Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


2.000 Yaşındaki Devlet Adamı...

Yayınlanma Tarihi : 26 - 07 - 2015 : 09:47
Millet kesesinden birbirlerine “hodri meydan çeken”, bir televizyon ekranında bile 3-5 dakika karşı karşıya gelemeyen, tartışamayan, sadece “söyleyip kaçma” yöntemini kendilerine vazgeçilmez yapan, aynı vatandaşlık haklarına sahip rakip siyasilerine “faziletlerini bile suç sayma” eğiliminde olan bizim siyasilerin, daha bizlere ne “göstereceği”ni zorunlu olarak sineye çekip, sözü 2.000 küsur yıldır yaşayan bir siyasiye, komutana, devlet adamına, M.Ö. 100-44 yılları arasında yaşamış Roma İmparatoru Gaius Iulius Caesar’a (Sezar) getirelim.
 
Servetini kaybetmiş bir ailenin genç oğlu olarak toplum içine çıkan Sezar, kılığı, kıyafeti, tavrı, kıvrak zekası ve öz güveni ile dikkat çekti. Tarihçiler “Togayı (başa giyilen Roma kaskı) kimse onun gibi giymedi; saçlarını kimse onun gibi taramadı; kimse onun gibi yürüyüp, onun gibi konuşmadı” diye tarif ettiği Sezar, Roma’nın en çalkantılı döneminde kamu hizmetine giri;, kişisel çekişmelerin, siyasi suikastların, mali skandalların, komploların arasından sıyrılarak, zirveye konsüllüğe, krallığa kadar uzandı. Bu başarıda, halk yığınları yararına geliştirdiği politikalar kadar, az önce sözüne ettiğimiz karizmasının da etkisi vardı.
Kimisi onun için, “Kralın (bir önceki) odasında geceleyen genç” dedi, kimisi “Roma’daki her kadının kocası...” Hatta daha da ileri rakipleri ya da çekemeyenler “Kel zampara geliyor... Karılarınızı saklayın Romalılar...” gibi kaba esprileri bile onu çıktığı yoldan alıkoyamadı, halkın gözünden düşüremedi.
 
Sen de mi Brütüs?
Asıl ününü ve zenginliğini, bir milyondan fazla insanı öldürüp, bir o kadarını da esir aldığı Galya’daki valiliği sırasında kazanan Sezar, bundan sonra eski siyasi ortağı Pompeius’la iç savaşa tutuştu. Onu da yendiğinde ülkesinin topraklarını genişletmiş, dört kez zafer alayı düzenleyip, dört kez konsül seçilmiş, Roma Senatosu tarafından ömür boyu diktatörlük payesiyle ödüllendirilmiş, takvime bir ay ekleyip, o aya kendi adanı vermiş, dönemin başta gelen edebi eserleri arasında sayılan Galya Savaşı kitabını yazmıştır. Roma’nın en etkili, en güçlü, en zengin kişisiyken bir suikast sonucu öldürülmüştür. Canına kast edenler arasında gördüğü bir yakını için söylediği şu söz onu sonsuzluk kazandırmıştır: Sen de mi Brütüs!?...
Sezar’ı ölümsüzleştiren ikinci söz ise Anadolu topraklarında, Tokat’ın Zilesi’nde bir savaş zaferi sonrasında Roma Senatosu’na bilgi vermek amacıyla yazdığı üç kelimelik mektuptur: Veni, vidi, vici... Geldim, gördüm, yendim...”
Tarihçiler, ünlü devlet adamının hesap ve bilgi vermek ve bilgilendirmek durumunda olduğu Roma Senatosu’nu ayrıntıdan yoksun bırakmak, küçümsemek için bu “zorunlu mektubu” yazdığından söz etse de, Sezar kendi zekasının ürünü bu sözü çok beğenmiş ve başta saray girişi olmak üzere bazı yerlere yazdırmıştır.
 
Eşcinsel Askerin Cezası Ölüm...
Bu alıntıları Uzman Tarihçi Adrian Godsworth’un İş Bankası Yayınları’nda çıkan kitabından derledim. Kitapta sadece Sezar’ın biyografisi değil, Antik Roma’nın yaşam ve gelenekleri de var.
* Eşcinselliğin hoş karşılanmaması Roma’da bütün sınıflar arasında yaygın durumdu ve erkekleri zayıf düşüren bir şey olarak görülüyordu. Nitekim, MÖ ikinci yüzyıldan itibaren
orduda eşcinsellik ölümle cezalandırılmaktaydı.
* Evliliğin görevi Romalı nesiller üretmek ve aile ismini devam ettirmekti. Kişisel zevk anlayışında olanlar, bu işlerini başka yerlerde görürlerdi. Çocukların babasının kim olduğuna dair en küçük bir soru işareti olmamalıydı.
* Sadece kocasına sadık kalmak, yani iffet, Romalı ideal bir eş için olmazsa olmazların başında gelirdi.
* Sezar bir gün rüyasında annesi Aurelia’ya tecavüz ettiğini görür. Sabah uyanınca dehşete düşen Sezar durumu müneccime anlatır. Aldığı cevap “Yazgısının dünyaya hükmetmek olduğu, tecavüz ettiği annenin hepimizin anası olan Toprak Ana’yı temsil ettiği” oldu...
Hepinize sağlık içinde mutlu pazarlar dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN