Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sağı, Solu Belli Olmayan Bir Mahkeme

Yayınlanma Tarihi : 16 - 07 - 2015 : 10:44
Hayırdır mı demeliyiz, başka bir şey mi; bilemiyorum.
Anayasa Mahkemesi son bir yıldır aldığı kararlarla, ülke gündemini değiştiren, bu arada Ak Parti iktidarını kızdıran, öfkelendiren bir kurum haline dönüştü.
Anayasa Mahkemesi, günlerdir tartışılan ve içinden nasıl çıkılacağı bilinemeyen, "faal dershanelerle dönüşümünü tamamlamayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin faaliyetlerinin 1 Eylül 2015 tarihinde sona ereceğini" öngören düzenlemeyi iptal kararıyla yeniden gündem yaptı.
Bu iptal istemi CHP'den gelmişti.
 
Anayasa Mahkemesi, özellikle son bir yıldır önemli kararlarıyla dikkat çekti.
İsterseniz gelin hafızamızı tazeleyelim:
6 Mart 2014'te Ergenekon sanığı İlker Başbuğ'un özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasına Anayasa Mahkemesi; kişi hürriyeti ve güvenliğine ilişkin haklarının ihlal edildiği yönünde karar verdi.
Bu karar üzerine cezaevinde bulunan dönemin milletvekilleri Mustafa Balbay, Mehmet Haberal, BDP'li vekiller İbrahim Ayhan, Kemal Aktaş, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Gülser Yıldırım'ın bireysel başvuruları da kabul edildi.
 
Aynı mahkeme, Balyoz Davası'nda, dijital deliller ve tanık dinlenilmesiyle ilgili konularda sanıkların haklarının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar verdi.
Tutuklu 234 komutan tahliye edildi. Yakalama kararları kaldırıldı. Ve tüm sanıklar beraat etti.
 
357 sanıklı İzmir Askeri Casusluk davasında yargılanan 6 askerin yaptığı bireysel başvuruda da, "tutukluluk süresinin makul olmaması ve dava dosyasına erişimin kısıtlanmasının" kişi özgürlüğü ve güvenliği haklarını ihlal ettiği kararı çıktı. Sanıklar serbest kaldı.
 
Balyoz ve Ergenekon davalarındaki mahkumiyetlerde etkili olan 'gizli tanık' ile ilgili verdiği karar en dikkat çekiciydi.
AYM, gizli tanığın kimliğinin mahkemece hiçbir gerekçe gösterilmeden gizlenmesi ve sanıkla avukatına duruşmada sorgulama imkanı verilmemesinin adil yargılanma hakkının ihlali olduğuna karar verdi.
 
Hükümetin torba yasayla, Başbakanlık Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) verdiği "4 saat içinde internet sitesi kapatma" yetkisini iptal etti.
Kamuoyunda ve yurtdışında büyük tepki toplayan Twitter'ın kapatılmasına yönelik uygulama da AYM tarafından hak ihlali sayıldı.
 
Askere, amiri tarafından verilen ve askerler arasında 'disko cezası' olarak anılan disiplin cezasını "yetkili bir mahkeme tarafından verilmiş bir mahkumiyetin" yokluğu nedeniyle hak ihlali saydı ve tazminata hükmetti.
 
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısını değiştiren kanunun Adalet Bakanı'na verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerinin büyük çoğunluğunu iptal etti.
 
Üyesi olduğu sendikanın eylem çağrısına uyarak derse girmeyen öğretmene disiplin cezası verilmesini, sendikal haklara aykırı buldu. Böylece grev yasağı bulunan memurlar için sendikanın çağrısı ile iş bırakma eylemine katılmalarının bir hak olduğunun yolunu açtı.
 
Avukat Murat Ergün'ün, tutuklu subay müvekkili ile telefonda görüşme yapmasının engellenmesi üzerine yaptığı başvuruyu, Anayasa Mahkemesi haklı buldu ve Türkiye Cumhuriyeti cezaevlerinde bulunan tüm tutukluların avukatlarıyla cezaevlerinden telefon ile görüşmelerinin yasal hakları olduğuna karar verdi.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN