Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Demirtaş ile Uzayı Dolaştık

Yayınlanma Tarihi : 25 - 06 - 2015 : 09:45
Elime akıllı bir cep telefonu verdiler.
Şuraya bas, "evet" denilen yere tıkla dediler.
Yaptım...
Ekranda, "Geleceği İnşa Edecek Gençleri Bekliyoruz" yazısı çıktı. Altında da üç çocuklu bir fotoğraf ve ortalarında da kalkışa hazır bir uzay aracı.
Ekrem Bey gülümseyerek;
"NASA'nın uzay aracı artık senin kontrolünde. Gezdir bakalım bizi uzayda...
Önce şöyle bir Mars'a uzanalım. Oradan Jüpiter'e. Dönüşte de Ay'a uğrar biraz takılırız..."
Nasıl yani? deyince, Ekrem Bey kısaca İzmir Ekonomi Üniversitesi mezunları tarafından geliştirilen ve akıllı telefonlara yüklenebilen "Arıtılmışlık Gerçeklik Uygulaması" adlı özel yazılımı anlattı ve tekrarladı:
"Bas düğmeye, ateşle motorları, uzaya gidiyoruz, komuta sende..."
 
 
Rüya falan değil ha; İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ile dün cep telefonuna yüklenen bu üç boyutlu yazılımla Milliyet Ege binasından roket ile uzaya havalandık.
Galeksideki her gezegenin içine girdiğinizde, karşınıza İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin bir fakültesi çıkıyor.
Dolaşıyorsunuz.
Avantajlarını, bilimsel çalışmaları, verilen eğitimi, akıllı sınıfları, kampüsü, sosyal yaşamı, spor tesisleri, kafeler, yemekhaneler, daha öğrenmek istediğiniz akla ne gelirse dinleyerek ve üç boyutlu izleyerek, sanki üniversitenin içindeymiş gibi geziyorsunuz.
İşiniz bitti mi, basıyorsunuz düğmeye, ver elini bir başka gezegen ve fakülte...
 
 
Yanlış anlamayın ama bir ara kendimi orijinal adı Star Trek olan, ülkemizde Uzay Yolu olarak bilinen tv dizisindeki Atılgan Yıldız Gemisi'nde ve Kaptan Kirk gibi hissettim.
İzmir Ekonomi Üniversitesi büyük bir atılım içinde.
Ekrem Demirtaş, sanayileşme devrimlerini kaçırdık, hiç olmazsa gençlerimizi uzay çağına hazırlama düşüncesinden yola çıkarak, İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni hem bilimsel hem de fiziki olarak bugünden yarınlara hazırlıyor.
İzmir Ekonomi, 3 milyon dolarlık dijital teknoloji alt yapı harcamasıyla, bu akademik yıldan itibaren ülkemizde örneği olmayan bir teknolojik yenilik "Akıllı Kampüs" uygulamasıyla öğretime geçecek.
Sonuç olarak; bilgiyi üretebilen, hayata ve geleceğe güvenle bakan gençler mezun edecek.
 
 
Hazırlıkları tamamlanmış.
İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde seneye Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, Güzelbahçe yerleşkesinde hizmete girecek.
Demirtaş'ın en büyük hayallerinden biri,- ki hayal dememek lazım- 2016'da hizmete girecek; anaokulundan üniversiteye kadar kesintisiz eğitim verecek bir eğitim projesini tamamlamak.
Sırada bir de İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi var.
Demirtaş, farklı bir Tıp Fakültesi düşünüyor.
"Mesela sen bu masada oturup çalışırken, ya da evde otururken, biz senin rutin olarak vücut muayeneni yapacağız. Herhangi bir yerinde sıkıntı varsa uyarıp, ne yapmak gerektiğini bildireceğiz. İlacını içme vaktinin geldiğini hatırlatacağız. Bunlar hep uzaktan yapılacak. Yani İzmir'e ve Türkiye'ye Uzay Çağı'nın Tıp Fakültesi ve hastanesini kazandıracağız."
 
 
Yapar mı?
Ekrem Demirtaş yapar.
Kimsenin kuşkusu olmasın.
İzmir Ekonomi Üniversitesi, kentin ilk Vakıf Üniversitesiydi.
Şimdi İzmir'de vakıf üniversitelerinin sayısı 5'e ulaştı.
İzmir Ekonomi, bugün Uzay Çağı ve Teknolojilerini; Mühendislikte, Sağlıkta, işletmede, Güzel Sanatlarda, İletişimde, Fen ve Edebiyatta, Meslek Yüksek Okullarında ve Yüksek Lisans da uygulamaya geçiyor.
Göreceksiniz, diğer üniversitelerimiz de arkasından gelecektir.
Ama İzmir Ekonomi hep "baba" olarak kalacaktır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN