Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Lisan ve Münasebet

Yayınlanma Tarihi : 14 - 07 - 2015 : 09:08
Siyasette lisan-ı münasip, basit bir ifade isabeti değil; bir hitabet maharetidir...
Bu maharet eğitimle kazanılmaz; doğuştan gelen bir ilahi takdir tarifidir.
 
Seçim sürecinde lisan-ı münasibin artık Türk siyaset kürsülerinden uzaklaştığını, bu hitabet zarafetinin yerini, adeta aşağılamayı doruklaştıran bir hakaretin aldığını gördük...
Meclis’e gelen milletvekilleri, siyaset lisanına ve onun sanatlarına hiçbir itibar değeri göstermedikleri için, Meclis kürsüsünde sürekli hakaret içerikli sözcüklerin uçuştuklarına şahit oluyoruz.
 
Siyasi hitabetin güzel örneklerini sergileyen ustaları ve onların namdar değerlerini hatırlayacak siyaset kadrolarımızın, çok dar olduğu dönemlerdeyiz...
 
1950’de çok partili döneme geçtiğimizde partilerin grup başkanvekillerinin siyasette ne kadar önemli şahsiyetler olduğunu fark ettik...
CHP’nin grup başkanvekili olarak Faik Ahmet Barutçu, Demokrat Partinin grup başkanvekili olarak Fuat Hulusi Demirelli, Millet Partisi adına Hikmet Bayur ve Meclis tarihinin unutulmaz ismi olarak Osman Bölükbaşı, siyasi hitabetin müstesna örnekleriydiler.
Siyasi yaşamın, Meclis sahnesine yansıyan tragedyalarında veya vodvillerinde nüktenin, latifenin, mecazın, kinayenin nasıl mahirane ve ne ölçekte arifane bir hitabet sanatı olduğunu bu usta siyasetçilerin lisanından dinlerdik.
Benim üniversite yıllarım, bu ustaların Meclis kürsüsünde hitabet sanatı sergiledikleri talihli zaman dönemi olarak geçti...
 
Şimdi, Deniz Baykal olayı etrafında, güya açıklama yapıyorum diye izleyenleri hayrette bırakan manzarayı hatırlayın.
Türk siyasi hitabetinin ne kadar hazin ve ne ölçüde derin bir yaralanmayla sarsıldığını Türk toplumu şaşkınlıkla yaşadı.
MHP grup başkanı Yusuf Halaçoğlu’nun açıklamaları üzerine siyaset aktörlerinin hemen hepsi, Yusuf Beyin CHP’yi ve mensuplarını dinsizlikle suçlayan ifadesini ayıpladılar.
Siyasi partiler, hiçbir ayrım yapmaksızın, bu hitabetin sarahat ve ima lisanını CHP’ye yöneltilmiş bir siyasi ve medeni ayıp olarak gördüler.
Ve hepsi bir siyasi reddiye ifadesiyle Halaçoğlu’nu kınadılar...
 
Bu kınama itibarlı bir siyasi partinin, ahlaki değerleri önemseyen ilkelerini ve disiplinlerini öne çıkaran bir saygınlık tanımlaması oldu.
Bu anlayış içersinde MHP genel başkan yardımcısı Semih Yalçın,  görülen lüzum üzerine MHP grup başkanvekilliğini temsil eden Yusuf Halaçoğlu’nu görevden aldığını açıkladı.
 
Siyaseten bunu isabetli karar bulanlar olabilir.
Ama parti grubunun oylarıyla seçilmiş bir grup başkanvekilini görevden almaya genel başkan yardımcılarının görevli ve yetkili oldukları bir düzenleme var mıdır?
 
Doğrusu, MHP Tüzüğü’nün bu konuda nasıl bir düzenleme getirdiğini bilmiyorum. MHP genel Başkan yardımcısı Semih Yalçın da bu görevden alma işleminin hukuki dayanağı hakkında açıklamada bulunmadığı için bu konu biraz karanlıkta kaldı...
Siyaset müphemiyetten hoşlanmaz. Ama uygulanırsa da sesini çıkarmaz...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN