Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


ML’lere Ortak Akıl Geldi...

Yayınlanma Tarihi : 01 - 08 - 2015 : 09:21
Bir yanda yüzde 10-11’ler gibi bir kayıtlı işsizlik oranı gibi utandıran bir tablo gerçeğinin yaşandığı ülkemizde, bir yandan da sanayicinin, işine yarayacak, işini doğru düzgün yaptıracak eleman bulamaması ne yaman bir çelişkidir. Bu durum, Türkiye Cumhuriyeti istatistik kurumlarının, onların ortaya koyduğu verilere göz ucu ile bile bakmadan Türk Milli Eğitim ve öğretimini “şekillendirme” gayretinde olanların ülkenin geleceği adına, gençlerin ekmek kapısı adına büyük günah altına girdikleri kesindir. “Yüksek öğrenim” görmüş her 100 gençten 25’inin “iş bulamaz-işe yaramaz” konumda olması, bu tercihin en ağır göstergesidir.
Bilirim ki; bu ülkenin sadece eli değil, gövdesi de tayın altında olan, vergi veren, istihdam yaratan, ihracat yapıp ülkeye döviz kazandırma gayreti içinde olan bir avuç vatansever yıllardır çırpınır:
“Çalıştıracak nitelikli eleman bulamıyoruz. Lütfen ülkemizin inşaasında önemli katkılara sahip olan sanat okullarını, meslek liselerini milli bir mesele olarak ele alalım ve yeniden canlandıralım. Hatta sadece kentleri meslek liseleriyle donatmak yetmez, her organize sanayi bölgesine de birer meslek lisesi kuralım...”
Bu insanlar bunları “kıt akılları”ı ile söylemiyor. Gidip geldikleri ve demokrasisinden sanayisine, teknolojisinden insan haklarına kadar hayran kaldıkları Almanya gerçeğini özümsemiş olarak söylüyorlar. Çünkü görüyorlar ve gözlemliyorlar ki, 1945 yılında İkinci Dünya Savaşı’ndan harabe halinde çıkan bir Almanya, mühendislerinin, diplomalı sanatçılarının, ustalarının, eğitim sistemlerinin gayreti ile bu erişilmez noktaya gelmiştir.
 
Gelecek Planlaması Uyuşmazlığı...
“Meslek lisesi, uzman mühendis fakülteleri” kuralım, rekabet için, ihracat için, kaliteli üretim için buna şiddetle ihtiyacımız vardır diye yıllardır dil dökenlerden birisi de Ege Bölgesi Sanayi Sanayi Odası Başkanı, başarılı sanayici, ihracatçı Ender Yorgancılar’dır, kendisi gibi düşünen vatansever sanayici arkadaşlarıdır.
Ama bu haklı, yerinde ve ülke sever talep bu güne kadar dinlenmediyse, Türk Milli Eğitimi’ne yön verenlerle bir “gelecek planlaması uyuşmazlığı” var demektir. Bu da bu ülkede gelecek bekleyenler, sınavdan sınava koşturulan çocuklarımız, gençliğimiz, ailelerimiz için büyük talihsizliktir.
Tüm bu olumsuzluklar içinde, İzmir’den olumlu bir haber... Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar’ın, il genelindeki 118 meslek lisesinde açılacak ve kapanacak bölümlere detaylı inceleme ve araştırma sonrası karar verme çağrısı nihayet kabul görmüş.
Bunda da, Avrupa’nın ikinci büyük cam üretim tesisi sahibi olmalarına rağmen, böylesine güçlü ve gelecek vaadeden sektörün “bu alanda uzman elemana ihtiyaç yoktur” denilerek var olan mesleki eğitimle ilgili bölümün kapatılmak istenmesine Yorgancılar’ın tepkisi sebep olmuş.
EBSO Başkanı’na hak vermemek, isyanına katılmamak mümkün değil:
Sebep; öğrenci yok... Oysa bunun analizini yaparken sanayi odası, İşkur, esnaf teşkilatı, ticaret odası, belediye ve ilgili meslek kuruluşlarından mutlak destek alınmalı. ‘İlgi yok, kapatıyoruz’ demek çözüm değil...
 
Vali Toprak’tan Vali Kararı...
Kendisine hangi yolla ulaştığını bilmediğim talebi değerlendiren İzmir Valisi Mustafa Toprak, “Bundan sonra mesleki eğitimde açılacak ve kapanacak yeni bölümlere milli eğitimin yanında ilgili sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcilerinin oluşturacağı İstihdam ve Mesleki Eğitim Komisyonu’nun karar vereceği”ni açıklamış ve lafta da bırakmamış. Önemli prensip kararlarının alındığı ilk kurul toplantısı yapılmış. Bundan sonra meslek liselerinde açılacak ve kapanacak bölümlere ortak akıl karar verecekmiş.
Valilik kararı ve sonrasında Ankara’dan bir “icazet” var mıdır, yok mudur bilemem ve önemli de değil. Medeni ülkelerin vazgeçilmezi haline gelen “yerinden ve yerinden yönetim”e ilk adım veya dönüş olarak memnuniyetle karşıladığım belirtmek isterim.
Ayrıca; ülkemizin en önemli sorunu, “İslam, İslam, İslam...” değildir...
Milli birliktir, terördür, üretimdir, istihdamdır, ideolojik bölünmüşlüktür, bizi bir arada tutan ortak değerlerin yok edilişidir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN