Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Siyasette Bir Düzine Yıl

Yayınlanma Tarihi : 20 - 06 - 2015 : 09:55
Geçtiğimiz hafta içinde en fazla tartışılan kitap, Abdullah Gül’ün basın danışmanı Ahmet Sever’in anılarını topladığı “Abdullah Gül İle 12 Yıl” isimli çalışması oldu. 
Yayınlandığı andan itibaren Tayyip Bey taraftarları, bu saptamaları, Tayyip Bey’i siyaseten zor durumda bırakmak kurnazlığı ve tertipçiliği olarak algıladılar. Çevreye de böyle sundular...
Sıradan bir savunmaya girişmek yerine, görünüşte Ahmet Sever’i; asıl amaçta ise Abdullah Bey’i hedef alan bir yıpratma uygulamasına geçtiler...
Ahmet Bey’in saptamalarında, on iki yılı kapsayan siyaset hatıraları ve olay içerikleri var. 
Kitap, her olayda Abdullah Gül etkinliğini öne çıkaran bir yaklaşım kayırıcılığı sergiliyor...
 
Çok önemli makamlara gelmiş siyasetçilerin basın danışmanlarında, bu mesleğin yaygın örnekleri, hayret yaratan bir üslup sergilemesi olarak değerlendirilir. Nitekim AKP içinde mevcut yönetim kadrosunu ve özellikle Tayyip Bey’i savunanlar, Ahmet Bey’in hatıralarını zamanlama açısından kurnaz içerikli ve önemli ölçüde tuzakçı buluyorlar. 
 
Bu doğru bir teşhis ve isabetli bir yorum değeri midir? Eğer 7 Haziran seçimlerinde AKP, beklemedikleri bu yenilgiye uğramasaydı, bu kitabın bu kadar asabi bir lisan ile eleştirilmesi söz konusu olmazdı. Hatta kitabın içerik zayıflığından bile söz edilebilirdi. Hatta biraz daha ileriye gidip, AKP içinde bir siyaset otoritesi boşluğu yaratıp, Abdullah Bey’in böyle bir fırsat peşinde olduğu söylenebilirdi.
Bu aşamada, bu tür yorum başlıklarının çok inandırıcı değerler içerdiği söylenemeyebilir. 
 
Ama belli ki, AKP içinde birbirine düşen iki kadro oluşmuş durumdadır... Birinci kadro, Tayyip Bey’in siyaset sistematiğinden yana olanların oluşturduğu yorum ve karar kadrosudur. Tayyip Bey’in en az 400 milletvekili istemesine rağmen, en çok 258 milletvekili alabilmesi, hedefin yüzde 35 gerisinde kalmış olması demektir ki, böylesine hassas bir seçimde çok dikkat çekici değerlendirmelere vesile olacaktır.
İşte böyle bir ortamda Ahmet Bey’in kitabının, AKP içinde büyük ölçekli konumlandırma ve tahlil farkı yaratması tabii sayılmalıdır.
 
Abdullah Bey, AKP’nin en önemli kurucularındandır. Dışişleri bakanlığı, başbakanlık yapmış ve Tayyip Bey’in “Kardeşim Abdullah Bey” takdimiyle cumhurbaşkanlığına yükseltilmiştir.
Abdullah Bey’in şimdi yeniden ve kaldığı yerden tekrar AKP genel başkanlığına getirilme girişimi, yeniden başbakanlığa getirilmeyi beklemesi, belli ki, AKP kadrolarının önemli kısmında arzulanan bir siyasi talep gibi değerlendirilmemektedir. 
Bu ihtimal için, AKP içinde bir ihtilaf tartışmasının Ahmet Bey’in hatıra tespit kitabına dayandırılması, her fırsatı kullanmaya kararlı bir kadronun mücadele hazırlığını göstermektedir.
 
Kitabı dikkatle okudum. Alelacele yazılmış izlenimi vermiyor. Aksine, bugünlerin önceden planlanmış ve değerlendirilmiş olduğu teşhisi yaratıyor...
 
Seçim sonuçlarının AKP’de tereddütlü konumlandırmalar yaratması normaldir. Ama bunun bir hatıra kitabının sonucu olduğunu sanmak ve ona göre değerlendirmek pek yerinde görünmüyor... Ama siyasette bir düzine yolun özetini sunuyor; o kadar...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN