Yaza Özel Beslenme Formülü

BEN HABER GAZETESİ 34.SAYI
 
 
Merhaba sevgili Ben HABER okurları.
Ramazan ayını geride bıraktık. Bu bir aylık süreçte bazılarımız oruç tuttu. Dolayısıyla bedende bazı metabolik değişimler gelişti. Normal beslenme düzenine geçerken bu konu önemle göz önünde bulundurulmalıdır. Bir de akabinde başlayan bayram sürecini düşünerek üstelik de bunaltan yaz sıcakları başlamışken beslenmemizde ve bünyelerimizde olacak olan değişimlere hazırlıklı olmak adına bu köşemi, yaza geçiş diyeti olarak yazmaya karar verdim.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TATİLLERDE BESLENME KURALLARI
Bayram tatili veya herhangi bir tatil sürecinde KAHVALTI, İKİNDİ ARASI ve AKŞAM YEMEĞİ  olarak öğün sayınızı üçe düşürmelisiniz. Oruç tutmuş bireyler için bu beslenme sistemi normal beslenme hayatına adaptasyonda kolaylık sağlayacak, oruç tutmayanlar için de bayramda kilo almamanıza yardımcı olacaktır. Tatilciler için de beslenme dengesi ve düzenini en kolay şekilde sağlamalarına yardımcı olacaktır.
 
Saat başı bir bardak su içerek hem iştahınızı kontrol etme sansı elde etmiş hem de bunaltan havada sıcak çarpmasından kurtulmuş olursunuz.
 
 
Tabağınızı üç eşit parçaya bölmeniz, en akıllı beslenme modelini seçmeniz demektir. Üçe ayrılan tabağın bir paracasına ızgara ya da fırın et veya balık, bir parçasına haşlama ızgara veya fırınlanmış sebze, diğer parçasına da yoğurt, cacık veya yoğurtlu meze seçmek suretiyle tabii ki...
 
Tatlı çeşitleri veya dondurma, ara öğün olarak ikindi saatinde aç karnına yenmeli, asla geceye bırakılmamalıdır. Seçebileceğiniz en kötü tatlılar ise şeker, şekerlemeler ve şerbetli tatlılardır. Bence kesinlikle uzak durun.
 
Tatlı yediğiniz zaman, akabinde süt, süte kahve veya süt ürünü bir besin alarak şekerinizi dengelemiş olursunuz. Karın bölgenizin yağlanmasını da engellemeye desteği olacaktır.
 
Yaz aylarında içecekler su, soda, soğuk bitki çayları, ayran olarak tercih edilmelidir.
Yaz ayında öğünlerde ekmek tüketimi azaltılmalı, yerine meyve tüketimi çoğaltılmalıdır.
Akşam yemekte alkol almayı düşünüyorsanız menünüzde meyve, tatlı, ekmek, makarna, pilav ve türlerine asla yer vermemelisiniz.
Egzersiz yapanlar için en uygun zaman dilimi saat 18.00 -19.00 sularıdır. Egzersizden önce meyvenizi sonrasında ise ayranınızı içmeyi unutmayın. Bu zaman dilimi uygun değilse de aksam yemekten 1,5 saat sonrayı tercih etmeniz doğru olacaktır.
 
 
Yaz aylarında sıcak çarpması dediğimiz tablo çok ciddi sağlık riskleri oluşturabilir. Aşırı yağlı, tuzlu, kızarmış besinler kesinlikle uzak durmak zorunda olduğunuz gıdalardır. Aralarda meyve yemek ve soda içmek, buzlu fesleğenli bir bardak ayran tüketmek sizi risklere karşı korumuş olur.
 
En doğru yaz meyveleri kiraz, mor erik, İtalyan eriği, şeftali ve karpuzdur. Abartmadan kahvaltınızda bir porsiyon, ikindide bir porsiyon olarak yer vermelisiniz.
 
YAZ DİYETİ ÖRNEK MENÜ
UYANINCA BİR BARDAK LİMON DİLİMLİ MAYDANOZLU SU
KAHVALTI: 1 çay bardağı çökelek veya 2 dilim keçi peyniri
3 ceviz içi
Bol yeşillik
Biber – domates - salatalık
1 dilim tam buğday ekmeği
15- 30 arası kiraz
ARA: 2 tane az kaya tuzu serpilmiş limonlu salatalık ve 3/4 dilim karpuz
ARA: 1 büyük bardak soda ile yapılmış buzlu fesleğenli ayran ve 1 orta boy şeftali
AKŞAM: Orta büyüklükte ızgara balık
Yanında haşlanmış börülce, az zeytinyağlı ve bol limonlu
Yoğurtlu semizotu ile birlikte...
 
 
YORUM EKLE