Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kırk Kılıklı Akıl

Yayınlanma Tarihi : 23 - 06 - 2015 : 09:25
Türk siyasetinin “akıl” deyiminin kullanılmasındaki bolluk kadar, başka hiçbir ülkenin siyasetinde bu tür bir kullanım örneği bulamazsınız.
Her vesile ile “akıl”dan söz ediyoruz.
Örneğin “ortak akıl” diye bir deyim ürettik. O tarihteki tartışmaların sakinleştirilmesinde bu deyimin sığıntıları olarak durumu idare ettik. Sonunda mana kayboldu.
Sonra “üst akıl” dedik ve siyasi ihtilaflarımızın uzlaşma kültürü için, bu kez bu deyimi kullanarak yavanlaştırdık. Öyle görünüyor ki koalisyon görüşmelerinde bunu tirit hale getireceğiz...
Bir de geçenlerde “düzgün akıl” diye bir deyim duydum... (Aman yarabbi; ne laf be...)
Yani akıl sözcüğünü bolca kullanıyoruz; ama onu bulup kullanmakta öyle maharetli olmadığımızı bir türlü görmüyoruz... 
İşin özeti şudur: Her şeyde bir akıl vardır: Yeter ki onu arayıp bulalım... Üst akıl, ortak akıl, düzgün akıl gibi kavramlar yaratıp ortalığı velveleye vermenin hiç gereği yoktur...
O güzelim “makul” kelimesine ne oldu?
 
Seçim gecesi sonuçlar belli olunca, bu seçimlerin tek mağlubunun Tayyip Bey olduğu görüldü. Kendileri de bu inancı pekiştirdiler.
AKP’liler bu kanaatlerini dillendirecek cesaretleri olmadığından sustular. Tayyip Bey hemen müdahale haklarını kullanarak, bütün siyasi partileri makulün etrafında birleşmeğe çağırdı.
Böylece koalisyon ihtimalleri gündeme getirildi ve hemen görüldü ki bu görüşmelerin tek galibi vardır ve bu şahıs Tayyip Bey’dir. Çünkü Tayyip Bey, dağınık dönemlerde doğru muhatap seçme ustalığı ile 12 yıl iktidarda kaldı...
 
Tayyip Bey diyor ki: “Hükümet bir an önce kurulmalıdır. Siyaset liderleri egolarından vazgeçmelidirler. Yoksa hükümet kurulması uzar. O zaman da biz üzerimize düşen görevi yaparız...”
Demek istediği şey şu: Kırk beş günlük süre içinde hükümet kurulmazsa “tekrar seçim” gereğini işletirim...
Şu anda Tayyip Bey’in en güçlü olduğu konum budur: Yani “tekrar seçim” inisiyatifi sadece ve sadece Tayyip Bey’in iradesindedir. Yeniden seçim kararının Meclis iradesine geçmesi için, bir hükümetin kurulması gerekiyor.
Tayyip Bey’i siyaseten bütün olaylara hâkim duruma getiren husus budur. Koalisyon ihtimalinin ürkek bir noktaya gelmesinin nedeni, muhalefetin, Tayyip Bey’e güvenmemesidir.
Nitekim muhalefet, ısrarla Tayyip Beyin anayasal sınırlara çekilmesini koalisyonun vazgeçilmez şartı olarak ileri sürmektedir.
Tayyip Bey’in bu iddialara karşı sadece “ben anayasadaki yerimin ne olduğunu çok iyi biliyorum” diyor.
İşte bu tereddüt unsuru 45 günlük anayasal sürenin dolmasında Tayyip Bey’in kullanacağı en belirgin koz oluyor.
Yani 45 gün süreyle Tayyip Bey, Demokles’in kılıcıdır...
 
Meclis bugün açılıyor.
Eğer süresi içinde hükümet kurulmazsa “tekrar seçime” gidilecektir.
Tekrar seçimde de böyle bir siyasi dağılım çıkarsa aynı durumlar yeniden yaşanacak demektir.
Ya da halk, bu kez koalisyon kurmanın zorluğunda ortak yönetim disiplini yerine, tekil iktidar eğilimi göstermiş olacaktır.
Öyle görünüyor ki, hükümet kurma yönetimi Tayyip Bey’in siyaset direktiflerine göre belirlenecektir. Böyle bir tecrübeyi ilk defa yaşıyoruz...
 
Tayyip Bey durumu kendi lehine iyi yürütüyor. Buna karşılık CHP ile MHP liderleri birbirleriyle ağız kavgasına kapılmış gidiyorlar...
Oysa kırk kılıklı akla ihtiyaç yok; “makul” olalım yeter...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN