Yaza Merhaba

Birkaç hafta önce ilk bir sıcaklar bastırdığında ben hemen yazlığımı kışlığımı yapmıştım. Aynı zamanlarda köpekler de bir kışlık tüylerinden kurtulsunlar diye çok sevdiğim köpek kuaförümüzden randevular alndı. Yılda 2 kere yapılır bu yıkama ve bol taranma seansı. Hele ki Maya'dan çıkan tüye inanamazsınız resmen köpek 2 beden küçüldü kışlık tüyleri tamamen taranınca. Rahat ettiği anlaşılıyordu her zamanki halinden daha da yaramaz olduğu için sanırım bir rahatlamış bir havalarda uçuyorum efekti gelmişti köpeğe. Tabii 'yaza merhaba' derken sadece taranma işlemini yapmıyoruz bir de bütün bir sistem değişiyor. Mesela ben şahsen kışın sabahları verdiğim mamayı akşamları vermeye başlıyorum. Sabahları sıcaklardan yemek istemediği için hem tasında mama kalmamış oluyor hem de köpek geceye doğru güneşin batmasıyla bir iştahı açılıyor sanırım o yüzden akşamları mama yiyorlar.
 
Gün içinde su tüketimi arttığı için de taslarımız da değişiyor. Kışın kullanılan nispeten daha küçük tasların yerini duvara monte ettiğim bir nevi kendi yaratıcılığımdan doğan köpek yalakları alıyor. Böylece oynarken falan çarpıp yada sırf bana eziyet olsun diye devamlı vurup döktükleri tasların yerini sağlam vursa da dökülmeyen taslarımız alıyor ki yaz sıcaklarında susuz kalmasınlar. Sonuçta 24 saat beraber değiliz onlarla. Zaten Cookie ve Tyra'da problem yok. Onlara porselen tasta koysam dökülmeyeceğini biliyorum ama diğerleri birer canavar, Vegas, Maya ve Barney 3'lüsü bu duvara monte taslar onlar için dizayn edildi. Çok memnunum kesinlikle tavsiye ederim. Sizin de benimkiler gibi yaramaz köpekleriniz varsa ve bahçede deli dana gibi koşarken az bir bahçeyi kazıp sonra da suları yere döküp üstünde tepinmeyi seviyorlarsa sabit bir şey, dökemeyecekleri bir şey arayışına giriyorsunuz. Ben dübelle duvara 3 yerinden monte etmekte buldum çareyi. İnsan böyle durumlarda inanılmaz yaratıcı olabiliyor.
 
Tabii ki bir diğer yaz başlangıç hazırlığımız kenelerle savaş. O yüzden dış parazit damlalarımızın tarihlerini sıklaştrdık. Kış aylarında 3 ayda bir yaptırdığımız dış parazitler köpeğiniz içeride evde de yaşasa dışarıda bahçede de yaşasa bu sıcak günlerde kenelere karşı ayda bir yapılmaya başlanıyor bizde. Çünkü apartman köpeği de olsa illaki günde 2 kere yürüyüşe çıkıyor ve orayı koklayacak burada da durcak biraz derken kene kapması çok olası dışarıdan da o yüzden siz siz olun üzülmemek için yaz sıcaklarında dış parazitini ayda bir yaptırın. 
Bir de bu aylarda çıkan pisi pisi otlarına ve bilimum diken börtü böcek köşelerine de dikkat etmek lazım. Özellikle dışarıda geçirdikleri saatlerden sonra taramaya özen gösterin böylelikle yapışan eden tüylerinin arasına giren her şeyi yakalayabiliyorsunuz. Ayrıca yine kulak içlerine ve yüz çevresine de bir göz atın.
 
Aşırı sıcaklarda ise sık sık köpeğinizi ıslatın ya da büyükçe bir havluyu buzlu suya batırın balkona serin üstüne yatmak hoşuna gidecektir. 
Havuzda ya da denizde yüzdürdükten sonra da mutlaka tatlı suyla yıkayın köpeğinizi. Şampuan kullanmanıza gerek yok. Çok yıkanan köpek kokar algısı kesinlikle doğrudur, köpekleri şampuanla çok gerekmedikçe yıkamayın. 
 
Sokaklarda yaşayanları da unutmayınız onlar için bunları yapacak bir sahipleri yok o yüzden en azından bir kap suyu gölgelik yerde bırakmaya özen gösterin.
YORUM EKLE