Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Meclis Hükümetten Önemlidir

Yayınlanma Tarihi : 25 - 07 - 2015 : 09:53
Yeni hükümet kuruluncaya kadar, eski hükümetin göreve devam etmesi; mevcut siyasi düzende nihai karar ayrıcalığını Tayyip Bey’in kontrolü altında, Davutoğlu’nun yönetimine bırakmış demektir.
Böylece, Meclis’in yüzde kırkı, hükümet yönetmede yüzde altmışın önünde bir imtiyazlı konum ve karar avantajı kazanmış olacaktır.
Örneğin hükümet kurma görüşmelerinde MHP ve HDP, siyasal olarak hükümet sorumluluğundan uzak durmayı seçince; 45 günlük bağlayıcı süreyi hızla doldurma kararlılığı açısından AK Parti, hemen avantajlı duruma geldi 
Oysa ülkemiz hiç umulmadık anda, çok tehlikeli bir gelişmenin içine itildi.
IŞİD yönetimindeki vahşi katliam ve arkasından yaşanan olumsuz örnekli gelişmeler, eski iktidarı tek başına hükümet etmede imtiyazlı konuma getirdi.
 
MHP ve HDP, bu çok hassas düzlemde AK Parti’nin fiili durum yaratan imtiyazlı konum kazanma iddiası karşısında, hiçbir müdahalede bulunmadılar.
Örneğin, ne MHP’nin, ne de HDP’nin bu konuda ağzını açıp söylediği bir husus olmadı.
Böylece hükümet, görüşmeleri tekil karar değerleriyle oluşturma ve yönlendirme konusunda imtiyazlı duruma geldi.
Sonuç olarak Meclis, yüzde altmış oranındaki çoğunluğunu, siyasal görüşmelerin sorumluluk ve etkinlik alanı dışına itmiş oldu. Bu ciddi bir demokrasi ihlali demektir...
 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, son üç gün içinde arka arkaya yaşanan terör olayları sonunda şehit olan toplam 35 yurttaşımızın ve güvenlik görevlilerimizin durumunu ayrıntılı olarak tartışmak üzere Meclis’i, 29 Temmuz Çarşamba günü olağanüstü toplantıya çağırdı.
Yani Meclis’in yüzde altmışlık kadrosunun en çok oy oranlısı olarak CHP, siyasi yönlendirmeye biçim ve içerik kazandıracak çok haklı ve isabetli bir kararı uygulamaya koymuş oldu.
Bunu eğer sıradan bir siyaset yapma kurnazlığı olarak yorumlarsanız, ülkenin çıkarlarının değerlendirilmesinde akıl kullanma sanatının etkinliğini görmezden gelmiş olursunuz.
CHP bu kadar hassas bir konuda Meclis’te temsil edilen yüzde 60 ağırlığın görüş ve önerilerini gündeme getirme ihtiyacını isabetle görmüş ve uygulama ciddiyeti için konuyu yasal tartışmaya almıştır.
Siyaset yapmada ustalık budur işte...
 
Çünkü Meclis, 550 milletvekilinin ülkenin hassas günlerinde ve önemli olayların eyleminde, varlığını sergilemeye hazır olduğunu göstermek durumundadır. Meclis, siyaset söyleminde yer alan yanlışlıkları giderecek önlemleri almak durumundadır. 
Özellikle Suriye politikası başta olmak üzere, Türkiye’nin dış politikasının sadece vaktinin dolmasını bekleyen bir hükümet inisiyatifinde yürütülmesi, demokratik tarifler açısından adil ve münasip yöntem sayılamaz.
Bu nedenle yüzde 60 Meclis iradesi, bu olayda bilgi ve deney birikimi içeriğinde ve eylem isabetinde olayın yönlendirilmesinde söz sahibi olmayı istemektedir.
 
Açık deyimiyle söyleyelim, CHP girişimi yerindedir... 
Demokratiktir. Saygıdeğerdir... Müessirdir... Siyasi terbiyeye uygundur.
Ve muhalefetin bütün unsurlarının görüş belirteceği bir zemini harekete geçirmek suretiyle yerinde bir girişimi başlatmıştır. 
CHP 11 kişiden oluşan inceleme komisyonu raporunu bu toplantıda sunacağını açıklamıştır.
Muhtemeldir ki, genel görüşme açılmasında MHP ve HDP de görüşlerini belirteceklerdir. Burada önem taşıyan husus, işin gerçekten dürüstçe ve içtenlikle tartışılmasının sağlanması ve ona göre karar alınmasıdır.
İşin özeti şudur: Bu davet yerindedir ve mutlaka yarar sağlayacaktır...
Çünkü Meclis, hükümetten önemlidir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN