Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yine Yeniden Merhaba

Yayınlanma Tarihi : 21 - 06 - 2015 : 09:42

Yeniden merhaba sevgili okurlarım...

Uzun bir aranın ardından tekrar beraberiz. İşlerimin yoğunluğundan dolayı köşeye vakit ayıramadığım için sizlere yazamamıştım fakat gerçekten de özledim yazmayı. Can dostlarımızın sesi olabilmeyi özledim, onlar için yapılan etkinlikleri duyurabilmeyi, onlar için en iyiyi nerelerde bulacağımızı paylaşabilmeyi özledim. En başından beri söylediğim bir şey vardı ki o da kendi köpeklerimden öğrendiklerimi 20 yıldır onların bana öğrettikleri ve deneyimlediklerimi yazıyorum demiştim. Şimdi ise atlardan öğrendiklerimi ve deneyimlediklerimi de yazmaya karar verdim. Atçılık sektörünü, biniciliği ve atları da yazacağım. Fakat bu hafta değil bu hafta yaz sezonunun da açılmasıyla yoğun ilgi gören köpek pansiyonları araştırdım. En çok tavsiye edilen ve en çok konuşulan İzmir’deki Bobyland’e gidip işletme sahibi Bahadır Karabulut ve yine burada görev yapan eğitmen Yaman Ersel Yıldırım ile kısa bir röpörtaj yaptım. Tesisi gezdim ki bayadır gitmemiştim, bazı şeyler değişmiş, bazı yeni şeyler eklenmiş ben gitmeyeli. Şimdi sizleri bu röpörtajla baş başa bırakıyorum.

_Aslında web sitenizde detaylı hatta saat saat açıklama yazmışsınız ama ben yine de anlatmanızı isteyeceğim, pansiyona bırakılan bir köpeğin bir günü nasıl geçiyor?

Bahadır Karabulut: Sabah mama saatimiz var. Sonrasında tasmalı bir şekilde yarım saatlik bir yürüyüşü var köpeklerin. Köpekler bu sabah yürüyüşlerini yaparken kaldıkları yer temizleniyor, dezenfekte ediliyor. Son 2 senedir havuzumuzu kapattık Pegasostan Rauf Bey’in isteği ve tavsiyesiyle . Çünkü kulak enfeksiyonunun önüne geçemedik havuza giren köpeklerde. İstisnasız kulak enfeksiyonu sorunuyla karşılaşıyorduk bu yüzden havuzu artık kullanmıyoruz. Daha sonra köpekleri tarayıp, pudralayıp yerlerine koyuyoruz, sonrasında serbest gezinti alanımızda tasmasız bakıcılarıyla top oynayabiliyorlar ya da enerjisi bitene kadar serbest koşabilecekleri alana alıyoruz. Eğer ki köpek günde 2 öğün yiyorsa akşam da maması veriliyor ve sonrasında genel kontrolümüz var. Köpeğin genel bir kontrölü yapılıyor ve gece bekçimize bırakılıyor. Gece bekçimiz de yarım saatte bir tüm kafesleri geziyor bir sorun olduğunda da derhal veterineri arıyoruz.

_Köpek sahipleri pansiyon seçerken nelere dikkat etmeliler?

Bahadır Karabulut: Gezdirme alanlarına bakmalılar büyük mü küçük mü?, gölgelik alanı var mı suyu var mı diye. Pansiyona geldikleri zaman diğer kalan köpeklere bakmalılar stresli bir ortam mı, köpeklerde ağlama, stres, huysuzluk var mı yoksa huzurlu mu, köpekler nasıl davranıyorlar? Ayrıca hijyen çok önemli. Kafes alanları kokuyor mu temiz mi bunlara dikkat etmeliler ve en önemlisi işletmenin ruhsatına bakmalılar.

_Bir köpek pansiyonu işletmecisi olarak, köpek sahiplerinden beklentileriniz nelerdir?

Bahadır Karabulut: Köpek sahiplerinden yüzde yüz dürüstlük bekliyoruz, bize köpeğin karakteriyle ilgili tüm iyi ve kötü huylarını anlatmalarını bekliyoruz, beslenme alışkanlığını anlatmalarını da. Çünkü bir çok köpek sahibinde bu problemi yaşıyoruz. Aslında ev yemeğiyle beslediği köpeğini geçerken marketten aldığı bir torba kuru mamayla bize bırakıyor ve köpek yemek yemiyor zayıflıyor. Bu konuda dürüst olmalarını bekliyoruz ya da çok iyi huyludur, hiçbir şey yapmaz dedikleri köpekleri bakıcıları ısırabiliyor. Bu yüzden karakteri konusunda da dürüst olmaları gerekiyor. Ayrıca köpeklerini eşya bırakır gibi bırakanlar da var. Havaalanına yetişeceğim deyip, bırakıp gidenler de var. Aslında beklentimiz önce köpeği buraya getirmeleri ortama alıştırmaları ve birkaç kere gelip gitmeleridir ki köpek de sahibiyle geldiği, tanıdık bir ortama bırakıldığını anlasın. Yoksa stresten ilk haftaları çok zor geçebiliyor. Köpeğin alışık olduğu, oyuncağı, kendi yatağını da istiyoruz onların en az stres yaşamaları için.

_Bildiğim kadarıyla KIF (Köpek Irkları Federasyonu)'na kayıtlı bir üretim çiftliği burası aynı zamanda. Irk standartlarına uygun şecereli yavru üretiyorsunuz. Peki bu yavruları sahiplendirirken ailelere veya şahıslara da bir eğitim veriliyor mu?

Bahadır Karabulut: Yavruyu almak isteyen kişi veya aile ile önce konuşuyoruz ve köpeğe nerede bakacaklarını soruyoruz. Evlerine gidip yeri görmek istiyoruz. Uygun değilse koşulları uygun yapana kadar yavruyu vermiyoruz. Koşullar sağlandıktan sonra da eve gitmeden bir saat genel olarak eve ilk girişte ve sonrasında neler yapılması gerektiği konusunda kısa bir görüşme yapıyoruz ve sonra 3 haftalık eğitim periyodumuz başlıyor. İlk hafta geldiklerinde köpekleriyle ilgili yaşadıkları ve deneyimledikleri sorunları dinliyoruz ve ona göre danışmanlık veriyoruz. İkinci hafta yine aynı şekilde sorunları dinleyip danışmanlığımızı sürdürüyoruz ve aynı zamanda temizlik ve bakımla ilgili bilgiler aktarıyoruz. 3.hafta ise adaptasyon ve klikerla eğitimi anlatıyoruz. Pozitif eğitim, ödül sistemi, kafes eğitimi gibi eğer ki isterlerse eğitime sonradan devam ediyoruz.

_Peki takibini yapabiliyor musunuz? Diyelim ki evet köpekler şartları uygun bir eve gittiler ama 4-5 ay sonra bakamadılar ve vermek istiyorlar o zaman ne oluyor?

Bahadır Karabulut: Bu durum olabiliyor. Alerjik astım, tayin, şehir değişikliği, yurt dışına taşınma bunlarla karşılaştık bu durumda yavrumuzu geri alıyoruz ve başka uygun bir aileye sahiplendirmesi yapılana kadar bizimle kalıyor. Şu ana kadar geri almadığımız yavrumuz hiç olmadı.

_Buradaki eğitim sistemi de alışık olduğumuz köpek çiftliklerinden farklı ne tür eğitimler veriliyor, nasıl bir eğitim programı uyguluyorsunuz burada?

 

Yaman Ersel Yıldırım: Bizde kalmalı köpek eğitim sistemi mevcut değil. Köpekler sahipleriyle birlikte buraya gelip eğitim alıyorlar yani sadece köpekler değil sahipleri de eğitime katılıyor. Temel ve ileri itaat eğitimlerinin dışında köpekli sporlar için sahibiyle köpeğinin eğitim sürecinde keyifli zaman geçirmesini de mümkün kılan parkurlarımız var. Burada frizbi, agility ve ipo (bir tür koruma eğitimi), arama kurtarma ve terapi köpekleri eğitim grubumuz var. Bunlardan birini veya bir kaçını seçen köpek sahipleriyle beraber çalışıyoruz. Buraya gelmek istemeyip de yerinde eğitim almak isteyenler için de biz eğitimi vermek için ailelere gidiyoruz.

_Çok keyifli bir sohbetti verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim son olarak okuyucularla paylaşmak istediğiniz bir şey var mı?

Bahadır Karabulut: Yaz aylarına girdik havalar daha da ısınacak. Gölgelik yerlere su koymayı unutmayalım tüm canlılar için şart. Kuşlar, kediler ve köpekler için ayrıca change.org'ta Çin'de yapılacak olan festivalin iptali için biz Bobyland ekibi olarak imzalarımızı attık. Okuyucularınızı da bu kampanyayı desteklemeye davet ediyorum. Bir kere bu festival hayvanseverlerin gayretiyle ve tepkisiyle iptal edildi yine yapabiliriz buna inanıyorum. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN