya’nın “içki tüketim rakamları”na, daha cüsseli bir çok ile nal toplatıyor...
Kendi ahlak düzeyinin hiç farkında olmadan, başkalarının ahlakını düzenlemeye, kendi Müslümanlığı’na bakmadan başkalarını “ideal Müslüman” yapmak gayreti içinde sağı solu baskı altına almaya çalışan kendini bilmezlere hatırlatılır.
Başkalarına ayar vermek isteyenler, önce kendi ayarsızlıklarına bakmalı... Gerçek erdem, gerçek insanlık, gerçek Müslümanlık budur...
Ödemiş’in sayın belediye meclis üyeleri; yüzlerce yıllık Birgi’nin özelliklerine basit bir “yasak” eklemek yerine, daha çok insanın ziyaret edebileceği, daha çok insana cazip gelecek özellikler ekleyebilseydiniz de kendinizi “yasakçı zihniyetin adamları” haline getirmeseydiniz.
Size bunu yakıştırırdım...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN