Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ruki O Tatlı Bir Labrador

Yayınlanma Tarihi : 05 - 07 - 2015 : 15:04
Geçen hafta Alaçatı'da güzel bir evdeydim sıcak, pozitif ve neşeli insanların olduğu ve sarı bir labrador retrieverın neşe ve enerji saçtığı bir evdi. Işınsu Kestelli Hanım ile röpörtajımız vardı. Oğlu Ege de bize katıldı. Konu ise Işınsu Hanım'ın başarılı kariyeri ya da işinin keyifli veya zor yanları değil evin neşesi Ruki’ydi. Peki Ruki kim mi? Sizi bu keyifli sohbetle baş başa bırakıyorum. 
 
_Işınsu Hanım merhaba öncelikle bizi evinizde ağırladığınız ve bu yakışıklı oğlanla tanışma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Önce biraz Ruki’yi tanıyalım bize kısaca Ruki’yi anlatabilir misiniz? 
Ruki’nin hikayesi 6 yıl önceye dayanıyor. Ben Ruki’den önce karşıdan köpek geldiğini görsem yolumu değiştirirdim. Bir gün Ruki karşımıza çıktı Ege’yle resmen aşık olduk. İlk eve geldiğinde küçücük bir yavruydu ben o zaman bile bu kadar yaklaşamıyordum Ruki’ye. Şu an gayet iyiyiz ama gördüğünüz üzere diyor ve gülüyor. 
 
Ruki o sırada kapının önüne çıkıp bir posta koyuyor etrafa, Işınsu Hanım'ın dediğine göre ayrıca evin alarmı Rukiymiş. Fakat diyor ve ekliyor ilginç bir şekilde Alsancak'taki evimizde bir kere bile havlamıyor fakat burada başımıza bekçi kesiliyor. Neyseki havlamıyor diye de ekliyor atarlar yoksa bizi apartmandan diyor. Zeki çocuk işte bahçeli evi benimsemiş benim alanım diyor ve koruyor. 
 
__Her köpeğin kendine özgü bir karakteri oluyor siz de fark etmişsinizdir eminim. Peki Ruki’nin karakteri nasıl? 
Ruki’nin karakteri aynı oğlum Ege, aynı onun gibi kibar ve sessiz sakin, ayrıca çok da uyanık.
 
 
Ruki kedilerle hiç dalaşmıyor hatta onları görmemezliğe geliyormuş Işınsu Hanım'ın dediğine göre bence de en iyisini yapıyor kediler bazen çok tehlikeli olabiliyorlar çünkü.
 
__Peki Ruki ile ilgili eğlenceli bir anınızı anlatabilir misiniz? 
O kadar çok var ki ama sanırım ilki şuydu, Ruki’yi eve getirdik ve bazı sınırlamalar koyduk. Ege de o zaman küçüktü ona da tembihledik bak sakın yatağına almayacaksın köpeği diye ve yattık. Sabaha karşı kalktığımızda bir de ne görelim Ege, Ruki’yi yatağına almamış ama onun yatağına yatmış (gülüyor). Ruki ile uyumuşlar ama yatağı görmeniz lazım pislik içinde. Ruki'de tabii o zaman tuvalet eğitimi yoktu yani yatağı az çok tahmin edersiniz. Aklımız çıkmıştı ama hoş bir anı olarak kaldı işte. 
 
Bir de geçtiğimiz senelerden birinde Amerika seyahatindeydik, İki aile tatil yapıyorduk. Çok hoş bir otelin önünden geçerken rezervasyonumuzda yoktu yer varsa kalmaya karar verdik. Otele girdik resepsiyoniste oda istediğimizi işte iki aile olduğumuzu falan söyledik. Resepsiyonist de köpeğiniz var mı? Diye sordu bana ben de 'evet var' dedim. İşte soruyor cinsi vs ne diye. En son nerde köpeğiniz dedi şaşırdım. Zaten içimden de diyorum kadın bana neden köpeğimi soruyor ki acaba hayvansever biri herhalde bizden hoşlandı falan diye düşünüyorum. Ben de gayet normal ve şaşırmış bir şekilde 'evde' dedim bir anlamsız baktı bana, yani Turkiye'de evde dedim. Meğerse orası pet kabul eden köpekli bir otelmiş, kadın da bana o yüzden köpeğiniz var mı diye sormuş. Sonra çevreme şöyle bir bakındım herkesin ya kucağında ya tasmalı elinde köpekler otele girip çıkıyorlar. Bu da hoş bir anımız oldu Ruki ile ilgili.
 
Bir Çeşme Festivali zamanıydı benim de elimde plaket vardı. Alaçatıdayız, Ruki de daha ya 1 ya da 2 yaşında, inanılmaz enerjik deli dolu bir çocuktu o zaman. Eşim Can da önümde ama ilerde biraz. Ben 'Can' diye seslendim, seslenmemle birlikte Ruki, Can’ı gördü ve bir koşmaya başladı, resmen çizgi filmlerdeki gibi ben arkasından paralel olarak sürüklendim. Tasmayı da bırakamadım kaçar korkusuyla. Resmen motor kazası geçirmiş gibiydim. Her yerim sürtüldü kanadı. Şimdi olsa hayatta tutmam akıllandım. Benden çok daha güçlü, ayrıca kaçmayacağını da biliyorum artık. 
 
 
__Allah gecinden versin ama eğer Ruki ölürse başka köpek alır mısınız? 
Aslında bu konuyu hiç düşünmedim ama alırdım. Evin neşesi oluyorlar, ev sessiz ve soğuk kalır o olmazsa. 
 
__Peki petshoptan mı barınaktan mı alırsınız ikinci köpeğinizi?
Kesinlikle barınaktan alırım ama aslında sokaktan da alabilirim. İmkanım olsa zaten sokaktakilerin hepsini eve toplayacağım. Hatta gittiğimiz her restorandan mutlaka kalanları paket yaptırıp Kordon'daki köpeklere veya eğer buradaysak da Alaçatı'daki köpeklere dağıtıyorum. 
 
__Ruki’yi eğitime yolladınız mı yoksa kendiniz mi eğittiniz? 
Ege eğitime vermek istemedi. Güvenemedik döverler korkusu vardı bizde, o yüzden kendimiz eğittik.  Ameliyattan sonraki  dönemde çok iyiydi Ruki. Beni rahatsız etmemek için evde ses bile çıkartmıyordu. O zamanlar hep sakin, sessiz bir şekilde yatardı, resmen hissetmişti beni rahatsız etmemesi gerektiğini.
 
Zaten Ruki’nin lideri kesinlikle Ege’ydi, Ege'yi inanılmaz dinliyor. Resmen gözünün içine bakıyor fakat Işınsu Hanım’ın da kendince yöntemleri vardı tabii ki özellikle ödül mamasını eline aldı mı Ruki inanılmaz itaatkar bir oğlan oluyor. Her labrador gibi ödül için yapmayacağı şey yok. Özellikle foto çekilirken ödül çok işimize yaradı. 
 
 
__Türkiye’de köpekler için özellikle keşke şu da olsaydı diyebileceğiniz bir şey var mı? 
Keşke pet shoplarda canlı hayvan satışı olmasa ve keşke yasaklansa. 
 
 
Işınsu Hanıma, oğlu Ege’ye ve Ruki’ye bu keyifli sohbet için tekrardan çok teşekkür ediyorum.
Haftaya Pazar görüşmek üzere...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN