Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Korsan ve Mia

Yayınlanma Tarihi : 19 - 07 - 2015 : 10:01
Bu hafta Begüm Ertuğrul'la keyifli bir sohbet yaptık. Konusu ise Begüm Hanım'ın ilk göz ağrısı köpeği Korsan ve iki numara şu aralarda Çesme'de yeni açılan Beach Club Madeo'nun maskotu Mia'ydi. Bu arada Madeo tam pet dostu bir plaj olmuş. İşletmecisini tebrik ederim gerçi henüz biz Tyra'yla gitmedik ama küçük köpeklerde sorun yok. Restoranına da plajına da girebiliyorsunuz.
 
Begüm Ertuğrul başarılı bir tiyatrocu. İstanbul'da bu işi mutfağından öğrenmiş bir isim. BKM Mutfak ile başlamış bu işe. Korsan ile ilgili hazırladığı skeçi bile vardı. Çok Güzel Hareketler Bunlar'da. Şimdi ise 2 yıldır Aksel Bonfil'in yönetmenliğinde BKM mutfakta 'No Name' adlı tiyatro oyununda başrollerden birinde. 'No Name' bu sene barınak bağışı için de bir gece ayırdı ve satılan biletlerle kuru mamalar alınıp, barınaklara gönderildi. Begüm Ertuğrul, tam bir hayvansever. Haksızlığa gelemiyor, bence köpeği Korsan da tam olarak sahibine çekmiş. 
 
Korsan'la ne zaman, nerede tanıştınız? 
8 yıl önceydi sitenin bekçisinin bir goldenı vardı. Lili o doğurmuştu. Korsan da o yavrulardan en son doğan en küçük yavruydu. Çok istememe rağmen annemin alerjisi olduğu için eve alamıyordum. Doğumdan 10 gün sonra bir sabah kalktık ve köpeklerin taşlandığını gördük. 1 yavru olmuştu. Anne ve Korsan da yaralıydı. Yavrularına daha önce beni yaklaştırmayan anne resmen gözümün içine bakarak 'yavrumu kurtar' dedi bana ben de kaptığım gibi Korsan'ı veterinere götürdüm. 
 
Hikaye böyle başladı. Korsan'ın tedavisi çok uzun sürdü, yaz bitti biz İstanbul'a döndük. Korsan'ı bırakmadık, annem de sanırım sevgisinden alerjisini yendi. 
 
Hep köpek almak istiyordum ve Allah bana 'işte sana köpek al, buna bak' dedi sanırım. Korsan hayatımıza böyle girdi. 
 
Korsan'ın fotoğraflarından bile anlaşılıyor, resmen bir karakteri var. Siz nasıl tanımlardınız Korsan'ı? 
Korsan bence sevgiye çok aşık bir köpek. Fakat 10 günlükken sokakta yaşadığı taşlanma olayından ötürü insanlara hep çok temkinli yaklasıyor. Bu da bazen insanları ürkütüyor. Saldırgan değil ama temkinlidir. Korsan kendini korumak için havlar, doğal olarak insanlara güvenmiyor. 
 
 
 
Diğer köpeklerle arası nasıl? 
Kısırlaştırılmadan önce dişi köpeklerle arası iyiydi ama şimdi size insan seviyor diyebilirim.
 
Korsan'a şu konuda yüzde yüz güvenirim diyebileceğiniz bir konu var mı? 
Sezgileriyle yaşıyor Korsan. O yüzden rüzgar nereye eserse diyebilirim. 
 
