Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Seviyeli Bir İlişki

Yayınlanma Tarihi : 29 - 07 - 2015 : 09:30
Siyasette rakip değerlendirmek zor iştir. Çünkü rakibinizin sadece emellerini değil, eylemlerini de isabetle yorumlamanız gerekir.
Eğer hâinâne bir saldırıya muhatap iseniz, uygulayacakları yöntemlerin ahlaki değerler taşıyacağına ihtimal veremezsiniz...
O zaman sizin de siyaset nezaketi diye bir kavramla haksızlığın devam ve ısrarına müsaade etmeniz düşünülemez. Aksi halde çaresiz bir yalpalama içinde yorulup tükenirsiniz.
Bu tehlikeli süreç, yaşamınızın her safhasında başınıza gelebilir; yani her gün önünüze anahtarı değiştirilmiş bir kilidi açmak tehlikesi çıkarılabilir.
 
Güney sınırımızda PKK ve IŞİD ile sürdürülen mücadelemizin ilk tesiri geçti. Yurttaşlarımız şimdi bundan sonraki adımların ve alınacak tedbirlerin mahiyetini merak ediyor.
Başbakan Davutoğlu bu konuda açıklamalarda bulundu. Bu açıklamayı sadece Türk kamuoyu için yapılmış değerlendirme olarak yorumlamamak gerekir. Bu açıklamalar aynı tesir ölçeği ile dünya kamuoyunu da muhatap alıyor.
Türk güvenlik güçleri IŞİD ve PKK’ya yönelik üç boyutlu bir mücadeleye girişti. Üç günden beri sürdürülen askeri ve sivil müdahaleler, PKK’nın silahlı unsurlarını doğrudan hedef alıyor.
Bu müdahalenin bir kesin amacı var. Bu amaç, PKK’nın ve IŞİD kadrolarının tam ölçeğiyle Türkiye’yi terk etmeleri olarak ifade ediliyor.
 
Davutoğlu’nun açıklamasında da bu kesinlik ifadesi var:
Başbakan bu operasyonların sıradan bir edeplendirme (tedip) değil, terörün kökünü kazıyıncaya (tenkil edene) kadar süreceğini söylüyor.
Ve bunu dünya kamuoyunun da dikkatine sunarak Türk dış politikasının içeriklerine yeni ve önemli bir ilave ediyor...
Dış politikada anlatımın kendine has üslubu vardır.
Davutoğlu açıklamalarını yaparken dış politikanın hassas lisanının ve ifade tarzının özelliklerini gözeten açıklamalarda bulundu: “Şu ana kadar sürdürdüğümüz yaklaşımı bundan sonra da kararlı bir şekilde sürdüreceğiz” dedi.
Sonra hedef tanımlamasının tekil örneklerini ve çoğul muhataplarını sıralamak yerine, genel kapsamlı ve mana derinlikli bir tarif veriyor: Diyor ki, “kesin netice alana kadar bu uygulamaya devam edeceğiz.”
Bunun ifade ettiği anlamı aktarırken kesin bir tarif lisanı kullanıyor ki, mücadelenin hedef ve önlem matrisinin kuruluşundaki örnek güzelliğini aktarıyor.
Bu bahsi anlatırken diyor ki: “Terör tehdidinin tam bertaraf edilmesi üç boyutlu bir mücadelenin içine girmeyi zorunlu kılar; biz de o zorunluluğu üstleneceğiz...”
 
Türkiye, bölgede istikrarın en önemli teminatı olduğunu bugüne kadar sergiledi; ama bunu dünya kamuoyuna ve komşu coğrafya ile ilgilenen kadrolara anlatmak maalesef mümkün olmadı.
Başbakanın iddiasına göre Türkiye, Suriye içinde hep makul ve ılımlı bir muhalefet arzu etti ve bu arzusunu her vesileyle belirtti.
Bu ifade, bugün için tek yetkili ağzın anlatımı olarak kabul edilebilir. Eleştirilebilir. Gerçekçi bulunmayabilir...
Ama önemli olan bu fikrin, bu coğrafyada bütün unsurlarca âdil biçimde değerlendirilmesi ve içeriğinin zenginleştirilmesidir... 
Politikadaki maharet ise, bu izlenimi yaratırken, Türkiye’nin hiçbir şekilde bir tehdit unsuru gibi görülmemesidir...
 
Türkiye’de iktidar, hükümet kurmak için ana muhalefetin ortaklığını arıyor ve dengeli bir zeminde (sosyete deyimiyle) “seviyeli bir ilişki” arıyor... Galiba bu fırsat kaçırılmayacak kadar güzeldir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN