Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Koalisyon Yanılmaları

Yayınlanma Tarihi : 26 - 06 - 2015 : 09:32
Seçim sırasında koalisyonları baş belası gibi gösterdik. Bu konuyu her vesileyle, her zeminde gündeme getiren Tayyip Beydi. Koalisyonları yerin dibine batırıyordu.
Şimdi ise Tayyip Bey, bütün gücüyle bir koalisyon kurulmasına çalışıyor.
Muhtemel hükümet modelini önceden kestirmiş olduğu anlaşılan Selahattin Demirtaş, kesin bir gözlem isabetini dillendirmişti.
Tayyip Bey’in kendisini hedef alan sözlerine cevap verirken, “ülke için asıl felaket olan şey, koalisyon yönetimleri değil; tek başına bir kişinin ülkeyi yönetmesidir” demişti...
Sakın ha buna, “siyaset denen şey budur işte” deyip geçmeyin. Bu sadece Türkiye’ye mahsus bir planlama zaafıdır...
 
Koalisyona en fazla muhtaç olan iki parti, (iki lider) var: 
Birinci isim, hem cesametten (258 milletvekili), hem de siyasetten kaynaklanan etkinliğiyle AK Parti lideri Tayyip Bey’dir.
İkincisi ise HDP lideri Selahattin Bey’dir. Sayısal çoğunluğu ve önceliği yoktur. Üstelik siyaseten etkinliğini de iyi kullanamamaktadır.
 
Türkiye siyasetinde koalisyon geleneği zayıftır. Çünkü en kalabalık parti, en fazla bakan sayısını elde tutmak için minimum bakanlığa razı olan partiyi, koalisyon ortağı olarak gözüne kestirir.
Ve onunla koalisyon kurmaya çalışır...
Örneğin CHP ile koalisyon yaparsa, mevcut bakanlıklardan 12 tanesini vermek durumunda olacakken, MHP ile koalisyon yaparsa sadece 7 bakanlık vermekle işi kıvıracaktır.
 
Görünen o ki, bu kez en akıllı davranan MHP oldu. Koalisyon kurma inisiyatifini ele geçirip, AK Parti’yi pervane gibi etrafında döndürüyor. 
Peki, avantajı ne? Tam 80 milletvekili...
 
Peki, en az avantaj kullananı kim?
HDP... 
HDP’nin de 80 milletvekili var; ama tecrübesi yok; daha doğrusu cesareti yok... 
Eğer tecrübesi, ya da cesareti; ya da her ikisi birden olsaydı, oturup ziyaretçi bekleyeceği yerde, partisine ikbal bahçesini aralayacak fırsatın kapısını ardına kadar açardı. 
Sanki bunlar ayıp şeylermiş gibi, bu bahislerden uzak durmayı siyaset sanıyor...
Ama bu arada bir de zekice yöntem kullandı: “Sayısal olarak bize ihtiyaç olmasa bile, koalisyonun işletilişinde deney ve öneri sunarak katkıda bulunabiliriz” dedi...
Buna “kapı açmak” denir. Bu söz, MHP ile koalisyon olmazsa, biz hazırız iması anlamınadır. 
Böylece hem HDP’ye fırsat zemini, hem de AKP’ye müzakere gücü kazandırmaktadır.
AKP bu köprüyü görmezden gelemez. Çözüm süreci ortağını, koalisyon yapılmaz parti gibi gösteremez. Gösterirse inandırıcı olmaz...
 
HDP uzun süre Meclis’te görev üstlendi. Ama her dönem sonunda milletvekili yenilemesiyle, tecrübe biriktirmek yerine, dönemsel etkinlik yaratmayı tercih etti. 80 milletvekilini belki hayal bile etmiyordu. Ama kazandı. Bunu iyi kullanamazsa sorun kimsenin değildir.
Neden mi?
HDP barajı aşmasaydı, bugün koalisyon tartışmalarına gerek kalmayacak ve AKP dördüncü kez tek başına iktidar olacaktı.
Herkes, HDP’nin fonksiyonel siyasetini işlerken bunu nedense hatırlamıyor... Ha! Bu arada görünen o ki, HDP’nin bizzat kendisi de hatırlamıyor...
 
Eğer ilk üç ay içinde, biri anayasa olmak üzere, üç konuda tam anlamıyla kökten değişiklik gerçekleştirilmezse, bu koalisyon, maziye gömdüğümüz onlarcasından hiçbir farkı olmayan, siyaset kurnazlığından ibaret kalacaktır...
Koalisyon başbakanlığının ilk isim teklifi Davutoğlu’na yapılacaktır. Ahmet Bey, Kemal Bey’i ve CHP’yi ziyaret bile etmeden doğrudan Devlet Bey’le masaya oturup işi kısa yoldan çözebilir.
Sakın şaşırmayın...
Bütün ülke “muhalefet koalisyonu” beklerken, Tayyip Bey ata binmiş ve Üsküdar’ı geçmiş olacaktır...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN