Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dirayet Bir Tecrübe Bileşkesidir

Yayınlanma Tarihi : 29 - 06 - 2015 : 08:58
Seçim sonuçları açıklandığında AK Parti’nin yüreğine ateş düştü. Müthiş korkuya kapıldı.
AKP denince mangalda kül bırakmayan kadro, sinikleşmiş, kendi içine kapanık bir korkuyla silkelenmeye başlamıştı.
Bu durum AKP’nin ve Tayyip Bey yönetiminin başına ilk kez geliyordu.
Oysa tekerrür olmazsa, tecrübe teşekkül etmezdi. Bu gerçeği fark eden Tayyip Bey, olaya nasıl müdahale edeceğinin biçim ve ölçeklerini gözden geçirdi.
İlk yaptığı iş, AKP kadrolarının uykusunu kaçıran korkunun niteliğini ve muhatabını değiştirmeye karar verdi.
Bu bir dayanıklı siyasetçi portresidir...
Tayyip Bey’in can kurtarıcı silahı; koalisyon kurulma alternatiflerini bolluğa kavuşturup, 45 günlük “tekrar seçim” silahına etkinlik kazandırmaktı.
Bunu da bugüne kadar başarıyla yürüttü. Aynı başarıyla yürütmeye devam ediyor.
Önce, CHP’yi bir süre görmezden geldi. Hatta biraz küçümsedi.  MHP ile HDP’nin karşılıklı ilan ettikleri husumet andını kullandı.
Böylece her ikisini muhalefette bırakıp, CHP ile koalisyon kurma ihtimalini gündemde ısıtmaya başladı. Aklıselim sahibi siyasetçilerin zihninde AKP ve CHP koalisyonunu önemsetti. 
Bu yaklaşımı muhtemeldir ki bayrama kadar sürdürecek, daha sonra kendisi için minimum zararlı olacak bir koalisyon protokolünü CHP’nin önüne koyacaktır.
Buna biraz dayatmacı yaklaşım diyebilirsiniz. 
Bu dayatmanın faturası, “tekrar seçim” alternatifini işlerliğe kavuşturmak ve yeni seçim sürecinde, eksik kalan 18 milletvekilini aktifine katmaktır. 
Bu arada Davutoğlu’nun, görüşmeleri ağırdan alarak ve zamanı bonkör kullanarak 45 günlük kesin süreyi AK Parti lehine kullanması beklenmelidir.
 
Başka bir vesileyle belirtmiştim: Siyaset biraz da tesadüf işidir... 
Buna talih de diyebiliriz. 
Sadece tesadüfe veya talihe bağlı kalırsa, iz bırakan etkinlik kazanması mümkün olmayabilir...
Siyaset biraz da tecrübe işidir. Ama siyaset bahsinde tecrübe kazanmak herkese nasip olmaz. Talihin yaver zeminindeki tesadüf, kendini sıklıkla tekrar ederek tecrübeyi oluşturur...
Tekerrür olmazsa, tecrübe oluşmaz...
Tayyip Bey her seferinde tek başına iktidar olduğu için koalisyon kurnazlıklarını ilk kez deniyor ve herhangi bir ihmale fırsat vermemek için bütün imkân ve fırsatları özenle kullanıyor.
Yani Tayyip Bey, koalisyon ortağı olarak CHP’yi tercih eder. Çünkü MHP’de lidere itaat katsayısı yüksek olduğu için Devlet Bey’in temayülleri koalisyon ömrünü belirleyen ölçüt olur.
CHP’de ise lideri tartışmaya almak geleneksel olduğu için koalisyona riayet ederek bu tartışmaları azaltmak CHP’yi tercih edilir ortak konumuna oturtur.
 
Siyaset aynı zamanda bir basiret işidir. Basiret ileriyi görebilme sanatıdır. Siyasetteki manası, seziş sanatına katılan ileri görüşlülüktür. Beceri biçimlemesinin, ruhsal içeriğini zenginleştiren yetenek, olarak da tanımlayabiliriz. Bu üç unsuru bütünleştirirsek, önümüze siyasetin en sağlam ve zor kazanılan sanatı çıkar. Buna dirayet” diyoruz...Dirayet, bir akıl kullanma sanatıdır:  Dirayet, aklın izan içinde makulü arama sanatıdır...” 
 
Peki, Meclis’in yüzde 60 çoğunluğunu elde bulunduran kadronun, siyasette hiç mi etkin rolü yoktur? Öyle görünüyor ki yoktur. MHP ile HDP inatlaşması, yüzde 60 çoğunluk manzarasını boşa çıkarmıştır.
Yani mevcut koşullarda AKP liderliği dışında bir koalisyon önderi görünmemektedir. Bütün yollar bu kulvara sapmaya başlamıştır. Bütün koalisyon yönlendirmelerinde, Tayyip Bey yönlendirmesi ve ağırlığı dikkat çekmektedir.
Peki, her koşulda Tayyip Bey mi kazançlı çıkacak?
Evet!
Çünkü MHP ile HDP “makulde mutabakat” sağlamadıkça Tayyip Bey’den başka çare söz konusu olmaz...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN