Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Peki At Nasıl Taşınır?

Yayınlanma Tarihi : 12 - 07 - 2015 : 10:11
Kedilerimizi köpeklerimizi taşımak uçakla ya da otobüsle çok kolay peki ama ya atı neyle nasıl taşıyacağız? Merak edenler için yaptığım araştırmalar sonucunda İpek Sevgür Hanımla tanıştım, kendisi yurt dışındaydı fakat yine de röpörtajı yapabildik. Bu işi uzun yıllardır yapan biri olarak bana bilinmeyenleri anlattı. Kendisine tekrar çok teşekkür ediyorum ve sizi onunla baş başa bırakıyorum.
 
Merhaba İpek Hanım bize firmanızı anlatabilir misiniz? At taşıma şirketi kurmak açmak nereden aklınıza geldi? 
At merkez 1995 yılında kurulmuş at ve binicilik firması. At ve binicilik ile ilgili her türlü faaliyeti vermek amacıyla kuruldu. 2005 yılına kadar binicilik ve at malzemeleri dışında yoğun sayıdaki buna 25 adet diyebiliriz ithal at römorku satışı gerçekleştirdik. Uluslararası fuar ziyaretleri ve iş gezilerimizde her daim ürün yelpazemize eklemeler ve Türkiye pazarına uygun çeşitlilik için uğraştık. 2005 yılında Almanya'dan bir at auction (açık arttırma) daveti aldık. 2000 yılında aktifleşen www.atmerkez.com.tr online satış sitemiz için bir renk katar düşüncesi ile auction düzenlenen özel işletmeyi ziyaret ettik.
 
Fakat tesis o kadar muhteşem ve auction o kadar essiz heyecan vericiydi ki beraber ziyarete gelen müşterilerimiz birer ikişer at aldılar ve bizim at transport maceramızın tohumları atılmış oldu.
 
İlk transportumuz hava yolu ile gerçekleşti. Her daim bünyemizde kendi gümrük işlemleri kadromuz mevcut. Bu transportu da hep beraber ekipçe gerçekleştirdik ve bünyemize canlı hayvan transportunu da eklemiş olduk.
 
 
Bu ara en çok duyduğum soru haline gelen 'Atlar nasıl taşınıyor' sorusu, bir profesyonelden dinleyebilir miyiz?
At transportu bir ekip işi. Siz bireysel olarak ne kadar bilgi sahibi olmanız veya başka ithalat ihracat alanında profesyonelleşmeniz bu alanda size yardımcı olmuyor. Tüm işlemleri, uluslararası kanun ve düzenlemeleri ile başlı başına profesyonellik isteyen bir iş.
2005'te hava yolu taşımacılığı ile başlayan serüven yıllar içinde en iyi hizmet verme yolundaki çabalarımızla bizi Horsetrans Kft ile exclusive partnership yaparak devam etmektedir.
 
Havayolu olsun karayolu olsun, ihracat ve veteriner işlemleri ile devam eden macera, Türk gümrük alanı işlemleri ile sona ermekte ve atlar sahipleri ile ahırlarında buluşmaktadır.
 
 
 
At taşıma için kullanılan özel araçlar var bunlara uçak kargo da dahil sizce hangisi daha sağlıklı?
At taşıma isi bir ekip işidir. Sonuç itibari ile çok hassas karaktere sahip olan bir canlı size emanet ediliyor ve Uluslararası tüm regulationlardan geçirip ahırına en sağlıklı şekilde teslim edilmesi amaçlanıyor. Bu bağlamda hava koşulları, atın konum itibari ile bulunduğu ahır adresi, atı aldığınız çiftlik koşulları, müşterinin atı ile buluşma aciliyeti gibi kişisel ve genel bir çok cevap size en uygun transport seçeneğini sunuyor. Tabii her durum dışında burada önemli başka bir durum da maddiyat. Kargo taşımacılığında uçak her daim karayolundan daha yüksek ücretlendirmeye tabiidir.
 
Uçak ile transport çok rahat ama kara ile transport çok yıpratıcı düşüncesi ise tamamen yanlıştır. Tüm şartlar analizinde atınızın en uygun transportu belirlenir. Bazı atlar yoğun ilgi ve kontrol isterken bazıları seyahat etmekten son derece zevk almaktadırlar. Zaten uzun yolculuklarda duraklamalar yapılıyor.
 