Peki Mia, Korsan 8 yaşındayken girdi hayatınıza. Korsan'da da öyle kolay kabullenecek bir karakter yok. Alışma süreci nasıl oldu?
İşte burdan ayrı bir hikaye çıkar, uzun bir süreç geçirdik çünkü. Önce uzmanlara danıştık kafamıza göre hareket etmedik, edemedik. Korsan işte sezgileriyle yaşıyor demiştim size. Bu yüzden bize bu konuda Pet Positif'ten Burcu Hanımla Emre Bey yardımcı oldular. Önce Korsan'ı 10 günlük sosyalleşmesi için kampa aldılar. Sonra da Mia'nın evimize geleceği gün ki o zaman Mia 4 aylıktı. Burcu Hanım da bize geldi, önce sahilde Korsan bende tasmalı, Mia da kardeşim Sinan'ın elinde tasmalı bir şekilde parkta karşılaştık. Korsan tabii Sinan'ı görünce de çok şaşırdı çünkü Sinan Londra'da yaşıyor ve gelmiş ve elinde başka bir köpek şaşırdı tabii ki. 
 
İlk önce bir durumu anlamaya çalıştı. Sonra sahil boyunca yan yana yürüdüler. Ve eve geldik ilk Korsan sonra Mia girdi içeri ve girer girmez bu alan benim hırlamasını yaptı Korsan. 
 
Ben kendim olsaydım durumu idare eden Burcu Hanım'ın davrandığı gibi davranmazdım mesela. Doğru bildiğimiz yanlışlar çokmuş. 
 
 
Doğru bildiğiniz yanlışlar nelermiş? 
Mesela Korsan, Mia'ya hırladığında ben olsam onu sakinleştirmeye çalışır ve bu esnada da okşardım. Hani 'sakin ol oğlum, tamam, hayır, yok bir şey gibi' şeyler söylerdim ama meğer doğrusu bu değilmiş işte. Doğrusu onu hiç sevmemek, dokunmamak, hatta görmemezliğe gelmekmiş. Yani hırladığı zaman Mia'yı sevmeye devam ettik. Ne zaman ki hırlamayı kesti o anda salise geçirmeden Korsan'ı sevip 'aferin oğlum' dedik. Yani ben aslında Korsan'ın Mia'yla anlaşabileceğinden hiç ümitli değildim ama böyle böyle işte mamayı önce Korsan'a sonra Mia'ya vererek ve bir de wc olayımız vardı. Mesela Mia ne kadar tuvalete çıkıyorsa Korsan da hep onunla çıktı hep beraber gezdirdik. İşte böyle böyle en sonunda Korsan, Mia'yi sürüsüne kabul etti. Aralarında bir abi kardeş bağı oldu sanki. Korsan şimdi Mia'nın koruması gibi yanından ayrılmıyor ama çok da yüz vermiyor. Mia da zaten Korsan'ı taklit ediyor. 
 
Korsan'ın ismi nerden geliyor. Bir Korsanlık göremedim de ben :)? 
Bebekken bembeyaz surata bir gözü koyu bej benekliydi ama şimdi haklısınız hiç alakası yok. 
 
 
Korsan'dan sonra başka köpek alır mısınız? Nerden alırsınız? 
Alırım herhalde, denk gelmesi lazım. Mesela Korsan bana denk geldi. O anda ihtiyacı vardı bize ve bize geldi ama sokaktan ama barınaktan denk gelirse bir bağ hissedersem alırım. Bu arada gerçekten üretim yapan ırk standartlarında üretime de karşı değilim. Ben Mia'yı çok araştırdım almadan önce üreticilerle konuştum. Türkiye'de bana sağlık garantisi veren birileri olmadı ve bu cinsin sağlık sorunları çok fazla biliyorsunuz. Cavalier King Charles SM hastalığı olan bir köpek. 7 sülalesinde bu hastalık gözükmeyen köpek bulmak da çok zor. Ben araştırmalarım sonucunda gidip İngiltere'den aldım Mia'yı. Yani bu işi düzgün yapan yılda 1-2 yavru alan kişiler var yurtdışında. Türkiye'de de artmasını dilerim profesyonel üreticilerin. Asla petshoptan köpek almam. Gittiğimde çok acıdıklarım elbette oluyor ama zaten bu işte böyle çarkını çeviriyor acıyoruz alıyoruz, yerine binlercesi geliyor. Talep olmazsa satış da olmaz. Okurlarınızı da bu petshoptan canlı almamaları için uyarmak isterim. 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN