Ah Çeşme

Çeşme’deki uçuk kaçık fiyatları astronomik gelen hesap pusulalarını Hamdi Türkmen yazıp duruyor. Ben çok gezmediğim için Hamdi kadar kazıklanmadım. Ama ben de normal yaşamdaki sıkıntıları dile getirmek istiyorum. Bu konuda BEN HABER’in geçen hafta benimle yaptığı söyleşiden bir paragrafı sizlerle paylaşmak istedim. 
 
B.H.Başkan Dalgıç’ın yaptığı bir açıklama var; “Beni eleştirebilirsiniz ama Çeşme’yi eleştiremezsiniz” diyor. Sizin yorumunuz ne olur?
 
Benim de en çok güldüğüm, Muhittin Dalgıç’ın bu açıklaması oldu. Bu sözleri Çeşme Kent Konseyi’nde söylemiş. Komik bir savunma. Diyor ki; “Belediye başkanını herkes eleştirebilir. Buna saygı duyarım. Sinek vardır, yol bozuktur, parklara bakılmıyordur gibi eleştiriler yapılabilir. Bunu da saygı ile karşılarım. Ama cümlelerin önüne ‘Çeşme’yi koyunca bunu yapamazsınız.” Peki biz Çeşme’nin sineğinden. çöpünden bahsederken ne diyeceğiz? Bayraklı’da mı toplanmıyor diyeceğiz? Yollar Seferihisar’da bozuk mu diyeceğiz? Elbette Çeşme’de diyeceğiz ki insanlar anlasın nerede bozuk olduğunu. Burada Sayın Dalgıç kendi kendini komik duruma düşürmüş. O zaman bir tabir bulsun biz onu söyleyelim.
 
Artı başka bir söylemi daha var başkanın; “Belediye yol yapmıyor’ diyebilirsiniz. Ama ‘Çeşme’de yollar bozuk’ diyemezsiniz. ‘Sokaklarda çöp var. Belediye iş yapmıyor’ diyebilirsiniz. Ama ‘Çeşme’yi çöp götürüyor’ dediğinizde haksızlık etmiş olursunuz.” E peki nereyi çöp götürüyor diyeceğiz? Dalgıç belediye başkanı olmasa ve kendisinin evini eleştirsek, “senin bahçen bozuk, evinin önü pis” desek o zaman isyan edebilir.”Size ne benim evimden” diyebilir. Ama biz Çeşme’yi eleştiriyoruz. Muhittin Dalgıç’ın özel yaşamını eleştirmiyoruz. Eğer Çeşme’de bir takım çarpıklıklar varsa ve bunu sorumlusu da belediye başkanıysa, elbette hem Muhittin Dalgıç eleştirilecek hem de Çeşme eleştirilecek.
 
Başkan eleştirilere açık olmak zorunda. Belli koltuklara talip olan insanlar doğru yaptıklarında alkışlanmalı, yanlış yaptıklarında da eleştirilmeli. Muhittin Dalgıç bu eleştirileri kabul edecek. Hatta ben daha da öteye gideyim, Sayın Dalgıç’a buradan bir mesaj da vermiş olayım. En büyük eleştirilerden bir tanesi, ki bunu Çeşmeliler söylüyor, “Dalgıç, hala kendini Alaçatı Belediye Başkanı zannediyor.” Onun için Sayın Başkan’ın bir an evvel nerede neyin yanlış yaptığını görüp, Çeşme’yi eski Çeşme konumuna getirmesi lazım. Hiçbir dönem Çeşme bu kadar eleştirilmemişti. Ben yaklaşık 45 yıldır Çeşme’de tatil yaparım, hiçbir yıl bu kadar ağır eleştirildiğine tanık olmadım.
Evet Çeşme’de işler pek iyi gitmiyor.
 
Söyleşinin devamını BEN Haber gazetesinden okuyabilirsiniz.
 
YORUM EKLE