 
 
Uzun yolculuklarda atların duraklamaları gerekiyor dediniz. Bu duraklar at çiftlikleri mi, atlar geceleri orda mı konaklıyor yoksa kısa bir aradan sonra tekrar yola mı çıkılıyor?
Horsetrans Kft uluslararası bir at taşıma firmasıdır. Bu şekilde bir ortaklık yapmamız 2008 yılına dayanmaktadır. Sahibi eski milli olimpiyat binicilerinden. Bu transport sektöründeki kuralsızlık ve resmiyetsizlikten dolayı kendi firmasını kurmuş. At merkez olarak vermek istediğimiz hizmette amacımız profesyonellik. Atınıza hizmet veriyoruz ve bu bağlamda eksiksiz planlama ile çalışıyoruz. Müşterinin görevi ödememizi zamanında ve resmi olarak gerçekleştirmektir. At merkez baş müşterimiz ve vip misafirimiz olan atınızın konforu için her türlü detayı düşünüp takip etmelidir.
 
Horsetrans ve At merkez iki resmi firmadır ve transport iş alanı ile Avrupa Birliği sistemine kayıtlıdır. Her arabamız gprs ile EU (AB) merkezine bağlı ve EU canlı hayvan taşıma kurallarına uyma mecburiyeti vardır. Bu kurallara uyulmadığında çok yüksek meblağlı cezalar yansıtılmaktadır ki iş kapsamınızda bu size genel olarak çok zarar verir.
 
Bu regulationların başında transport arabasının her 8 saatte bir EU kapsam onayı almış bir ahırda durması, atların ahırda dinlenmesi, ot ve su ihtiyaçlarının giderilmesi ve sağlık kontrolu mevcuttur. Transport arabalarında iki şoför bulunmakta ve bunlar özel canlı hayvan taşıma, bakım ve acil durumlar için ehliyetlidir. Bu ehliyetler her sene girdikleri sınavlarla yenilenmektedir. Her şoför de aynı atlar gibi 8 saatte bir dinlenip uyumak zorunda. Transport kameraları sadece at kompartmanında değil şoför kompartmanında da takip ve onay durumu oluşturmaktalar.
 
 
 
Türkiye’de her yıl kaç tane at taşınıyor? Sadece satın alınan değil ama yurt dışında yarışmalara gidecek atlar da bu taşımaya dahil mi?
Yıllık istatistik olarak sayı belirtmem imkansız. Fakat At merkez olarak ayda 10-20 at en az ithal etmekte 10 at da ihraç etmekteyiz.
Müşterilerimiz at ithalatı ve ihracatı konusunda çok hassaslar. Resmi vergilendirme ve transport konusunda verdiğimiz hizmetlerden son derece memnunken bu durum yarışma taşımacılığı için ne yazıkki geçerli değil. Kendi at transport aracı olmayan müşterilerimiz, kapasite ve kabiliyet özelliklerini gözardı ederek en ekonomik transportu seçmekteler. Biz fiyatımız ile değil, verdiğimiz hizmet ve konfor ile ön plana çıkmalıyız.
 
 
Atlar rahatsızlansa yolda başlarında bir veteriner hekim bulunuyor mu acil mudahale için? 
At çok hassas ve kırılgan bir canlı. Karakter olarak da son derece farklı reaksiyonlar veriyor. Transport (taşıma) eyleminde ise reaksiyonları önceden tahmin edilemez. Amacımız bize emanet edilen bu canlıları her daim sağlıklı ve mutlu kılmak. Fakat çok nadir de olsa rahatsızlanan ve doğum yapan atlar oluyor.
 
Transport ekibi bu konularda ehliyetli ve kameralarla takipte. Acil durumlar için Avrupa Birliği kapsamındaki bölgesel Fei veterinerleri 7/24 hizmetimizde. Bu konuda hepsine minnettarız.
 
 
 
Bu kadar yıldır taşımacılık yapıyorsunuz, bu esnada başınıza gelen en kötü durum neydi?
2008'den beri tek bir atımız yolculuk stresi ile bağırsak düğümlenmesi sorunu yaşadı. Bulunduğu bölge üniversite veteriner bölümü yoğun ve uzun bir çalışma ile hayata döndürdü. Bize verilen resmi raporda transport zaafiyeti olmadığı, doğal bir karakter stres sonucu gerçekleştiği bildirildi. Fakat karşılaştığımız en üzücü durum olması açısından hep aklımızda ve kabuslarımızda olan bir olaydır.
Ekip olarak bu konuda maneviyatımız çok yüksek. Dualarımız hep vip müşterilerimiz için. Bazen siz ne kadar çabalasanız ve kendinizi çözümlerle donatsanız da manevi bir güce ihtiyacınız ve inancınız önemli rol oynuyor.
 
Peki en eğlenceli olan?
Son 5 senede 7 adet atımız yolda doğum yaptı. Horsetrans-Atmerkez bir nevi bu taylarla çok büyük bağ kurdu. Halen resimleri aramızda dolaşır ve o anki heyecanımızı konuşup hüzünleniriz. Hayat son derece sürprizlerle ve heyecanlarla dolu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN